Bande
Re: Bande
Planirao sam da pisem o jos nekim stvarima vezanim za istoriju crnackog doseljavanja u gradove severa SAD, to cu malo kasnije. Ovde samo da uletim sa pricom o nekoliko njurorskih latino bandi koje vode glavnu rec u mnogim delovima ovog grada. Svaka ima prilicno zanimljivu istoriju i razvoj.
LATIN KINGS
Ako krenemo od one osnovne, to je Latin Kings. Ovo je jedna od najvecih bandi u SAD, stvorena u Cikagu sa podruznicama u skoro svim vecim gradovima. Procenjuje se da ih samo u Cikagu ima 25.000 i jos toliko u drugim gradovima. Ova banda je specificna po mnogim stvarima. Prva je njena masovnost koja je zapanjujuca i ciji je broj konstantno u porastu.
Drugo je veoma komplikovana organizacija koja ipak nekako funkcionise, gde postoji hijerarhija bukvalno od vrha do one najnize podruznice. Imaju i neke pisane kodekse koje mladji clanovi moraju da nauce. Imaju sistem edukacije, ako to tako mozemo nazvati, ili bolje indoktrinacije.
Treca zanimljivost je cinjenica da je ova banda mesovita. Pretezno je doduse cini portorikanska migracija, ali i Meksikanci. Raspoznaju se po tome sto po grafitima jedni crtaju krunu sa pet krakova, a drugi sa tri. Ponekad se frakcije udaljavaju,ali se uvek smatraju istom bandom. Boje su zlatna i crvena.
Ova banda ima toliko komplikovan sistem znakova rukom, dakle neverbalnu komunikaciju, bukvalno sve ima neko znacenje, od onoga kako se neko pozdravi sa tobom do drugih sitnica. Stvar je toliko ozbiljna da recimo posebne jedinice za borbu protiv bandi, FBI i DEA, cesto zabranjuju njihovim clanovima da mrdaju dlanovima kada imaju posete dok su u istraznom zatvoru.
Naravno, ova banda je poznata i po zenskoj frakciji Latin Quens, koja je ravnopravna sa muskarcima u svemu, dilovanju, pljacki, reketiranju i ostalom.
Latin Kingsi, kao mozda i najveca latino banda, tamo negde od 1999. godine usla je u reformu. Zelja mnogih vodja je da od ulicne bande postanu ulicna organizacija koja ce stititi prava latino, pre svega portorikanske zajednice. I zaista, koreni Latin Kingsa zalaze tamo u 20te godine proslog veka, kada je to bilo vise udruzenje koje je pomagalo zemljacima iz Portorika koji su se doseljavali u SAD. Pomagali su im da ostvare pravo glasa, da ostvare sva druga prava koja imaju, da dobiju bolje obrazovanje i slicno. Bili su defanzivno orijentisani, da brane krajeve od drugih bandi i skupina. Naravno i oni su, kada su nanjusili drogu i mogucnost da se brzo obogate, za kratko vreme postali surova kriminalna organizacija.
Dakle od 1999. godine traje njihov pokusaj da se predstave kao branioce portorikanske manjine i nekakvi borci za slobodu. Najdalje u tome je otisao Antonio Fernandez A.K.A King Tone. Ovaj lik trenutno sluzi desetogodisnju zatvorsku kaznu zbog dilovanja. Sebe dozivljava kao novog Martina Lutera Kinga. Promovise mir na ulicama, zastitu manjina od represivnog drzavnog sistema. Ispregovarao je mir sa Bladsima i sa jos nekim bandama, trazi mir na ulicama. Ostavicu ovde dokumentarac koji je neki lik sa kamerom pratio King Tona nekoliko meseci (pa i godina), dok je ovaj bio u kucnom pritvotu cekajuci sudjenje i kasnije kada je se nagodio za kaznu od 10,5 godina uz priznanje da je dilovao.
Lik je svakako harizmatican, na njegove govore svrsava hiljade Latin Kingsa iz Njujorka. Oni iznajme neku salu ili lokalnu crkvu, imaju neku molitvu. Onda ovaj drzi neki govor, svakih nekoliko recenica clanovi bande dizu ruku (rasireni palac, kaziprst i mali prst) i razderu „Amor de ray“ (znaci nesto Ljubav za kralja ili nesto slicno). Uglavnom, likovi me bas podsecaju na one dijabole sto ratuju po Siriji i drugim pickama materinama, gde nakon svakog metka vicu „Alahu akbar“. Taj lik King Ton je po mom misljenju neka zesca prevara. U dokumentarcu ima kako place kao pizda za ribom sto ga je ostavila. Ima neke izjave koje su nepovezane. Promovise svakakva napredna sranja, a dilovao je gudru dok je bio pod prismortom. Ipak, kakav god da je, od kada je u zatvoru Latin Kinsi u Njujorku se dele na frakcije, a problem je sto kao ogromna banda u svojim redovima imaju previse drukara, pa u nekim vecim akcijama pada dosta njih.
Ipak, Latin Kingsi uzivaju ogromnu podrsku dela latino zajednice. Na nekom skupu u parku gledao sam kako se neka bakuta, jedna od junaka portorikanske revolucije, obraca hiljadama clanova bande. Ono kao hvali ih da su oni buducnost, zahvaljuje im se na postojanju i slicno. Dakle ludilo totalno.
NETAS
Sada cu malo o jednim zajebanim maderfakerima. Druga portorikanska banda koja ima jaku bazu u Njujorku zove se Netas (izgovaraju kao Nietas cak zvuci kao Njetas). Banda je nastala u zloglasnom portorikanskom zatvoru Oso Blanko, gde su smesteni bili mnogi revolucionari i borci za portorikansku nezavisnost.
U zatvoru je suvereno vladala banda G27, koja je maltretirala sve nove zatvorenike, prebijala, pljackala, silovala i ostalo. Netas je osnovao 1970. godine Karlos Tores Iriarte, poznadiji kao „Senka“ (La Sombre). Banda je brzo rasla u zatvoru i za kratko vreme prekinula dominaciju G27. Okupila je naravno sve koje su ovi maltretirali, kada je krenula brutalno da uzvraca na maltretiranja.
Prekretnica u razvoju ove bande bila je 1981. godina, kada su vodju Netasa, ubili pripadnici G27. Sve se odvijalo u zatvoru, uz pomoc strazara, gde je vodja Netasa La Sombre izboden i upucan.
Ovi likovi su mislili da su konacno stali na put sirenju Netasa, medjutim samo su ih razbesneli. Likovi su u nekoliko nereda masakrirali likove iz G27, ali najjace je sto su uspeli da nekim kasikama i golim rukama uspeli da prokopaju put do celije gde je bio lider G27. Majstori mu uleteli u celiju, izboli ga vise od 150 puta, telo mu raskomadali na 84 dela i poslali na razne adrese komade, od zatvorskih i drzavnih zvanicnika, do drugih rivalskih bandi.
Poruka je bila jasna, sa nama nema zajebancije. Tako je ubistvo osnivaca bande ovu bandu dodatno prekalilo da su prostali izuzetno brutalni i dominantni.
Ono po cemu se Netas posebno razlikuju od mnogih drugih bandi je cvrsta disciplina i cvrsto izgradjeni stavovi. Oni su likovi koji ce prvi, ukoliko cuju da neko u lezi u zatvoru zbog silovanja ili slicnog dela, preuzeti na sebe da ga kazne, u prevodu roknu. Sebe smatraju da su oni zastitnici nekih prava obicnih ljudi, da su oni izabrani da kaznjavaju takve koliko dolaze sa tako gnusnim zlocinima.
U SAD ih ima mnogo, baza im je Njujork, gde u krajevima u kojima dominiraju sprovode neke metode italijanske mafije vezane za lokalnu zajednicu.U prevodu, na sebe su preuzeli da kontrolisu stanje na ulici. Oni rokaju lopove, razbojnike, silovatelje, brinu se o sigurnosti zajednice. Naravno, nisu oni sveci, mada sebe ne dozivljavaju kao bandu, vec i oni zaradjuju tako sto diluju gudru.
Zanimljivo je da su u prijateljskim odnosima sa Latin Kingsima, ali je pizdarija nastala kada je jedan od pripadnika Netasa hteo da predje kod Latin Kingsa. Ovima nije bilo milo, ali su pristali. Postoji postupak kojim se iz bande izlazi, a to je da te izodvaljuju od batina, slicno kao kada ulazis. Ovi se malo zaneli, Latin Kingsi hteli da ih zaustave, pa dobili po picki. Onda da se bi puklo bratstvo Latin Kingsi izveli ubistvo vezano za ovaj slucaj (da ne ulazim u detalje). Sustina je da je murija provalila ubistvo, uhapsila osumnjicene Latin Kingse koji su zaglavili duge robije. Murija je provalila zbog drukanja iz redova Latin Kingsa, dok niko iz Netasa nije rec zucnuo. Nakon toga, na ulici Latin Kingsima se broj smanjuje, Netasima se povecava.
TRINITARIOS
Treca banda koju sam hteo da pomenem, samo kratko su Trinitariosi. Oni su jedna od najmladjih ulicnih bandi, ali najbrze rastuca banda u NJujorku. LIkovi su emigranti iz Dominikane. I oni su nastali u zatvoru. Imajuci u vidu da su migranti iz Dominikani medju poslednjima dosli u SAD, oni su bili idealna meta za sve predatorske bande koje su ranije vec uspostavile kontrolu na krajevima. Isto je bilo i u zatvoru, gde su trpeli zesci maltret sa svih strana. NIsta im nije islo u prilog, imajuci u vidu da su crni hispanjolci, crnacke bande ih nisu smatrale za svoje, a nisu ni hispano.
Onda negde 1989. godine oformili bandu.Sve bande koje u zatvorima imaju malo clanova (poput Arijevskog bratsva), nedostatak u ljudstvu moraju da nadoknade ludilom. A ovi likovi su stvarno prilicno poremeceni.
Zastitni znak Trinitariosa je maceta. Likovi je nose i cepaju druge macetama ko iz picke. Naravno, bracale nose i utoke, ali su u fazonu da je to ne salje poruku kao kada cepis nekog macetom po debelom mesu.
Oni su u neprijateljskim odnosima sa svima, i sa Latin Kingsima i sa Netasima i Bladsima i Kribsima. U fazonu jebe im se za sve. Stvarno podsecaju na neko dete koje su maltretirali u skoli, pa kome je jednog dana dopizdelo, donelo u skolu sekiru i krenulo da zamahuje.
LATIN KINGS
Ako krenemo od one osnovne, to je Latin Kings. Ovo je jedna od najvecih bandi u SAD, stvorena u Cikagu sa podruznicama u skoro svim vecim gradovima. Procenjuje se da ih samo u Cikagu ima 25.000 i jos toliko u drugim gradovima. Ova banda je specificna po mnogim stvarima. Prva je njena masovnost koja je zapanjujuca i ciji je broj konstantno u porastu.
Drugo je veoma komplikovana organizacija koja ipak nekako funkcionise, gde postoji hijerarhija bukvalno od vrha do one najnize podruznice. Imaju i neke pisane kodekse koje mladji clanovi moraju da nauce. Imaju sistem edukacije, ako to tako mozemo nazvati, ili bolje indoktrinacije.
Treca zanimljivost je cinjenica da je ova banda mesovita. Pretezno je doduse cini portorikanska migracija, ali i Meksikanci. Raspoznaju se po tome sto po grafitima jedni crtaju krunu sa pet krakova, a drugi sa tri. Ponekad se frakcije udaljavaju,ali se uvek smatraju istom bandom. Boje su zlatna i crvena.
Ova banda ima toliko komplikovan sistem znakova rukom, dakle neverbalnu komunikaciju, bukvalno sve ima neko znacenje, od onoga kako se neko pozdravi sa tobom do drugih sitnica. Stvar je toliko ozbiljna da recimo posebne jedinice za borbu protiv bandi, FBI i DEA, cesto zabranjuju njihovim clanovima da mrdaju dlanovima kada imaju posete dok su u istraznom zatvoru.
Naravno, ova banda je poznata i po zenskoj frakciji Latin Quens, koja je ravnopravna sa muskarcima u svemu, dilovanju, pljacki, reketiranju i ostalom.
Latin Kingsi, kao mozda i najveca latino banda, tamo negde od 1999. godine usla je u reformu. Zelja mnogih vodja je da od ulicne bande postanu ulicna organizacija koja ce stititi prava latino, pre svega portorikanske zajednice. I zaista, koreni Latin Kingsa zalaze tamo u 20te godine proslog veka, kada je to bilo vise udruzenje koje je pomagalo zemljacima iz Portorika koji su se doseljavali u SAD. Pomagali su im da ostvare pravo glasa, da ostvare sva druga prava koja imaju, da dobiju bolje obrazovanje i slicno. Bili su defanzivno orijentisani, da brane krajeve od drugih bandi i skupina. Naravno i oni su, kada su nanjusili drogu i mogucnost da se brzo obogate, za kratko vreme postali surova kriminalna organizacija.
Dakle od 1999. godine traje njihov pokusaj da se predstave kao branioce portorikanske manjine i nekakvi borci za slobodu. Najdalje u tome je otisao Antonio Fernandez A.K.A King Tone. Ovaj lik trenutno sluzi desetogodisnju zatvorsku kaznu zbog dilovanja. Sebe dozivljava kao novog Martina Lutera Kinga. Promovise mir na ulicama, zastitu manjina od represivnog drzavnog sistema. Ispregovarao je mir sa Bladsima i sa jos nekim bandama, trazi mir na ulicama. Ostavicu ovde dokumentarac koji je neki lik sa kamerom pratio King Tona nekoliko meseci (pa i godina), dok je ovaj bio u kucnom pritvotu cekajuci sudjenje i kasnije kada je se nagodio za kaznu od 10,5 godina uz priznanje da je dilovao.
Lik je svakako harizmatican, na njegove govore svrsava hiljade Latin Kingsa iz Njujorka. Oni iznajme neku salu ili lokalnu crkvu, imaju neku molitvu. Onda ovaj drzi neki govor, svakih nekoliko recenica clanovi bande dizu ruku (rasireni palac, kaziprst i mali prst) i razderu „Amor de ray“ (znaci nesto Ljubav za kralja ili nesto slicno). Uglavnom, likovi me bas podsecaju na one dijabole sto ratuju po Siriji i drugim pickama materinama, gde nakon svakog metka vicu „Alahu akbar“. Taj lik King Ton je po mom misljenju neka zesca prevara. U dokumentarcu ima kako place kao pizda za ribom sto ga je ostavila. Ima neke izjave koje su nepovezane. Promovise svakakva napredna sranja, a dilovao je gudru dok je bio pod prismortom. Ipak, kakav god da je, od kada je u zatvoru Latin Kinsi u Njujorku se dele na frakcije, a problem je sto kao ogromna banda u svojim redovima imaju previse drukara, pa u nekim vecim akcijama pada dosta njih.
Ipak, Latin Kingsi uzivaju ogromnu podrsku dela latino zajednice. Na nekom skupu u parku gledao sam kako se neka bakuta, jedna od junaka portorikanske revolucije, obraca hiljadama clanova bande. Ono kao hvali ih da su oni buducnost, zahvaljuje im se na postojanju i slicno. Dakle ludilo totalno.
NETAS
Sada cu malo o jednim zajebanim maderfakerima. Druga portorikanska banda koja ima jaku bazu u Njujorku zove se Netas (izgovaraju kao Nietas cak zvuci kao Njetas). Banda je nastala u zloglasnom portorikanskom zatvoru Oso Blanko, gde su smesteni bili mnogi revolucionari i borci za portorikansku nezavisnost.
U zatvoru je suvereno vladala banda G27, koja je maltretirala sve nove zatvorenike, prebijala, pljackala, silovala i ostalo. Netas je osnovao 1970. godine Karlos Tores Iriarte, poznadiji kao „Senka“ (La Sombre). Banda je brzo rasla u zatvoru i za kratko vreme prekinula dominaciju G27. Okupila je naravno sve koje su ovi maltretirali, kada je krenula brutalno da uzvraca na maltretiranja.
Prekretnica u razvoju ove bande bila je 1981. godina, kada su vodju Netasa, ubili pripadnici G27. Sve se odvijalo u zatvoru, uz pomoc strazara, gde je vodja Netasa La Sombre izboden i upucan.
Ovi likovi su mislili da su konacno stali na put sirenju Netasa, medjutim samo su ih razbesneli. Likovi su u nekoliko nereda masakrirali likove iz G27, ali najjace je sto su uspeli da nekim kasikama i golim rukama uspeli da prokopaju put do celije gde je bio lider G27. Majstori mu uleteli u celiju, izboli ga vise od 150 puta, telo mu raskomadali na 84 dela i poslali na razne adrese komade, od zatvorskih i drzavnih zvanicnika, do drugih rivalskih bandi.
Poruka je bila jasna, sa nama nema zajebancije. Tako je ubistvo osnivaca bande ovu bandu dodatno prekalilo da su prostali izuzetno brutalni i dominantni.
Ono po cemu se Netas posebno razlikuju od mnogih drugih bandi je cvrsta disciplina i cvrsto izgradjeni stavovi. Oni su likovi koji ce prvi, ukoliko cuju da neko u lezi u zatvoru zbog silovanja ili slicnog dela, preuzeti na sebe da ga kazne, u prevodu roknu. Sebe smatraju da su oni zastitnici nekih prava obicnih ljudi, da su oni izabrani da kaznjavaju takve koliko dolaze sa tako gnusnim zlocinima.
U SAD ih ima mnogo, baza im je Njujork, gde u krajevima u kojima dominiraju sprovode neke metode italijanske mafije vezane za lokalnu zajednicu.U prevodu, na sebe su preuzeli da kontrolisu stanje na ulici. Oni rokaju lopove, razbojnike, silovatelje, brinu se o sigurnosti zajednice. Naravno, nisu oni sveci, mada sebe ne dozivljavaju kao bandu, vec i oni zaradjuju tako sto diluju gudru.
Zanimljivo je da su u prijateljskim odnosima sa Latin Kingsima, ali je pizdarija nastala kada je jedan od pripadnika Netasa hteo da predje kod Latin Kingsa. Ovima nije bilo milo, ali su pristali. Postoji postupak kojim se iz bande izlazi, a to je da te izodvaljuju od batina, slicno kao kada ulazis. Ovi se malo zaneli, Latin Kingsi hteli da ih zaustave, pa dobili po picki. Onda da se bi puklo bratstvo Latin Kingsi izveli ubistvo vezano za ovaj slucaj (da ne ulazim u detalje). Sustina je da je murija provalila ubistvo, uhapsila osumnjicene Latin Kingse koji su zaglavili duge robije. Murija je provalila zbog drukanja iz redova Latin Kingsa, dok niko iz Netasa nije rec zucnuo. Nakon toga, na ulici Latin Kingsima se broj smanjuje, Netasima se povecava.
TRINITARIOS
Treca banda koju sam hteo da pomenem, samo kratko su Trinitariosi. Oni su jedna od najmladjih ulicnih bandi, ali najbrze rastuca banda u NJujorku. LIkovi su emigranti iz Dominikane. I oni su nastali u zatvoru. Imajuci u vidu da su migranti iz Dominikani medju poslednjima dosli u SAD, oni su bili idealna meta za sve predatorske bande koje su ranije vec uspostavile kontrolu na krajevima. Isto je bilo i u zatvoru, gde su trpeli zesci maltret sa svih strana. NIsta im nije islo u prilog, imajuci u vidu da su crni hispanjolci, crnacke bande ih nisu smatrale za svoje, a nisu ni hispano.
Onda negde 1989. godine oformili bandu.Sve bande koje u zatvorima imaju malo clanova (poput Arijevskog bratsva), nedostatak u ljudstvu moraju da nadoknade ludilom. A ovi likovi su stvarno prilicno poremeceni.
Zastitni znak Trinitariosa je maceta. Likovi je nose i cepaju druge macetama ko iz picke. Naravno, bracale nose i utoke, ali su u fazonu da je to ne salje poruku kao kada cepis nekog macetom po debelom mesu.
Oni su u neprijateljskim odnosima sa svima, i sa Latin Kingsima i sa Netasima i Bladsima i Kribsima. U fazonu jebe im se za sve. Stvarno podsecaju na neko dete koje su maltretirali u skoli, pa kome je jednog dana dopizdelo, donelo u skolu sekiru i krenulo da zamahuje.
Re: Bande
Riperu kad stigneš možeš li napisati nešto više o Arijevskom bratstvu i njihovoj povezanosti sa Meksičkom mafijom, i koju riječ da kažeš o Nuesta Familia, ako se ne varam glavnim rivalima Meksičke mafije? Znam da je jedan od najzaslužnijih za današnje odnose (saradnju) Arijevskog bratstva i Meksičke mafije Joe "Pegleg" Morgan, bijelac koji je odrastao u latino kraju u Los Anđelesu ako se ne varam.
Re: Bande
Da se nadovezem na temu, jedna od najboljih serija ikada, dosta ovoga sto riper pise se moze videti u njoj.
The Shield
http://www.imdb.com/title/tt0286486/
The Shield
http://www.imdb.com/title/tt0286486/
Re: Bande
Evo jedan podatak koji najbolje ilustruje kakva je banda Arijevsko bratstvo. Clanovi ove bande cine ukupno 0,1 odsto populacije u americkim federalnim zatvorima, a odgovorni su za 30 odsto ubistava koja su se u tim zatvorima dogodila (imajte na umu da postoji vise nivoa zatvora, postoje drzavni, okruzni, federalni itd). Do dan danas oni nose titulu najsmrtonosnije zatvorske bande.
Nastali su sredinom 60-ih godina, kao sto su nastale i mnoge druge bande, tako sto su se okupili da bi se zastitili od drugih. Izgleda da je zatvor Sent Kventin kao kod nas Narodni fron, mesto radjanja najveceg broja najstrasnijih bandi koje operisu i u americkim zatvorima i na ulicama. Banda je nastala tako sto je okupljala belce da se zajedno zastite od crnackih i meksikanskih bandi koje su vec bile dobro organizovane u kalifornijskim zatvorima.
Nije svaki belac bio clan Arijevskog bratstva, ali je ova banda na pocetku imala zastitnicki karakter prema beloj populaciji. Jedan od razloga zasto nije svaki belac bio clan ove bande je visoka cena inicijacije. Da bi postao clan Arijevskog bratstva, zatvorenik je morao da ubije drugog zatvorenika koji je crnac ili Meksikanac. Cela originalna postava Arijevskog bratstva i svi oni koji su do 80-ih godina ulazili u tu bandu, ispunjavali su taj uslov. To je onaj poznat moto mnogih bandi “blood in blood out”, u fazonu ulazis ubistvom, izlazis samo ako te ubiju. Dakle manjak u ljudstvu (jer je bela populacija u zatvorima najmanje brojna) u odnosu na druge bande, nadoknadjivali su brutalnoscu i ludilom.
Za kratko vreme Arijevsko bratstvo je postala najsurovija zatvorska banda, prvo u kalifornijskim, a onda i u mnogim drugim zatvorima. Ubistvo u zatvorima su doveli do savrsenstva. Koliko su dobri bili u ubijanju najbolje govori cinjenica da ih je cesto italijanska mafija koristila kao ubice, ako su nekog zeleli da smaknu u zatvoru i van njega. Naravno, moc bande se brzo prelila i na ulicu, gde su imali podruznicu.
Bandu je boleo kurac za mnoge stvari jer su njeni clanovi ionako najcesce bili na dozivotnim robijama bez mogucnosti pomilovanja. Koliko im je bilo stalo da se procuje ime Arijevskog bratstva najbolje govori cinjenica da je 1983. godine izveden simultani napad u razliku od 45 minuta, gde su dvojica clanova bande ubili svoje strazare u dva razlicita zatvora.
Vec sam pomenuo u ranijim postovima, ali nema razloga da ne ponovim ,koliko su bili zajebani u federalnim zatvorima mozda najbolje ilustruje podatak da je famozni Dzon Goti placao za njihovu zastitu kada je otisao u zatvor. U jednom trenutku pomislio je da mu njihova zastita ne treba. Ubrzo nakon toga napao ga je i valjda ubo neki crni zatvorenik u dvorisutu. Sumnja se da su mu upravo clanovi Arijevskog bratstva namestili taj napad sa jasnom porukom da je on mozda velika faca na ulici, ali u zatvoru su oni glavni i da nece da prezivi bez njih. Nakon toga su oberucke prihvatili narudzbinu za ubistvo crnog zatvorenika koji je napao Gotija.
Saradnja Arijevskog bratstva sa Meksickom mafijom je naravno saradnja iz interesa. Krenula je od nekog opsteg dogovora da ce jedni drugima pomoci u slucaju da imaju problema sa crnim bandama, pre svega sa jakom Black Guerilla Family. Nastavljena je tako sto je Meksikca mafija povezala Arijevsko bratstvo sa narko kartelima, koji su koristili njihove vestine u ubijanju, da narucuju ubistva.
Saradnja Bratstva i kartela je nesto o cemu svedoce dokumenti DEA i FBI, koji kazu da se clanovi ove bande, koji su na slobodi, sve cesce povezuju sa kartelima, pomazu u prenosu droge preko granice, cuvaju narko rute, ciste terene i slicno. Ono po cemu su ipak ostali poznati , to su ubistva. Arijevsko bratstvo je banda koja je specijalizovana za ubijanje, bilo u zatvorima, bilo van njega. Oni su omiljena banda za saradnju, ne samo meksickih narko kartela, vec i italijanske i irske mafije i slicnih organizacija.
E sad, Arijevsko bratstvo jeste prilicno zajebano, ali oni nisu bas toliko nenadjebivi i oni imaju puno problema u sopstvenim redovima. Zbog cinjenice da ubijaju bez problema, jer su ionako na dozivotnim robijama, vlast je htela da im stane na put tako sto ce pokusati da osude njihove vodje na smrtne kazne. Da bi dobili smrtnu kaznu, moraju da dokazu da su direktno ubili ili naredili ubijanje bilo koga. Naravno, u neko staro vreme to ne bi imalo nikakve sanse, jer niko iz te bande ne bi o tome govorio. Arijevsko bratstvo ima i neki svoj vrhovni organ, Komisiju, koja odobrava ubistva. Uglavnom u njihovim redovima su se pojavile drukare, koje su zarad premestanja u neke bolje zatvorske blokove (jer nisu imali pravo na pomilovanje ili neko smanjenje kazne), ulazili u sistem federalne zastite.
Tuzilastvo je pokusalo da 27 vodecih ljudi, kroz razne postupke, osudi na smrt. Za sada koliko znam nisu uspeli, osim u par slucajeva. Ipak, ono sto su uspeli to je da vodje ove bande isprebacuju u zatvore sa veoma strogim rezimom, gde su pod kljucem 23 sata dnevno i gde nemaju pristup opstoj zatvorskoj populaciji. Prema nekim poznavaocima, ovo je bio jak udar na Arijevsko bratstvo, jer im je opala moc u mnogim zatvorima van Kalifornije, gde i dalje suvereno vladaju.
U mnogim zatvorima imaju i druge belacke zatvorske bande, koje vise ne jebu Arijevsko bratstvo ni pet posto. Imaju bande poput Dirthy White Boys i slicnih, koje imaju neku svoju pricu. Kurcevite sui nemaju previse respekta prema Arijevskom bratstvu.
Neke druge bande su svojevrsno predgradje Arijevskog bratstva, poput Nazi low riders. Oni su kao blaza verzija Arijevskog bratstva, koji pate da ih ovi jednog dana prime. Skoro u svim zatvorima oni su apsolutno na raspolaganju Arijevskom bratstvu. Za razliku od nekih drugih vremena, ulaze u bandu po pozivu i ne moraju da prolaze inicijaciju tako sto ce nekoga ubiti.
Ovi drugi koje sam pomenuo Dirthy White Boys, zajedno sa jos nekoliko bandi, nisu u tom fazonu. U nekim zatvorima u Kaliforniji, gde su Arijevci i dalje jaki, dovoljno je da jedan jak vodja Arijevaca izadje iz maksimalnog pritvora medju zatvorsku populaciju i odmah krene da naredjuje svim belim zatvorskim bandama. Van Kalifornije, Dirthy White Boys su nekoliko puta iskulirali naredjenja Arijevaca, da poubijaju neke crnce i zapocnu nerede. Slicno su ucinile in eke druge bande.
Problem postoji sto mnoge zatvorske bande nose isti naziv recimo Arijevsko bratstvo Teksas (ili bilo koji drugi kraj ili drzava), ali nisu podruznica originalne bande iz Kalifornije. Koriste najcesce nazive da bi druge zatvorske bande pomislile da su ovi deo originalnih Arijevaca, ali u realnosti to su manje vise lokalne bande manje vaznosti.
Kao sto sam rekao, Arijevce je posebno oslabio sistem primanja u bandu . Negde do 1980. je vazilo strogo pravilo, da su morali da ubiju da bi bili primljeni, danas to vise ne vazi. Dovoljno je da potencijalni kandidat bude samo disciplinovan.
Sto je najvaznije, a mozda je trebalo na pocetku da pomenem i pored naziva Arijevsko bratstvo, ova banda nije klasicna naci prica. Medju njima ima pojedinaca koji se tripuju na belu moc i posebnost, ali ostali su jednostavno kriminalci bez neke ozbiljne ideologije. I oni su od bande koja je stitila belu populaciju u zatvorima izrasli u predatorsku bandu koja je terorisala bele zatvorenike koji nisu bili njihovi clanovi.
Zbog svega toga ali i saradnje sa drugim bandama od njih su se otcepili pojedini clanovi koji su formirali Aryan Circle, koji se ideoloski loze na belu premoc i slicno. I oni su prilicno brutalni, oformljeni su da stite bele zatvorenike od ostalih, ali naravno ucestvuju u mnogim drugim kriminalnim aktivnostima u zatvoru i van njega. Iako su oformljeni negde sredinom 80-ih, u prvi plan su izbili 2007. godine kada je jedan lik iz te bande Denis Lejton Klem upucao dvojicu policajaca u razmeni varte u jednom motelu u Luizijani. Tome je prethodilo neko ludilo kada su crni tinejdzeri valjda ranilie upucali Klemovog poznanika ispred njegove kuce, ranivsi ga. Ovaj je tada rokao po dzipu iz kojeg je pucano, roknuo dva crna tinejdera i jednog ranio i od tada je valjda bio u bekstvu.
Da ne sirim pricu, oko Arijevskog bratstva ima jos dosta toga da se kaze, zanimljiva je i njihova veza sa Carlsom Mensonom, odnosno sa njegovom komunom sledbenika okupljenih u “Manson Familie”. Ovde nisam pominjao ni imena raznih psihopata koji su ostavili dubok trag u ovoj bandi, jer o svakom o njih moze knjiga da se napise, ali ovde cu im povremeno posvetiti neki post, da ne trpam sve na jedno mesto. Uglavnom o Arijevskom bratstvi, ali i mnogim drugim bandama, zaista ima materijala.
@Moskri
Brate Shield je jedna od najboljih serija koju sam gledao. Znam da mnogima nije, ali ja je stavljam u rame sa Sopranovima. Na temi serije sam napisao da je radjena po istinitim motivima i da su je panduri u Los Andjelesu proglasili za najrealniju seriju o policiji.
Nastali su sredinom 60-ih godina, kao sto su nastale i mnoge druge bande, tako sto su se okupili da bi se zastitili od drugih. Izgleda da je zatvor Sent Kventin kao kod nas Narodni fron, mesto radjanja najveceg broja najstrasnijih bandi koje operisu i u americkim zatvorima i na ulicama. Banda je nastala tako sto je okupljala belce da se zajedno zastite od crnackih i meksikanskih bandi koje su vec bile dobro organizovane u kalifornijskim zatvorima.
Nije svaki belac bio clan Arijevskog bratstva, ali je ova banda na pocetku imala zastitnicki karakter prema beloj populaciji. Jedan od razloga zasto nije svaki belac bio clan ove bande je visoka cena inicijacije. Da bi postao clan Arijevskog bratstva, zatvorenik je morao da ubije drugog zatvorenika koji je crnac ili Meksikanac. Cela originalna postava Arijevskog bratstva i svi oni koji su do 80-ih godina ulazili u tu bandu, ispunjavali su taj uslov. To je onaj poznat moto mnogih bandi “blood in blood out”, u fazonu ulazis ubistvom, izlazis samo ako te ubiju. Dakle manjak u ljudstvu (jer je bela populacija u zatvorima najmanje brojna) u odnosu na druge bande, nadoknadjivali su brutalnoscu i ludilom.
Za kratko vreme Arijevsko bratstvo je postala najsurovija zatvorska banda, prvo u kalifornijskim, a onda i u mnogim drugim zatvorima. Ubistvo u zatvorima su doveli do savrsenstva. Koliko su dobri bili u ubijanju najbolje govori cinjenica da ih je cesto italijanska mafija koristila kao ubice, ako su nekog zeleli da smaknu u zatvoru i van njega. Naravno, moc bande se brzo prelila i na ulicu, gde su imali podruznicu.
Bandu je boleo kurac za mnoge stvari jer su njeni clanovi ionako najcesce bili na dozivotnim robijama bez mogucnosti pomilovanja. Koliko im je bilo stalo da se procuje ime Arijevskog bratstva najbolje govori cinjenica da je 1983. godine izveden simultani napad u razliku od 45 minuta, gde su dvojica clanova bande ubili svoje strazare u dva razlicita zatvora.
Vec sam pomenuo u ranijim postovima, ali nema razloga da ne ponovim ,koliko su bili zajebani u federalnim zatvorima mozda najbolje ilustruje podatak da je famozni Dzon Goti placao za njihovu zastitu kada je otisao u zatvor. U jednom trenutku pomislio je da mu njihova zastita ne treba. Ubrzo nakon toga napao ga je i valjda ubo neki crni zatvorenik u dvorisutu. Sumnja se da su mu upravo clanovi Arijevskog bratstva namestili taj napad sa jasnom porukom da je on mozda velika faca na ulici, ali u zatvoru su oni glavni i da nece da prezivi bez njih. Nakon toga su oberucke prihvatili narudzbinu za ubistvo crnog zatvorenika koji je napao Gotija.
Saradnja Arijevskog bratstva sa Meksickom mafijom je naravno saradnja iz interesa. Krenula je od nekog opsteg dogovora da ce jedni drugima pomoci u slucaju da imaju problema sa crnim bandama, pre svega sa jakom Black Guerilla Family. Nastavljena je tako sto je Meksikca mafija povezala Arijevsko bratstvo sa narko kartelima, koji su koristili njihove vestine u ubijanju, da narucuju ubistva.
Saradnja Bratstva i kartela je nesto o cemu svedoce dokumenti DEA i FBI, koji kazu da se clanovi ove bande, koji su na slobodi, sve cesce povezuju sa kartelima, pomazu u prenosu droge preko granice, cuvaju narko rute, ciste terene i slicno. Ono po cemu su ipak ostali poznati , to su ubistva. Arijevsko bratstvo je banda koja je specijalizovana za ubijanje, bilo u zatvorima, bilo van njega. Oni su omiljena banda za saradnju, ne samo meksickih narko kartela, vec i italijanske i irske mafije i slicnih organizacija.
E sad, Arijevsko bratstvo jeste prilicno zajebano, ali oni nisu bas toliko nenadjebivi i oni imaju puno problema u sopstvenim redovima. Zbog cinjenice da ubijaju bez problema, jer su ionako na dozivotnim robijama, vlast je htela da im stane na put tako sto ce pokusati da osude njihove vodje na smrtne kazne. Da bi dobili smrtnu kaznu, moraju da dokazu da su direktno ubili ili naredili ubijanje bilo koga. Naravno, u neko staro vreme to ne bi imalo nikakve sanse, jer niko iz te bande ne bi o tome govorio. Arijevsko bratstvo ima i neki svoj vrhovni organ, Komisiju, koja odobrava ubistva. Uglavnom u njihovim redovima su se pojavile drukare, koje su zarad premestanja u neke bolje zatvorske blokove (jer nisu imali pravo na pomilovanje ili neko smanjenje kazne), ulazili u sistem federalne zastite.
Tuzilastvo je pokusalo da 27 vodecih ljudi, kroz razne postupke, osudi na smrt. Za sada koliko znam nisu uspeli, osim u par slucajeva. Ipak, ono sto su uspeli to je da vodje ove bande isprebacuju u zatvore sa veoma strogim rezimom, gde su pod kljucem 23 sata dnevno i gde nemaju pristup opstoj zatvorskoj populaciji. Prema nekim poznavaocima, ovo je bio jak udar na Arijevsko bratstvo, jer im je opala moc u mnogim zatvorima van Kalifornije, gde i dalje suvereno vladaju.
U mnogim zatvorima imaju i druge belacke zatvorske bande, koje vise ne jebu Arijevsko bratstvo ni pet posto. Imaju bande poput Dirthy White Boys i slicnih, koje imaju neku svoju pricu. Kurcevite sui nemaju previse respekta prema Arijevskom bratstvu.
Neke druge bande su svojevrsno predgradje Arijevskog bratstva, poput Nazi low riders. Oni su kao blaza verzija Arijevskog bratstva, koji pate da ih ovi jednog dana prime. Skoro u svim zatvorima oni su apsolutno na raspolaganju Arijevskom bratstvu. Za razliku od nekih drugih vremena, ulaze u bandu po pozivu i ne moraju da prolaze inicijaciju tako sto ce nekoga ubiti.
Ovi drugi koje sam pomenuo Dirthy White Boys, zajedno sa jos nekoliko bandi, nisu u tom fazonu. U nekim zatvorima u Kaliforniji, gde su Arijevci i dalje jaki, dovoljno je da jedan jak vodja Arijevaca izadje iz maksimalnog pritvora medju zatvorsku populaciju i odmah krene da naredjuje svim belim zatvorskim bandama. Van Kalifornije, Dirthy White Boys su nekoliko puta iskulirali naredjenja Arijevaca, da poubijaju neke crnce i zapocnu nerede. Slicno su ucinile in eke druge bande.
Problem postoji sto mnoge zatvorske bande nose isti naziv recimo Arijevsko bratstvo Teksas (ili bilo koji drugi kraj ili drzava), ali nisu podruznica originalne bande iz Kalifornije. Koriste najcesce nazive da bi druge zatvorske bande pomislile da su ovi deo originalnih Arijevaca, ali u realnosti to su manje vise lokalne bande manje vaznosti.
Kao sto sam rekao, Arijevce je posebno oslabio sistem primanja u bandu . Negde do 1980. je vazilo strogo pravilo, da su morali da ubiju da bi bili primljeni, danas to vise ne vazi. Dovoljno je da potencijalni kandidat bude samo disciplinovan.
Sto je najvaznije, a mozda je trebalo na pocetku da pomenem i pored naziva Arijevsko bratstvo, ova banda nije klasicna naci prica. Medju njima ima pojedinaca koji se tripuju na belu moc i posebnost, ali ostali su jednostavno kriminalci bez neke ozbiljne ideologije. I oni su od bande koja je stitila belu populaciju u zatvorima izrasli u predatorsku bandu koja je terorisala bele zatvorenike koji nisu bili njihovi clanovi.
Zbog svega toga ali i saradnje sa drugim bandama od njih su se otcepili pojedini clanovi koji su formirali Aryan Circle, koji se ideoloski loze na belu premoc i slicno. I oni su prilicno brutalni, oformljeni su da stite bele zatvorenike od ostalih, ali naravno ucestvuju u mnogim drugim kriminalnim aktivnostima u zatvoru i van njega. Iako su oformljeni negde sredinom 80-ih, u prvi plan su izbili 2007. godine kada je jedan lik iz te bande Denis Lejton Klem upucao dvojicu policajaca u razmeni varte u jednom motelu u Luizijani. Tome je prethodilo neko ludilo kada su crni tinejdzeri valjda ranilie upucali Klemovog poznanika ispred njegove kuce, ranivsi ga. Ovaj je tada rokao po dzipu iz kojeg je pucano, roknuo dva crna tinejdera i jednog ranio i od tada je valjda bio u bekstvu.
Da ne sirim pricu, oko Arijevskog bratstva ima jos dosta toga da se kaze, zanimljiva je i njihova veza sa Carlsom Mensonom, odnosno sa njegovom komunom sledbenika okupljenih u “Manson Familie”. Ovde nisam pominjao ni imena raznih psihopata koji su ostavili dubok trag u ovoj bandi, jer o svakom o njih moze knjiga da se napise, ali ovde cu im povremeno posvetiti neki post, da ne trpam sve na jedno mesto. Uglavnom o Arijevskom bratstvi, ali i mnogim drugim bandama, zaista ima materijala.
@Moskri
Brate Shield je jedna od najboljih serija koju sam gledao. Znam da mnogima nije, ali ja je stavljam u rame sa Sopranovima. Na temi serije sam napisao da je radjena po istinitim motivima i da su je panduri u Los Andjelesu proglasili za najrealniju seriju o policiji.
Re: Bande
Kontam da je ovde prikladnije da postavim jer je u skladu sa temom, odličan film, sve preporuke ko nije gledao.
http://www.imdb.com/title/tt0106469/ Blood in Blood out.
http://www.imdb.com/title/tt0106469/ Blood in Blood out.
Re: Bande
Da ne ostavljam ovde samo kilometarske postove o bandama, ostavicu nekoliko dokumentaraca koji su vredni gledanja. Prvo, SOgun je ostavio sjajnu preporuku za film, ako se ne varam traje duze od 3 sata "Blood in, blood out".
Prvi dokumentarac koji je mene odusevio je "Hip hop and crack generation". Traje oko sat i po, ucestvuju B Real iz Cypress Hilla, Ice Cube, drugi poznati reperi. Svi oni pricaju i o nastanku repa, ali i o dolasku kreka na ulice, koji je vec lose krajeve pretvorio u prave narkomanske jazbine. Ovo nije klasicna prica o bandama, ali ima toliko dobrih podataka i drzi paznju, a daje bolji uvid u najopasnije ulice americkih gradova.
Ovo sam nedavno gledao, dokumentarac o zatvoru Sent Kventin. Kao sto sam napisao, ovaj zatvor je porodiliste i inkubator za neke od najsurovijih americkih bandi. Inace nije klasican nadrkani dokumentarac, najvise reci imaju cuvari koji rade vise od 20 godina i koji su iznenadjujuce kul likovi. Mislim da i ovo vredi pogledati.
Kasnije cu ostavljati jos nekliko dokumentaraca. Ovde namerno nisam ostavljao o bandama, jer te dokumentarce je lako naci. Citav serijal Gangland moze bez problema da se odgleda u zavisnosti o kojoj bandi zelite vise da saznate.
Prvi dokumentarac koji je mene odusevio je "Hip hop and crack generation". Traje oko sat i po, ucestvuju B Real iz Cypress Hilla, Ice Cube, drugi poznati reperi. Svi oni pricaju i o nastanku repa, ali i o dolasku kreka na ulice, koji je vec lose krajeve pretvorio u prave narkomanske jazbine. Ovo nije klasicna prica o bandama, ali ima toliko dobrih podataka i drzi paznju, a daje bolji uvid u najopasnije ulice americkih gradova.
Ovo sam nedavno gledao, dokumentarac o zatvoru Sent Kventin. Kao sto sam napisao, ovaj zatvor je porodiliste i inkubator za neke od najsurovijih americkih bandi. Inace nije klasican nadrkani dokumentarac, najvise reci imaju cuvari koji rade vise od 20 godina i koji su iznenadjujuce kul likovi. Mislim da i ovo vredi pogledati.
Kasnije cu ostavljati jos nekliko dokumentaraca. Ovde namerno nisam ostavljao o bandama, jer te dokumentarce je lako naci. Citav serijal Gangland moze bez problema da se odgleda u zavisnosti o kojoj bandi zelite vise da saznate.
Re: Bande
Da malo samo osvezim temu, nemam vremena trenutno nesto vise da pisem. Ovde bih samo skrenuo paznju kakve psihopate hodaju tim amerikama.
Ovo je kratka prica o Rosaliju Reti, trenutno ima 20 i kusur godina i izdrzava zatvorsku kaznu od mislim 70 godina.
Rosalio Reta je bio ubica (Sicario) za jedan od najbrutalnijih meksickih kartela, Los Zetas, ili ti u prevodu Zete. Ubijao je od svoje 13. do 19. godine.
Samo jedna kratka zanimljivost, Los Zetas su nastali od odbeglih pripadnika specijalne jedinice meksicke vojske (ili policije ne secam se bas najbolje). NJihova istorija je zanimljiva i to ce biti predmet neke druge price.
Da ne kacin fotke, otvorite link da vidite na sta lici ovaj psihopata https://www.google.rs/search?q=rosalio+reta&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjqg8O5haLLAhWBnnIKHcJoDaUQ_AUIBygB
Uglavnom Rosalio Reta je rodjen u Americi u gladu Laredo, ima americko drzavljanstvo, dakle nije neka tuzna migrantska prica. Stavise, njegovi roditelji, iako imaju dosta dece, imali su stabilne poslove, nisu bili bogati, ali nisu ni puka sirotinja.
Uglavnom Rosalio Reta je kao 13-godisnjak, sa svojim pajtosom Gabrijelom Kardonom, cesto prelazio Rio Grande i isao u Nuevo Laredo, grad sa druge strane reke u Meksiku. Za kratko vreme, Rosalio Reta je skautovan i angazovan od strane Zeta kartela. Prvo ubistvo izvrsio je u Nuevo Laredu, kada mu je jedan od narko bosova navodno dao pistolj da upuca nekog lika koga su ovi uhvatili. Ubrzo je i njegov pajtos Danijel Kardona poceo da radi za Zete.
Kada sam pomenuo "skauting", mladi meksikanci koji su rodjeni u SAD, sa americkim pasosem, cisti su dijamanti za kartele. Zbog cinjenice da su zitelji SAD znaci da bez problema mogu da se krecu iz jedne drzave u drugu, sto je znacilo da kada roknu nekog, sa jedne strane granice, bez problema su se skrivali na drugoj strani.
Da ne duzim, od 13. do 19. godine zivota procenjuje se da je Rosalio Reta ubio oko 30 ljudi. Oko tog broja je ubio i njegov pajtos Gabrijel Kardona, koji je doduse prvi put oladio coveka sa 16 godina.
Kada se opisuje Rosalio Reta, kaze se da je bio nizak, mrsav i prgav i da je imao (i dalje ima) nadimak „Bart Simpson“. Postoje fotografije sada iz zatvora gde je istetovirao lice, sada izgleda zaista kao psihopata, ali iz vremena dok je ubijao po ulicama, izgledao je bezazleno da si mogao da ga pljunes.
Uglavnom u svojoj kratkoj karijeri zaposlenog lica ubijao je po nalogu Zeta, cesto je znao da roka i nevine, koji su bili kolateralna steta. Pare koje je dobijao kretale su se od 10.000 do 50.000 dolara po ubistvu.
Rosalio Reta je resio da okaci utoke o klin sa 19 godina kada je u nekom nocnom klubu u Meksiku napravio masakr, promasivsi metu. Uglavnom nakon toga je postao meta tom meksickom kartelu, pa je zvao policijskog inspektora koji ga je godinama jurio da se preda.
Tek danas, nekoliko godina nakon svih hapsenja, on pokazuje kao neke znake kajanja za ono sto je radio. Uglavnom, klinac je sociopata, zajedno sa drugarom Kardonom iskoristili su svoje tinejdzerske godine da postave standarde koje ni ovi divljaci iz ISIS-a tesko mogu dostici.
U nekom pokusaju objasnjenja, kako je moguce da neko tako mlad postane brutalan ubica, neki psiholozi objasnjavaju da su meksicki karteli savrseno istrazili psihu ljudi. Procenjuje se da osobe u predtinejdzerskom i tinejdzerkom dobu imaju snizen nivo empatije, ne saosecaju se sa tudjim bolom, skloniji su krsenju ne samo zakona, vec i drustvenih i moralnih normi i imaju minimalan osecaj kajanja.
Tako da nije ni cudo sto su Reta i Kardona tako rano poceli da ubijaju. Cinjenica da su bili americki drzavljani samo je bio bonus, jagoda na vrhu torte.
Cak se pominje da je recimo Karodna, nekoliko puta nasumicno ubijao ljude, gde je zrtve posvecivao nekim pseudo kriscanskom ili bolje receno satanistickom kultu Santa Muerte.
Ostavicu ovde jedan dokumentarac o Rosaliju Reti. Dokumentarac vodi onaj lik sto glumi debelog Bobija Bakalu u Sopranosima. U principu dokumentarac je osrednji, ima dosta ponavljanja situacija i svega, cak nije pokriven ni citav ubilacki pohod Rete i Kardone, ali moze da se pogleda.
Samo jedna dopuna, karijere obojice ubica trajale su 3 godine, Rosalio Reta od svoje 13. do 16. godine, Gabrijel Kardona od 16. do 19. godine. Obojica trenutno u zatvoru.
Ovo je kratka prica o Rosaliju Reti, trenutno ima 20 i kusur godina i izdrzava zatvorsku kaznu od mislim 70 godina.
Rosalio Reta je bio ubica (Sicario) za jedan od najbrutalnijih meksickih kartela, Los Zetas, ili ti u prevodu Zete. Ubijao je od svoje 13. do 19. godine.
Samo jedna kratka zanimljivost, Los Zetas su nastali od odbeglih pripadnika specijalne jedinice meksicke vojske (ili policije ne secam se bas najbolje). NJihova istorija je zanimljiva i to ce biti predmet neke druge price.
Da ne kacin fotke, otvorite link da vidite na sta lici ovaj psihopata https://www.google.rs/search?q=rosalio+reta&newwindow=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjqg8O5haLLAhWBnnIKHcJoDaUQ_AUIBygB
Uglavnom Rosalio Reta je rodjen u Americi u gladu Laredo, ima americko drzavljanstvo, dakle nije neka tuzna migrantska prica. Stavise, njegovi roditelji, iako imaju dosta dece, imali su stabilne poslove, nisu bili bogati, ali nisu ni puka sirotinja.
Uglavnom Rosalio Reta je kao 13-godisnjak, sa svojim pajtosom Gabrijelom Kardonom, cesto prelazio Rio Grande i isao u Nuevo Laredo, grad sa druge strane reke u Meksiku. Za kratko vreme, Rosalio Reta je skautovan i angazovan od strane Zeta kartela. Prvo ubistvo izvrsio je u Nuevo Laredu, kada mu je jedan od narko bosova navodno dao pistolj da upuca nekog lika koga su ovi uhvatili. Ubrzo je i njegov pajtos Danijel Kardona poceo da radi za Zete.
Kada sam pomenuo "skauting", mladi meksikanci koji su rodjeni u SAD, sa americkim pasosem, cisti su dijamanti za kartele. Zbog cinjenice da su zitelji SAD znaci da bez problema mogu da se krecu iz jedne drzave u drugu, sto je znacilo da kada roknu nekog, sa jedne strane granice, bez problema su se skrivali na drugoj strani.
Da ne duzim, od 13. do 19. godine zivota procenjuje se da je Rosalio Reta ubio oko 30 ljudi. Oko tog broja je ubio i njegov pajtos Gabrijel Kardona, koji je doduse prvi put oladio coveka sa 16 godina.
Kada se opisuje Rosalio Reta, kaze se da je bio nizak, mrsav i prgav i da je imao (i dalje ima) nadimak „Bart Simpson“. Postoje fotografije sada iz zatvora gde je istetovirao lice, sada izgleda zaista kao psihopata, ali iz vremena dok je ubijao po ulicama, izgledao je bezazleno da si mogao da ga pljunes.
Uglavnom u svojoj kratkoj karijeri zaposlenog lica ubijao je po nalogu Zeta, cesto je znao da roka i nevine, koji su bili kolateralna steta. Pare koje je dobijao kretale su se od 10.000 do 50.000 dolara po ubistvu.
Rosalio Reta je resio da okaci utoke o klin sa 19 godina kada je u nekom nocnom klubu u Meksiku napravio masakr, promasivsi metu. Uglavnom nakon toga je postao meta tom meksickom kartelu, pa je zvao policijskog inspektora koji ga je godinama jurio da se preda.
Tek danas, nekoliko godina nakon svih hapsenja, on pokazuje kao neke znake kajanja za ono sto je radio. Uglavnom, klinac je sociopata, zajedno sa drugarom Kardonom iskoristili su svoje tinejdzerske godine da postave standarde koje ni ovi divljaci iz ISIS-a tesko mogu dostici.
U nekom pokusaju objasnjenja, kako je moguce da neko tako mlad postane brutalan ubica, neki psiholozi objasnjavaju da su meksicki karteli savrseno istrazili psihu ljudi. Procenjuje se da osobe u predtinejdzerskom i tinejdzerkom dobu imaju snizen nivo empatije, ne saosecaju se sa tudjim bolom, skloniji su krsenju ne samo zakona, vec i drustvenih i moralnih normi i imaju minimalan osecaj kajanja.
Tako da nije ni cudo sto su Reta i Kardona tako rano poceli da ubijaju. Cinjenica da su bili americki drzavljani samo je bio bonus, jagoda na vrhu torte.
Cak se pominje da je recimo Karodna, nekoliko puta nasumicno ubijao ljude, gde je zrtve posvecivao nekim pseudo kriscanskom ili bolje receno satanistickom kultu Santa Muerte.
Ostavicu ovde jedan dokumentarac o Rosaliju Reti. Dokumentarac vodi onaj lik sto glumi debelog Bobija Bakalu u Sopranosima. U principu dokumentarac je osrednji, ima dosta ponavljanja situacija i svega, cak nije pokriven ni citav ubilacki pohod Rete i Kardone, ali moze da se pogleda.
Samo jedna dopuna, karijere obojice ubica trajale su 3 godine, Rosalio Reta od svoje 13. do 16. godine, Gabrijel Kardona od 16. do 19. godine. Obojica trenutno u zatvoru.
Re: Bande
lista top 100 najgorih mesta za zivot u americi:
http://www.neighborhoodscout.com/neighborhoods/crime-rates/top100dangerous/
u 95% ovih mesta vecina su crnci i/ili latinosi. ovo je opis prvog mesta na listi ist sent luisa koji je u ilinoisu:
http://www.urbansplatter.com/wp-content/uploads/2013/11/Arsons-and-East-St.-Louis-005-1024x768.jpg
ovo je manje vise opis i izgled svih mesta gde su bande vecina
http://www.neighborhoodscout.com/neighborhoods/crime-rates/top100dangerous/
u 95% ovih mesta vecina su crnci i/ili latinosi. ovo je opis prvog mesta na listi ist sent luisa koji je u ilinoisu:
Never, ever let the lures of East St. Louis convince you to go there at all! That includes but is by no means limited to the Casino Queen, the big tall fountain near the river, Oz Nightclub, the strip clubs, and everything. East St. Louis is a terrible, horrible, no good, very bad place to spend any portion of any day, let alone overnight. Shootings, homicides, armed robberies, car jackings, arsons, you name it, I bet that East St. Louis probably sees about 300 of those incidents a day. Nearby Washington Park is no better either; in fact, Washington Park is even a bit more dangerous and high in violent crime than East St. Louis!
________________________
Yes. East St Louis is a very very dangerous place. Women get raped there all the time. Countless number of robberies day and night. Cars broken into day and night.
Form a vigilante group and go in their and machine gun down the black thugsters.
________________________
My parents and I got lost and ended up in East St. Louis last year while headed to a conference just west of the main city of St. Louis. It was the worst ghetto I had ever seen in my life. Every other house all boarded up, crumbling, some even seemingly leaning slightly to one side, one that had a massive fire, half was totally burned to the ground, the other half looking like a trellis of charred rafters and plywood, a school building on 13th Street and Bond Avenue that looked like a tornado hit it, yards that practically looked more like the aftermath of a tsunami than anything. I seriously thought we were all going to die. Either blown to pieces by a gangster's homemade bomb, blasted by 50+ guys with AK-47s, or something nasty; I even imagined the next day's local newspaper with an article titled with something similar to; "Shattered and charred remains of lost Chicago tourists found on 4-block stretch of 10th Street in East St. Louis. They should have listened to the Map Man." To me, East St. Louis was a terror town, a war zone, something similar to Baghdad, Iraq, or even the Gaza Strip. My parents managed to flag down a police man on 10th Street just north of Bond Avenue, they spent about a half hour or so chatting while I was totally flipped out on a total mental meltdown, thinking we were all doomed and would all be dead by sunset. Thankfully, we made it out alive; and in fact, I even made a couple of shirts that say; "I Survived East St. Louis."
http://www.urbansplatter.com/wp-content/uploads/2013/11/Arsons-and-East-St.-Louis-005-1024x768.jpg
ovo je manje vise opis i izgled svih mesta gde su bande vecina
-
- Posts: 52
- Joined: Wed Feb 03, 2016 7:17 pm
Re: Bande
Pa na koji fazon onda beli amer moze da zavrsi gudru, kurve i ostale djakonije sa crnog trzista..a da prethodno ne bude opljackan, silovan ili ubijen?
Re: Bande
Rakija,
Kako bi prevedena zapadnjacka poslovica rekla "Gde ima volje ima i nacina". Ne verujem da belci idu bas u te jazbine od gradova. To sto u odredjenim delovima grada vladaju bande, ne znaci da su da su ostali delovi grada bez kriminala. Jesan samo podatak ilustruje situaciju. SAD imaju oko 300 miliona ljudi, dakle oko 5 odsto svetske populacije, a konzumiraju 37 odsto svetske proizvodnje kokaina godisnje. Dakle gudriraju se beli ameri itekako. Naravno ne samo belim, vec i svim ostalim sranjima.
Kako je rekao jedan od tvoraca meksickih kartela, kriminala u ovoj meri ce uvek biti dok god postoji trziste (naravno misli na Ameriku), gde se plasira droga. To je rekao i El Capo Guzman koji je trenutno treci put u zatvoru. Rekao je u fazonu, sada ste me uhapsili i mislite da ce Amerikanci manje da koriste drogu.
Kako bi prevedena zapadnjacka poslovica rekla "Gde ima volje ima i nacina". Ne verujem da belci idu bas u te jazbine od gradova. To sto u odredjenim delovima grada vladaju bande, ne znaci da su da su ostali delovi grada bez kriminala. Jesan samo podatak ilustruje situaciju. SAD imaju oko 300 miliona ljudi, dakle oko 5 odsto svetske populacije, a konzumiraju 37 odsto svetske proizvodnje kokaina godisnje. Dakle gudriraju se beli ameri itekako. Naravno ne samo belim, vec i svim ostalim sranjima.
Kako je rekao jedan od tvoraca meksickih kartela, kriminala u ovoj meri ce uvek biti dok god postoji trziste (naravno misli na Ameriku), gde se plasira droga. To je rekao i El Capo Guzman koji je trenutno treci put u zatvoru. Rekao je u fazonu, sada ste me uhapsili i mislite da ce Amerikanci manje da koriste drogu.
Re: Bande
Ser Bad je ostavio odlican tekst o stanju u Istocnom Sent Luisu. Samo cu da dodam malo istorije tog grada. Istocni Sent Luis je jedan od onih gradova koji je pocetkom 20. veka usao u process ubrzane industrijalizacije. Kada je poceo Prvi svetski rat, dosta ljudi je regrutovano, tako da je jedan od talasa migracije crnaca sa juga SAD (o cemu sam ranije pisao), dolazio i u taj grad.
Naravno, to je dovelo do velikih tenzija medju lokalnim belim stanovnistvom. Dolazak crnaca oslabio je poziciju sindikata, jer su crni radnici dovodjeni kao strajhbrejkeri. Nekoliko puta desavali su se neredi u kojima su napadana crnacki delovi grada i paljene stracare u kojima su ziveli. Najveci neredi dogodili su se u leto, kada je navodno neki crnac napao nekog belca na ulici. U osvetnickom pohodu, bela rulja je tukla i palila sve zivo. U jednom trenutku u crnackom delu grada proslo je vozilo iz kojeg su belci pucali na crnce.
Nekoliko minuta nakon toga kroz crnacki kraj prolazilo je drugo vozilo u kojem su bili novinar, koji je zeleo da izvestava o neredima i dva bela policajca koja su ga vozili. Crnci su mislili da su se likovi koji su pucali na njih ponovo vratili, tako da su oni prvi zapucali na auto i ubili dva pandura. Onda je tek nastao haos.
Belci, policajci, stari, ,mladi, zene, zajurili su se u crnacke delove grada da lincuju crnce. U neredima je kompletno spaljen citav deo grada. Pre odlaska u osvetu, prvo su na svim vatrogasnim kolima isecena creva, da pozari ne bi mogli da se gase. Onda je u strasnim neredima u nekoliko dana pobijeno dosta ljudi. Nikada se nije znao tacan broj. U stvari znalo se da je nastradalo 9 belaca, dok je zvanicna istraga registrovala mislim 37 crnaca. Ali neki izvori govore da je ubijeno izmedju 150 i 200 crnaca. Svedoci opisuju strasne stvari, kako su ljudi bezali iz zapaljenih trosnih zgrada na ulicu, gde sui h okupljeni beli osvetnici docekivali kursumima.
Dakle to je jedan bitan deo istorije Istocnog Sent Luisa. Inace Istocni Sent Luis je na svom vrhuncu, negde sredinom 50-ih imao vise od 80.000 ljudi. Danas ih ima nesto vise od 25.000. Kako je krenula selidba (ne propadanje) americke industrije u druge drzave, tako su mnogi industrijski centri propadali i to u vise talasa. Istocni Sent Luis je jedan od gradova koji su zrtve gasenja industrije. Tako je i stvoren izraz “rust belt”, koji oslikava nekadasnje industrijske centre koji su propali. Mnogi gradovi sa liste koje je SerBud ostavio imali su slicnu sudbinu.
Svi su doziveli drastican pad standarda, populacije i gubljenja srednje klase, ekonomski kolaps. To je dalje dovelo do stvaranja takvih jazbina od gradova da mnogima gradovi treceg sveta nisu ravni.
Konkretno za Istocni Sent Luis, ima vecu ratu ubistava od Hundurasa, drzavom koja drzi prvo mesto po broju ubistava. Kakva je jazbina Istocni Sent Luis najbolje ilustruju sledeci podaci preuzeti sa Vikipedije (provalite stopu ubistava na 100.000 ljudi. SAD je prosek 5,6 a u Istocnom Seentu Luisu vidite i sami):
Crime East St. Louis National average
Murder 101.9 5.6
Rape 251.3 32.2
Robbery 1,347.0 195.4
Assault 5,847.3 340.1
Burglary 2,442.8 814.5
Automobile theft 2,067.5 526.5
E sad, Istocni Sent Luis je zadesio proces koji se u Americi zove “White Flight” i “Urban Decay”. Ovo su bitni termini jer objasnjavaju mnoge stvari u americkom drustvu. Dakle termin “White Flight” moze se koristiti u vise situacija, a ovde je bitan da objasni jednu vrstu migracija u okviru SAD, kretanje SREDNJE KLASE. Namerno sam napisao ovo kaps lokom, jer je srednja klasa u Americi svetinja. Oni su najveca baza poreskih obveznika, oni pune budzete i drzave al ii gradova, bez njih nema zivota.
To objasnjava i termin “White Flight”, sto znaci da je belci cine najveci deo srednje klase, odnosno da su oni glavna baza poreznika i izvor prihoda drzave i lokalnih samouprava. U gradovima, naseljima, koje pogodi kriza ili neka druga vrsta drustvenih promena,srednja bela klasa je prva koja odlazi, bilo da je to u potrazi za poslom, bilo da je u potrazi za boljom lokacijom za stanovanje.
Kada oni odu, lokalna zajednica gubi izvor prihoda. Sto je manje prihoda, manje je novca da se ulaze u javne institucije, policiju, zdravstvo, komunalna preduzeca isl. Sto je manje ulaganja u te sektore, ti krajevi su sve tezi za zivot. Jer ako imas manjak policajaca a nemas vise novca da ih zaposlis, u tim krajevima cveta kriminal. To prati losije obrazovanje jer nemas da ulazes u skole sto znaci da iz takvih skola izlaze buduci problem za americko drustvo. Sto manje ulaganja u zdravstvo, losija zdravstvena zastita. Sve to dovodi do daljeg bega, stanovnistva koje ima neke vestine da potrazi posao negde drugde dok na kraju u tim krajevima ne ostane samo nekvalifikovana radna snaga koja najcesce zavrsi samo na socijalnoj pomoci.
Sve to dalje predstavlja savrsenu podlogu za pojavu bandi ili tamo gde su vec postojale, za njihovo dalje jacanje. Zato su takvi krajevi pakao za zivot. Za to se onda koristi izraz “Urban Decay”, urbano raspadanje, koji je posledice “White Flight”.
I vidite i sami da pojedini krajevi velikih gradova, ili neki srednje veliki gradovi, izgledaju kao da su iz nekih postapokalipticnih filmova, sa napustenim kucama u citavim stambenim blokovima. Poslednji primer velikog “White Flight” je Detroit, koji je za nekoliko godina izgubio skoro u potpunosti srednju klasu, stabilnu bazu poreznika. Istocni Sent Luis je jedan od njih. IMa jos takvih gradova koji su horror za zivot, poput Kamdena, Ouklenda, Flinta.
U svakom od takvih gradova aktivnost bandi je na maksimumu, dok je policije izuzetno malo. AMericke federalne vlasti cesto pustaju te gradove niz vodu. Decentralizacija je takva da ne interesuje Vasington sto su gradovi u bankrotu. Naravno, postoje projekti federalne pomoci i slicno, ali nije situacija kao ovde da se kuka i zove Vucic ili Tadic i da se onda nadje neki kompromis. Novac gradjana, odnosno porez je svetinja. Gradovi, naselja koja su lose rukovodjena, po nekom americkom shvatanju, zasluzili su da propadnu. Niko nece podrzati da se poreski novac svih amerikanaca tek tako spiska na spasavanje pojedinih mesta.
Postoje projekti da se pojedini gradovi i federalnim novcem uzdignu, preorjentisu privredu od industrijske ka nekim drugim sektorima, da se stvori neka nova srednja klasa. Problem je sto je to jako tesko, jer je u tim gradovima ostala puka sirotinja, mahom crnacka i ili latino populacija. U pomenutom Istocnom Sent Luisu crnci cine 97,3 procenta stanovnistva.
Inace “White Flight” je poceo tamo negde krajem 60/ih godina, kada je skoro u potpunosti ukinuta institucionalna segregacija. Desavalo se da su se crnci doseljavali u krajeve blize centru grada, a da je odmah usledio odgovor belaca u smislu trazenja nove lokacije za zivot. Za razliku od nekog ranijeg vremena, kada su belci agresivno cuvali svoje krajeve, napadajuci crnce, krajem 60/ih i 70/ih godina oni su jednostavno napustali takve krajeve. I to se desavalo jako brzo, grupisali su se u okviru svoje rase, prepustajuci te delove grada crncima ili latino populaciji.
Gradjevinska industrija i agenti nekretnina su provalili sta se desava pa su na obodima grada pravili citava naselja za gradjane srednje klase. Zbog toga danas u mnogim americkim gradovima belci zive u predgradjima (onaj fazon kuca sa travnjakom ispred i dvoristem iza) i to sada predstavlja neki americki san.
Krajevi u kojima su nekada ziveli, ostali su mahom crnci ili latinosi. Ponovo su ti krajevi (gradovi) izgubili srednju klasu, ostalo je stanovnistvo sa slabijim radnim vestinama, najcesce nepozeljni na trzistu rada, sto zbog nepostojanja posla za niskokvalifikovanu radnu snagu, sto zbog tradicionalnog rasizma kod poslodavaca, sto zbog nezainteresovanosti mnogih da se skinu sa socijalne pomoci ili sa kriminala. Tako su onda mnogi krajevi i gradovi propadali. I opet ista prica, dolaze bande, cveta kriminal i sve u krug.
Postoje i neki svetli primeri, gde su pojedini krajevi koji su bili jezivi za zivot, povratili deo starog sjaja. Juzni Bronks je vazio i danas vazi za nesto poput Bejruta. Ipak, tamo je nekim programima pomoci doslo do toga da se situacija popravi, slicno je i u Bruklinu (maker pojedinim delovima).
Iako tema ne govori direktno o bandama, itekako objasnjava situaciju koja dovodi do toga da se bande uopste stvore i deluju na takvim ulicama.
Naravno, to je dovelo do velikih tenzija medju lokalnim belim stanovnistvom. Dolazak crnaca oslabio je poziciju sindikata, jer su crni radnici dovodjeni kao strajhbrejkeri. Nekoliko puta desavali su se neredi u kojima su napadana crnacki delovi grada i paljene stracare u kojima su ziveli. Najveci neredi dogodili su se u leto, kada je navodno neki crnac napao nekog belca na ulici. U osvetnickom pohodu, bela rulja je tukla i palila sve zivo. U jednom trenutku u crnackom delu grada proslo je vozilo iz kojeg su belci pucali na crnce.
Nekoliko minuta nakon toga kroz crnacki kraj prolazilo je drugo vozilo u kojem su bili novinar, koji je zeleo da izvestava o neredima i dva bela policajca koja su ga vozili. Crnci su mislili da su se likovi koji su pucali na njih ponovo vratili, tako da su oni prvi zapucali na auto i ubili dva pandura. Onda je tek nastao haos.
Belci, policajci, stari, ,mladi, zene, zajurili su se u crnacke delove grada da lincuju crnce. U neredima je kompletno spaljen citav deo grada. Pre odlaska u osvetu, prvo su na svim vatrogasnim kolima isecena creva, da pozari ne bi mogli da se gase. Onda je u strasnim neredima u nekoliko dana pobijeno dosta ljudi. Nikada se nije znao tacan broj. U stvari znalo se da je nastradalo 9 belaca, dok je zvanicna istraga registrovala mislim 37 crnaca. Ali neki izvori govore da je ubijeno izmedju 150 i 200 crnaca. Svedoci opisuju strasne stvari, kako su ljudi bezali iz zapaljenih trosnih zgrada na ulicu, gde sui h okupljeni beli osvetnici docekivali kursumima.
Dakle to je jedan bitan deo istorije Istocnog Sent Luisa. Inace Istocni Sent Luis je na svom vrhuncu, negde sredinom 50-ih imao vise od 80.000 ljudi. Danas ih ima nesto vise od 25.000. Kako je krenula selidba (ne propadanje) americke industrije u druge drzave, tako su mnogi industrijski centri propadali i to u vise talasa. Istocni Sent Luis je jedan od gradova koji su zrtve gasenja industrije. Tako je i stvoren izraz “rust belt”, koji oslikava nekadasnje industrijske centre koji su propali. Mnogi gradovi sa liste koje je SerBud ostavio imali su slicnu sudbinu.
Svi su doziveli drastican pad standarda, populacije i gubljenja srednje klase, ekonomski kolaps. To je dalje dovelo do stvaranja takvih jazbina od gradova da mnogima gradovi treceg sveta nisu ravni.
Konkretno za Istocni Sent Luis, ima vecu ratu ubistava od Hundurasa, drzavom koja drzi prvo mesto po broju ubistava. Kakva je jazbina Istocni Sent Luis najbolje ilustruju sledeci podaci preuzeti sa Vikipedije (provalite stopu ubistava na 100.000 ljudi. SAD je prosek 5,6 a u Istocnom Seentu Luisu vidite i sami):
Crime East St. Louis National average
Murder 101.9 5.6
Rape 251.3 32.2
Robbery 1,347.0 195.4
Assault 5,847.3 340.1
Burglary 2,442.8 814.5
Automobile theft 2,067.5 526.5
E sad, Istocni Sent Luis je zadesio proces koji se u Americi zove “White Flight” i “Urban Decay”. Ovo su bitni termini jer objasnjavaju mnoge stvari u americkom drustvu. Dakle termin “White Flight” moze se koristiti u vise situacija, a ovde je bitan da objasni jednu vrstu migracija u okviru SAD, kretanje SREDNJE KLASE. Namerno sam napisao ovo kaps lokom, jer je srednja klasa u Americi svetinja. Oni su najveca baza poreskih obveznika, oni pune budzete i drzave al ii gradova, bez njih nema zivota.
To objasnjava i termin “White Flight”, sto znaci da je belci cine najveci deo srednje klase, odnosno da su oni glavna baza poreznika i izvor prihoda drzave i lokalnih samouprava. U gradovima, naseljima, koje pogodi kriza ili neka druga vrsta drustvenih promena,srednja bela klasa je prva koja odlazi, bilo da je to u potrazi za poslom, bilo da je u potrazi za boljom lokacijom za stanovanje.
Kada oni odu, lokalna zajednica gubi izvor prihoda. Sto je manje prihoda, manje je novca da se ulaze u javne institucije, policiju, zdravstvo, komunalna preduzeca isl. Sto je manje ulaganja u te sektore, ti krajevi su sve tezi za zivot. Jer ako imas manjak policajaca a nemas vise novca da ih zaposlis, u tim krajevima cveta kriminal. To prati losije obrazovanje jer nemas da ulazes u skole sto znaci da iz takvih skola izlaze buduci problem za americko drustvo. Sto manje ulaganja u zdravstvo, losija zdravstvena zastita. Sve to dovodi do daljeg bega, stanovnistva koje ima neke vestine da potrazi posao negde drugde dok na kraju u tim krajevima ne ostane samo nekvalifikovana radna snaga koja najcesce zavrsi samo na socijalnoj pomoci.
Sve to dalje predstavlja savrsenu podlogu za pojavu bandi ili tamo gde su vec postojale, za njihovo dalje jacanje. Zato su takvi krajevi pakao za zivot. Za to se onda koristi izraz “Urban Decay”, urbano raspadanje, koji je posledice “White Flight”.
I vidite i sami da pojedini krajevi velikih gradova, ili neki srednje veliki gradovi, izgledaju kao da su iz nekih postapokalipticnih filmova, sa napustenim kucama u citavim stambenim blokovima. Poslednji primer velikog “White Flight” je Detroit, koji je za nekoliko godina izgubio skoro u potpunosti srednju klasu, stabilnu bazu poreznika. Istocni Sent Luis je jedan od njih. IMa jos takvih gradova koji su horror za zivot, poput Kamdena, Ouklenda, Flinta.
U svakom od takvih gradova aktivnost bandi je na maksimumu, dok je policije izuzetno malo. AMericke federalne vlasti cesto pustaju te gradove niz vodu. Decentralizacija je takva da ne interesuje Vasington sto su gradovi u bankrotu. Naravno, postoje projekti federalne pomoci i slicno, ali nije situacija kao ovde da se kuka i zove Vucic ili Tadic i da se onda nadje neki kompromis. Novac gradjana, odnosno porez je svetinja. Gradovi, naselja koja su lose rukovodjena, po nekom americkom shvatanju, zasluzili su da propadnu. Niko nece podrzati da se poreski novac svih amerikanaca tek tako spiska na spasavanje pojedinih mesta.
Postoje projekti da se pojedini gradovi i federalnim novcem uzdignu, preorjentisu privredu od industrijske ka nekim drugim sektorima, da se stvori neka nova srednja klasa. Problem je sto je to jako tesko, jer je u tim gradovima ostala puka sirotinja, mahom crnacka i ili latino populacija. U pomenutom Istocnom Sent Luisu crnci cine 97,3 procenta stanovnistva.
Inace “White Flight” je poceo tamo negde krajem 60/ih godina, kada je skoro u potpunosti ukinuta institucionalna segregacija. Desavalo se da su se crnci doseljavali u krajeve blize centru grada, a da je odmah usledio odgovor belaca u smislu trazenja nove lokacije za zivot. Za razliku od nekog ranijeg vremena, kada su belci agresivno cuvali svoje krajeve, napadajuci crnce, krajem 60/ih i 70/ih godina oni su jednostavno napustali takve krajeve. I to se desavalo jako brzo, grupisali su se u okviru svoje rase, prepustajuci te delove grada crncima ili latino populaciji.
Gradjevinska industrija i agenti nekretnina su provalili sta se desava pa su na obodima grada pravili citava naselja za gradjane srednje klase. Zbog toga danas u mnogim americkim gradovima belci zive u predgradjima (onaj fazon kuca sa travnjakom ispred i dvoristem iza) i to sada predstavlja neki americki san.
Krajevi u kojima su nekada ziveli, ostali su mahom crnci ili latinosi. Ponovo su ti krajevi (gradovi) izgubili srednju klasu, ostalo je stanovnistvo sa slabijim radnim vestinama, najcesce nepozeljni na trzistu rada, sto zbog nepostojanja posla za niskokvalifikovanu radnu snagu, sto zbog tradicionalnog rasizma kod poslodavaca, sto zbog nezainteresovanosti mnogih da se skinu sa socijalne pomoci ili sa kriminala. Tako su onda mnogi krajevi i gradovi propadali. I opet ista prica, dolaze bande, cveta kriminal i sve u krug.
Postoje i neki svetli primeri, gde su pojedini krajevi koji su bili jezivi za zivot, povratili deo starog sjaja. Juzni Bronks je vazio i danas vazi za nesto poput Bejruta. Ipak, tamo je nekim programima pomoci doslo do toga da se situacija popravi, slicno je i u Bruklinu (maker pojedinim delovima).
Iako tema ne govori direktno o bandama, itekako objasnjava situaciju koja dovodi do toga da se bande uopste stvore i deluju na takvim ulicama.
- pustinjska lisica
- Posts: 434
- Joined: Sun Jan 31, 2016 9:16 pm
- Location: Пјонгјанг
Re: Bande
Сећам се сличне приче са старог форума кад је Сплића причао о градовима за избегавање у памћењу ми је остао Гери у Индијани. Отприлике га је описао као Рипер овде ИСточни сент Луис.
У реверу носим марамицу белу ја,
свака мене фрајла, свако ме девојче зна,
кад год ја сретнем лепе цурице целу им дадем,
а оне викну дај дуплирај душице.
марамица маркизет, мене воли цео свет
марамица маркизет, мене воли цео свет
свака мене фрајла, свако ме девојче зна,
кад год ја сретнем лепе цурице целу им дадем,
а оне викну дај дуплирај душице.
марамица маркизет, мене воли цео свет
марамица маркизет, мене воли цео свет
Re: Bande
riper wrote:E sad, Istocni Sent Luis je zadesio proces koji se u Americi zove “White Flight” i “Urban Decay”. Ovo su bitni termini jer objasnjavaju mnoge stvari u americkom drustvu. Dakle termin “White Flight” moze se koristiti u vise situacija, a ovde je bitan da objasni jednu vrstu migracija u okviru SAD, kretanje SREDNJE KLASE. Namerno sam napisao ovo kaps lokom, jer je srednja klasa u Americi svetinja. Oni su najveca baza poreskih obveznika, oni pune budzete i drzave al ii gradova, bez njih nema zivota.
To objasnjava i termin “White Flight”, sto znaci da je belci cine najveci deo srednje klase, odnosno da su oni glavna baza poreznika i izvor prihoda drzave i lokalnih samouprava. U gradovima, naseljima, koje pogodi kriza ili neka druga vrsta drustvenih promena,srednja bela klasa je prva koja odlazi, bilo da je to u potrazi za poslom, bilo da je u potrazi za boljom lokacijom za stanovanje.
Kada oni odu, lokalna zajednica gubi izvor prihoda. Sto je manje prihoda, manje je novca da se ulaze u javne institucije, policiju, zdravstvo, komunalna preduzeca isl. Sto je manje ulaganja u te sektore, ti krajevi su sve tezi za zivot. Jer ako imas manjak policajaca a nemas vise novca da ih zaposlis, u tim krajevima cveta kriminal. To prati losije obrazovanje jer nemas da ulazes u skole sto znaci da iz takvih skola izlaze buduci problem za americko drustvo. Sto manje ulaganja u zdravstvo, losija zdravstvena zastita. Sve to dovodi do daljeg bega, stanovnistva koje ima neke vestine da potrazi posao negde drugde dok na kraju u tim krajevima ne ostane samo nekvalifikovana radna snaga koja najcesce zavrsi samo na socijalnoj pomoci.
Sve to dalje predstavlja savrsenu podlogu za pojavu bandi ili tamo gde su vec postojale, za njihovo dalje jacanje. Zato su takvi krajevi pakao za zivot. Za to se onda koristi izraz “Urban Decay”, urbano raspadanje, koji je posledice “White Flight”.
I vidite i sami da pojedini krajevi velikih gradova, ili neki srednje veliki gradovi, izgledaju kao da su iz nekih postapokalipticnih filmova, sa napustenim kucama u citavim stambenim blokovima. Poslednji primer velikog “White Flight” je Detroit, koji je za nekoliko godina izgubio skoro u potpunosti srednju klasu, stabilnu bazu poreznika. Istocni Sent Luis je jedan od njih. IMa jos takvih gradova koji su horror za zivot, poput Kamdena, Ouklenda, Flinta.
U svakom od takvih gradova aktivnost bandi je na maksimumu, dok je policije izuzetno malo. AMericke federalne vlasti cesto pustaju te gradove niz vodu. Decentralizacija je takva da ne interesuje Vasington sto su gradovi u bankrotu. Naravno, postoje projekti federalne pomoci i slicno, ali nije situacija kao ovde da se kuka i zove Vucic ili Tadic i da se onda nadje neki kompromis. Novac gradjana, odnosno porez je svetinja. Gradovi, naselja koja su lose rukovodjena, po nekom americkom shvatanju, zasluzili su da propadnu. Niko nece podrzati da se poreski novac svih amerikanaca tek tako spiska na spasavanje pojedinih mesta.
Postoje projekti da se pojedini gradovi i federalnim novcem uzdignu, preorjentisu privredu od industrijske ka nekim drugim sektorima, da se stvori neka nova srednja klasa. Problem je sto je to jako tesko, jer je u tim gradovima ostala puka sirotinja, mahom crnacka i ili latino populacija. U pomenutom Istocnom Sent Luisu crnci cine 97,3 procenta stanovnistva.
Inace “White Flight” je poceo tamo negde krajem 60/ih godina, kada je skoro u potpunosti ukinuta institucionalna segregacija. Desavalo se da su se crnci doseljavali u krajeve blize centru grada, a da je odmah usledio odgovor belaca u smislu trazenja nove lokacije za zivot. Za razliku od nekog ranijeg vremena, kada su belci agresivno cuvali svoje krajeve, napadajuci crnce, krajem 60/ih i 70/ih godina oni su jednostavno napustali takve krajeve. I to se desavalo jako brzo, grupisali su se u okviru svoje rase, prepustajuci te delove grada crncima ili latino populaciji.
Ovo je jako tacno, jedan od tipicnih ovakvih gradova je Geri u Indiani...Do sredine osamdesetih grad velicine recimo Nisa sa vecinskim belim stanovnistvom, dosta Srba je zivelo tu. Pocetkom devedesetih dolazi crnac za gradonacelnika i nastupa deo koji je opisao riper iznad. Danas je Geri skoro stoprocentno crni grad koji izgleda kao da je ispao iz horor filma, zandari se salju tamo samo po kazni, belci nocu kad prolaze kroz Geri idu iskljucivo glavnom ulicom gde se ne staje ni na crveno po mraku...totalna anarhija i haos. Kuce se prodaju za po 10ak hiljada dolara, dok su u susednim gradicima sa belim stanovnistvom cene 10-15 puta vece itd.
ovaj je iz gerija i u spotu je bez napumpavanja opisan jedan dan u gradu a moze se primeniti bilo koji od slicnih mesta
Re: Bande
pustinjska lisica wrote:Сећам се сличне приче са старог форума кад је Сплића причао о градовима за избегавање у памћењу ми је остао Гери у Индијани. Отприлике га је описао као Рипер овде ИСточни сент Луис.
I kad je pricao za Majami nesto u fazonu "nosis sat na ruci i mozes ostati bez istog, ruke jelte"

Igrao sa drugom PES. Izgubio.
Dzojstik mu nije odgovarao.
Dzojstik mu nije odgovarao.
Re: Bande
Kompanija za koju sam vozio se nalazi u Geriju pa sam tamo parkirao 2 godine. Sta ja znam, nije bas toliko rasulo.
Činjenica je da su tamo samo crnje i to teška sirotinja, napuštene kuće u raspadu i slično, ali isto tako 2 bloka dalje žive belci u normalnim kućama, sredjenim gradicima. U početku, dok sam bio još zelen, sam sa drugom zalutao par puta po onim ulicama i nisam imao nikakav problem. Zastanu, snimaju te i to je to. A na to sam navikao još u Bronksu.
Kao što rekoh, oko samog Gerija postoji dosta belačkih gradića i samo ih ulica deli od geta. Ne kažem da ne može da izbije sranje, da ne može beli čovek da najebe, ali isto ameri malo dižu previše frke oko toga (kao i svega drugog). Prosečna Srbenda koja ima malo uličnog iskustva može lako da izbegne nevolju. Vi beogradjani ko od šale.


Kao što rekoh, oko samog Gerija postoji dosta belačkih gradića i samo ih ulica deli od geta. Ne kažem da ne može da izbije sranje, da ne može beli čovek da najebe, ali isto ameri malo dižu previše frke oko toga (kao i svega drugog). Prosečna Srbenda koja ima malo uličnog iskustva može lako da izbegne nevolju. Vi beogradjani ko od šale.

Re: Bande
Svi navedeni krajevi i gradovi koji su apostrofirani kao zajebani, oni to zaista i jesu, ali pre svega za one koji zive tamo. Koliko znam izuzetno su retki slucajevi gde crne i latino bande napadaju obicne belce (mislim one koji nemaju nikakve veze sa kriminalom). Bande jesu brutalne, ima brdo psihopata, ali nikako nisu glupi. Znaju da je lose za posao da u njihovom kraju natrada neki "civil". Dok je brdo ubistava izmedju bandi neresen, dovoljan je jedan napad na neku obicnu, pre svega belu, porodicu, da mnogi ti opasni krajevi budu pod opsadom, sto rezultira masovnim hapsenjima, racijama, najebavanjem majke.
bande terorisu (ili stite), pre svega svoje zajednice. Znaju oni koje su to linije do kojih smeju da idu. IMate primer Nju Orleansa (pre Katrine), gde je deo grada popularan za turiste, manje vise bezbedan. Samo nekoliko ulica iza toga je drugi svet.
Jos je italijanska mafija provalila, kolateralne stete u mafijaskim i gangsterskim obracunima privlace previse paznje policije, vlasti i medija, a to je lose za posao. Dok god se ubijaju medjusobno, nikoga nije briga. Slicno je sa bandama.
Ima slucaj gde je Obama apelovao na policiju da sto pre resi slucaj ubistva male crne osmogodisnje devojcice, koju je u parku pogodio zalutali metak, u nekom obracunu bandi. Policiju boleo kurac, nikad nisu nasli. Mala je crnkinja, kolateralna steta, nije prioritet. Sa druge strane, pre nekoliko godina bio je slucaj da su dvoje ili troje engleskih turista zalutali nekom gradu na Floridi zalutali gde ne treba. Oladio ih neki klinac 16/godisnjak. Malog nasli momentalno, osudili na neke robije koje ispadnu dozivotne.
Dakle, ima svacega.
bande terorisu (ili stite), pre svega svoje zajednice. Znaju oni koje su to linije do kojih smeju da idu. IMate primer Nju Orleansa (pre Katrine), gde je deo grada popularan za turiste, manje vise bezbedan. Samo nekoliko ulica iza toga je drugi svet.
Jos je italijanska mafija provalila, kolateralne stete u mafijaskim i gangsterskim obracunima privlace previse paznje policije, vlasti i medija, a to je lose za posao. Dok god se ubijaju medjusobno, nikoga nije briga. Slicno je sa bandama.
Ima slucaj gde je Obama apelovao na policiju da sto pre resi slucaj ubistva male crne osmogodisnje devojcice, koju je u parku pogodio zalutali metak, u nekom obracunu bandi. Policiju boleo kurac, nikad nisu nasli. Mala je crnkinja, kolateralna steta, nije prioritet. Sa druge strane, pre nekoliko godina bio je slucaj da su dvoje ili troje engleskih turista zalutali nekom gradu na Floridi zalutali gde ne treba. Oladio ih neki klinac 16/godisnjak. Malog nasli momentalno, osudili na neke robije koje ispadnu dozivotne.
Dakle, ima svacega.
- ultrastito
- Posts: 1766
- Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm
Re: Bande
наложен на серију "одељење за убиства", почео сам да пратим "балтимор сан" на фејсбуку и негде почетком ове или крајем прошле године објавили су чланак/анализу где пише да је балтимор град са највећом стопом убистава.
http://www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-city/bs-md-ci-deadliest-year-20160101-story.html
http://www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-city/bs-md-ci-homicide-per-capita-20151117-story.html
а ово је и мапа балтимора са убиствима у последњих 30 дана:
http://data.baltimoresun.com/news/police/homicides/
http://www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-city/bs-md-ci-deadliest-year-20160101-story.html
http://www.baltimoresun.com/news/maryland/baltimore-city/bs-md-ci-homicide-per-capita-20151117-story.html
а ово је и мапа балтимора са убиствима у последњих 30 дана:
http://data.baltimoresun.com/news/police/homicides/
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле
преле
Re: Bande
Kevu ti jebem, kakvo temeljno prebrojavanje zrtava i ubacivanje u statistiku. Inace odlicni linkovi ultrastito.
Nekoliko postova iznad smo pricali o Istocnom Sent Luisu, pomenut je Geri u Indijani, postoji niz drugih gradova koji su postali kriminalne jazbine i jako nebezbedni za zivot. Objasnio sam na terminima „White Flight“ i „Urban Decay“ kako se desavaju ti procesi u SAD.
Ovde bih preporucio jedan odlican clanak magazina „Roling Stone“ iz decembra 2013. godine o Kamdenu u drzavi Nju Dzersi. Ovde je nazvan najocajnijim americkim gradom, a u mnogim tekstovima i reportazama svrstavaju ga u najopasniji i najsmrtonosniji. Clanak je na engleskom i prilicno je dugacak, ali vredi truda, jer je Kamden mozda jedini grad od koje su vlasti skoro bukvalno digli ruke.
Ovde cu izdvojiti neke najbolje stvari koje su po mom misljenu napisane, a dopunicu nekim podacima iz drugih tekstova ili Vikipedije.
Dakle, Kamden se nalazi u drzavi Nju Dzersi, nalazi se bukvalno preko puta Filadelfije, sa druge strane reke Delaver. Bio je jak industrijski grad, sa stotianama fabrika. U najboljim danima (50-ih godina proslog veka), imao je oko 120.000 stanovnika, od cega je u industriji radilo 51.000. Ovaj broj je znacio da maltene nije bilo nezaposlenih, osim onih koji nisu zeleli da rade (racunajte da klinci do 18 godina i penzioneri nisu smatrani radnom snagom).
I ovaj grad je poceo da propada kada i ostali, postepenim gasenjem i izmestanjem industrija. Mnogi smatraju da su jaki sindikati oterali poslodavce u krajeve gde sindikalno organizovanje nije bilo tako jako. Uglavnom, propast pre svega auto-industrije, ali i mnogih drugih industrija, dovelo je do gasenja mnogih fabrika. Tako u Kamdenu vise ne postoji nijedna fabrika, grad je od nekadasnjih 120.000 stanovnika spao na manje od 78.000. Po etnickoj strukturi crnci i hispano amerikanci cine 95 odsto stanovnistva (skoro u podjednakom broju), dok je belaca oko 5 odsto.
Grad danas pripada zloglasnom „Rust Belt“ (termin se koristi za mnoge gradove od severoistoka SAD do srednjeg zapada koji su propali usled gasenja industrija). Kakva je situacija u Kamdenu dobro opisuje podatak da je pre neku godinu zatvoren poslednji veliki market, tako da je distribucija hrane otezana. U gradu je ugaseno stotine fabrika, ali je, prema tekstu u Roling Stone magazinu otvoreno 175 mesta na kojima se prodaje droga (bilo da su crackhouses ili ulice). Stopa ubistava je narasla da je Kamden postao jedan od najsmrtonosnijih gradova u zemlji a u rangu je sa nekim drzavama poput Hondurasa i Somalije, koje maltene i nemaju nikakve snage reda.
I zaista, u Kamdenu jedno vreme maltene da nije ni bilo policije, kada je 2011. godine guverner drzave Nju Dzersi, Kris Kristi, odlucio da digne ruke od pomoci ovom gradu. Kako sam objasnio u nekim ranijim postovima, kada je bela srednja klasa napusti neki kraj ili grad, to mesto ne moze prikupiti dovoljno sredstava od poreza, tako da nema dovoljno da placa mnoge javne sluzbe, izmedju ostalog i policiju. Drzava je jedno vreme odrzavala policiju Kamdena, ali je guverner Nju Dzersija to prekinuo sa onom standardnom krilaticom „nece pare svih poreskih obveznika da se slivaju u grad koji ne moze da sebe izdrzava“, ili kako je jedan u tekstu rekao „vas kriminal, vas problem“. Kamden je kao grad od poreza prikupljao 24 miliona dolara godisnje, a samo izdrzavanje policije kostalo je vise od 60 miliona.
Policija u Kamdenu, koja je bila prilicno dobro placena (imajuci u vidu da radi u okruzenju koji se uporedjuje sa onim u IRaku ili Avganistanu), skoro je prepolovljena. Od 368 policajaca na poslu je ostalo njih 200 sa znatno manjim primanjima. Reakcija policije Kamdena bila je takva da ih je dalje boleo kurac da se cimaju. Kako se pominje u tekstu, preko noci je porastao broj policajaca koji prijavlju bolovanja. Broj patrola je smanjen. U pojedine delove Kamdena ni u ludilu nisu ulazili. Na hitne pozive su dolazili nakon sto se sve zavrsi da pokupe leseve i izvrse uvidjaj.
Ko zna engleski, jasno ce mu biti kakva je bila situacija kada procita naredni pasus teksta iz Rolin Stone. Dakle kriminalci, odnosno bande su bukvalno vladale ulicama ovog grada.
After the 2011 layoffs, police went into almost total retreat. Drug dealers cheerfully gave interviews to local reporters while slinging in broad daylight. Some enterprising locals made up T-shirts celebrating the transfer of power from the cops back to the streets: JANUARY 18, 2011 – it's our time. A later design aped the logo of rap pioneers Run-DMC, and "Run-CMD" – "CMD" stands both for "Camden" and "Cash, Money, Drugs" – became the unofficial symbol of the unoccupied city, seen in town on everything from T-shirts to a lovingly rendered piece of wall graffiti on crime-ridden Mount Ephraim Avenue... The next year, 2012, little Camden set a record with 67 homicides, officially making it the most dangerous place in America... The carnage left Camden's crime rate on par with places like Haiti after its 2010 earthquake, and with other infamous Third World hot spots, as police officials later noticed to their dismay when they studied U.N. statistics
Ili jos bolji citat iz teksta Rolin Stone magazina
At times in 2011 and 2012, the entire city was patrolled by as few as 12 officers. Heading into 2013, Camden was sliding further and further out of police control. "If Camden was overseas, we'd have sent troops and foreign aid," says Chuck Wexler of the Police Executive Research Forum, a guy Chief Thomson refers to as his "wartime consigliere."
U tekstu imaju i svedocenja policajaca sa svime su se sve susretali na ulicama ovog grada. Jednom rukiju, koji je izleteo iz kola da pomogne kolegi, ukrali su upaljena policijska kola. U jednoj drugoj akciji, uhapsili su jednog dilera, kada su se izborili sa besnim komsijama i jedva izbegli linc, dosli su do kola i videli da je masa oslobodila lika iz pandurskih kola.
Pomenut je slucaj kada su ispred policijske stanice tip i riba, teski dzankiji, ukrali policijska kola i krenuli da beze ulicama ovog grada. Kamere su usnimile nestvarnu situaciju, kako policijske patrole jure odbegla policijska kola.
Uglavnom, Kamden se pominje kao grad koji je „pusten niz vodu“, jer su od njega svi digli ruke. Zahvaljujuci odsustvu bilo kakve vlasti, stanovnici ovog grada su izgradili neki poseban nenormalan psihopatski i teritorijalni mentalitet.
Ipak, situacija u Kamdenu je nedavno krenula ka boljem, kada je guverner Kristi, koji je i pustio ovaj grad niz vodu, resio da sredi situaciju. Odlucio je da postavi skroz novu policiju, koja ne bi bila gradska (pomenuto je ranije da u SAD postoje razni nivoi policije, lokalna, okruzna, drzavna itd...). Oformljena je okruzna policija, gradska je raspustena. Oni policajci koji su radili u gradskoj policiji morali su da konkurisu za novu policiju.
Upumpao je veci kes u postavljanje kamera na teritoriji celog grada, oko 45 miliona dolara je utroseno u izgradnju haj tek komandnog centra gde se kamerama prati stanje na ulicama. Ima i neki Shoot Spoter, koji registruje pucnjavu u bilo kom delu grada, neka fora radara ili slicnog sranja. Nova policija je krenula da ponovo preuzima kontrolu na ulicama. Ipak, ni sa svim novim haj tek sranjima, jos uvek ne mogu da ukrote divlje stanovnike Kamdena.
Kakva je situacija mozda najbolje govori opis kako je policija upala u neke stambene zgrade (famozne projekte) da uruci pozive za sud. Posto su se plasili da ulete kao sav normalan svet, morali su helikopterom sa krova. Inace kako su ovde rekli u tim zgradama „middle floors carry the nickname ’Little Iraq’“
„North Camden is one of a few neighborhoods in the city that still feels less policed than occupied. There's even an infamous brick housing-project tower here called Northgate 1 where the middle floors carry the nickname "Little Iraq," for the residents' reputation for being not quite under government control. In fact, when the state raided the tower to serve warrants a few years back, they were so concerned with ground-level resistance that they invaded from the sky, like soldiers in Afghanistan, rappelling onto the roof by helicopter. The state police believed they'd sent a message, but there are locals who reacted to the Rambo-commando episode with the same you've-gotta-be-kidding-me incredulity you see on faces of kids surrounded by multiple squad cars and millions of dollars in technology, busted for loitering or a few lids of weed. "They pussies," is how one Camdenite put it“.
Dakle Kamden je jedan od mnogih gradova koji su u totalnom haosu. Drzava Nju Dzersi ima neka mesta koja se smatraju idealnim za zivot, ali pored Kamdena ima jos nekoliko gradova koji su prave kriminalne, narko jazbine. O zivotu u Kamdenu mozda je najbolje odgledati i ovaj dokumentarac „Shoot first, regret later“.
Nekoliko postova iznad smo pricali o Istocnom Sent Luisu, pomenut je Geri u Indijani, postoji niz drugih gradova koji su postali kriminalne jazbine i jako nebezbedni za zivot. Objasnio sam na terminima „White Flight“ i „Urban Decay“ kako se desavaju ti procesi u SAD.
Ovde bih preporucio jedan odlican clanak magazina „Roling Stone“ iz decembra 2013. godine o Kamdenu u drzavi Nju Dzersi. Ovde je nazvan najocajnijim americkim gradom, a u mnogim tekstovima i reportazama svrstavaju ga u najopasniji i najsmrtonosniji. Clanak je na engleskom i prilicno je dugacak, ali vredi truda, jer je Kamden mozda jedini grad od koje su vlasti skoro bukvalno digli ruke.
Ovde cu izdvojiti neke najbolje stvari koje su po mom misljenu napisane, a dopunicu nekim podacima iz drugih tekstova ili Vikipedije.
Dakle, Kamden se nalazi u drzavi Nju Dzersi, nalazi se bukvalno preko puta Filadelfije, sa druge strane reke Delaver. Bio je jak industrijski grad, sa stotianama fabrika. U najboljim danima (50-ih godina proslog veka), imao je oko 120.000 stanovnika, od cega je u industriji radilo 51.000. Ovaj broj je znacio da maltene nije bilo nezaposlenih, osim onih koji nisu zeleli da rade (racunajte da klinci do 18 godina i penzioneri nisu smatrani radnom snagom).
I ovaj grad je poceo da propada kada i ostali, postepenim gasenjem i izmestanjem industrija. Mnogi smatraju da su jaki sindikati oterali poslodavce u krajeve gde sindikalno organizovanje nije bilo tako jako. Uglavnom, propast pre svega auto-industrije, ali i mnogih drugih industrija, dovelo je do gasenja mnogih fabrika. Tako u Kamdenu vise ne postoji nijedna fabrika, grad je od nekadasnjih 120.000 stanovnika spao na manje od 78.000. Po etnickoj strukturi crnci i hispano amerikanci cine 95 odsto stanovnistva (skoro u podjednakom broju), dok je belaca oko 5 odsto.
Grad danas pripada zloglasnom „Rust Belt“ (termin se koristi za mnoge gradove od severoistoka SAD do srednjeg zapada koji su propali usled gasenja industrija). Kakva je situacija u Kamdenu dobro opisuje podatak da je pre neku godinu zatvoren poslednji veliki market, tako da je distribucija hrane otezana. U gradu je ugaseno stotine fabrika, ali je, prema tekstu u Roling Stone magazinu otvoreno 175 mesta na kojima se prodaje droga (bilo da su crackhouses ili ulice). Stopa ubistava je narasla da je Kamden postao jedan od najsmrtonosnijih gradova u zemlji a u rangu je sa nekim drzavama poput Hondurasa i Somalije, koje maltene i nemaju nikakve snage reda.
I zaista, u Kamdenu jedno vreme maltene da nije ni bilo policije, kada je 2011. godine guverner drzave Nju Dzersi, Kris Kristi, odlucio da digne ruke od pomoci ovom gradu. Kako sam objasnio u nekim ranijim postovima, kada je bela srednja klasa napusti neki kraj ili grad, to mesto ne moze prikupiti dovoljno sredstava od poreza, tako da nema dovoljno da placa mnoge javne sluzbe, izmedju ostalog i policiju. Drzava je jedno vreme odrzavala policiju Kamdena, ali je guverner Nju Dzersija to prekinuo sa onom standardnom krilaticom „nece pare svih poreskih obveznika da se slivaju u grad koji ne moze da sebe izdrzava“, ili kako je jedan u tekstu rekao „vas kriminal, vas problem“. Kamden je kao grad od poreza prikupljao 24 miliona dolara godisnje, a samo izdrzavanje policije kostalo je vise od 60 miliona.
Policija u Kamdenu, koja je bila prilicno dobro placena (imajuci u vidu da radi u okruzenju koji se uporedjuje sa onim u IRaku ili Avganistanu), skoro je prepolovljena. Od 368 policajaca na poslu je ostalo njih 200 sa znatno manjim primanjima. Reakcija policije Kamdena bila je takva da ih je dalje boleo kurac da se cimaju. Kako se pominje u tekstu, preko noci je porastao broj policajaca koji prijavlju bolovanja. Broj patrola je smanjen. U pojedine delove Kamdena ni u ludilu nisu ulazili. Na hitne pozive su dolazili nakon sto se sve zavrsi da pokupe leseve i izvrse uvidjaj.
Ko zna engleski, jasno ce mu biti kakva je bila situacija kada procita naredni pasus teksta iz Rolin Stone. Dakle kriminalci, odnosno bande su bukvalno vladale ulicama ovog grada.
After the 2011 layoffs, police went into almost total retreat. Drug dealers cheerfully gave interviews to local reporters while slinging in broad daylight. Some enterprising locals made up T-shirts celebrating the transfer of power from the cops back to the streets: JANUARY 18, 2011 – it's our time. A later design aped the logo of rap pioneers Run-DMC, and "Run-CMD" – "CMD" stands both for "Camden" and "Cash, Money, Drugs" – became the unofficial symbol of the unoccupied city, seen in town on everything from T-shirts to a lovingly rendered piece of wall graffiti on crime-ridden Mount Ephraim Avenue... The next year, 2012, little Camden set a record with 67 homicides, officially making it the most dangerous place in America... The carnage left Camden's crime rate on par with places like Haiti after its 2010 earthquake, and with other infamous Third World hot spots, as police officials later noticed to their dismay when they studied U.N. statistics
Ili jos bolji citat iz teksta Rolin Stone magazina
At times in 2011 and 2012, the entire city was patrolled by as few as 12 officers. Heading into 2013, Camden was sliding further and further out of police control. "If Camden was overseas, we'd have sent troops and foreign aid," says Chuck Wexler of the Police Executive Research Forum, a guy Chief Thomson refers to as his "wartime consigliere."
U tekstu imaju i svedocenja policajaca sa svime su se sve susretali na ulicama ovog grada. Jednom rukiju, koji je izleteo iz kola da pomogne kolegi, ukrali su upaljena policijska kola. U jednoj drugoj akciji, uhapsili su jednog dilera, kada su se izborili sa besnim komsijama i jedva izbegli linc, dosli su do kola i videli da je masa oslobodila lika iz pandurskih kola.
Pomenut je slucaj kada su ispred policijske stanice tip i riba, teski dzankiji, ukrali policijska kola i krenuli da beze ulicama ovog grada. Kamere su usnimile nestvarnu situaciju, kako policijske patrole jure odbegla policijska kola.
Uglavnom, Kamden se pominje kao grad koji je „pusten niz vodu“, jer su od njega svi digli ruke. Zahvaljujuci odsustvu bilo kakve vlasti, stanovnici ovog grada su izgradili neki poseban nenormalan psihopatski i teritorijalni mentalitet.
Ipak, situacija u Kamdenu je nedavno krenula ka boljem, kada je guverner Kristi, koji je i pustio ovaj grad niz vodu, resio da sredi situaciju. Odlucio je da postavi skroz novu policiju, koja ne bi bila gradska (pomenuto je ranije da u SAD postoje razni nivoi policije, lokalna, okruzna, drzavna itd...). Oformljena je okruzna policija, gradska je raspustena. Oni policajci koji su radili u gradskoj policiji morali su da konkurisu za novu policiju.
Upumpao je veci kes u postavljanje kamera na teritoriji celog grada, oko 45 miliona dolara je utroseno u izgradnju haj tek komandnog centra gde se kamerama prati stanje na ulicama. Ima i neki Shoot Spoter, koji registruje pucnjavu u bilo kom delu grada, neka fora radara ili slicnog sranja. Nova policija je krenula da ponovo preuzima kontrolu na ulicama. Ipak, ni sa svim novim haj tek sranjima, jos uvek ne mogu da ukrote divlje stanovnike Kamdena.
Kakva je situacija mozda najbolje govori opis kako je policija upala u neke stambene zgrade (famozne projekte) da uruci pozive za sud. Posto su se plasili da ulete kao sav normalan svet, morali su helikopterom sa krova. Inace kako su ovde rekli u tim zgradama „middle floors carry the nickname ’Little Iraq’“
„North Camden is one of a few neighborhoods in the city that still feels less policed than occupied. There's even an infamous brick housing-project tower here called Northgate 1 where the middle floors carry the nickname "Little Iraq," for the residents' reputation for being not quite under government control. In fact, when the state raided the tower to serve warrants a few years back, they were so concerned with ground-level resistance that they invaded from the sky, like soldiers in Afghanistan, rappelling onto the roof by helicopter. The state police believed they'd sent a message, but there are locals who reacted to the Rambo-commando episode with the same you've-gotta-be-kidding-me incredulity you see on faces of kids surrounded by multiple squad cars and millions of dollars in technology, busted for loitering or a few lids of weed. "They pussies," is how one Camdenite put it“.
Dakle Kamden je jedan od mnogih gradova koji su u totalnom haosu. Drzava Nju Dzersi ima neka mesta koja se smatraju idealnim za zivot, ali pored Kamdena ima jos nekoliko gradova koji su prave kriminalne, narko jazbine. O zivotu u Kamdenu mozda je najbolje odgledati i ovaj dokumentarac „Shoot first, regret later“.
Re: Bande
Da ne zamre tema, skoro sam gledao zanimljiv dokumentarac "Crack house USA". Uglavnom banda iz Cikaga ulece u gradic Rokford u Ilinoisu i tu pravi bazu za dilovanje. Murija ih namesta tako sto neku ribu iz bande angazuju da im preporuci nekretninu u koju su panduri uspeli da postave kamere i slicna sranja pre nego sto su se ovi uselili. Malo podseca na fazon "Wire".
Ovaj dokumentarac se razlikuje od mnogih jer posmatra pricu iz vise uglova. Prvo panduri, tuzilac, FBI i ATF koji su nadgledali mesecima aktivnosti bande pricaju o ovome, ali ne nadrkano, vec imaju zanimljiv pogled na stvari. Onda o ovome pricaju clanovi porodice ovih clanova bande, koji prica svako svoju pricu kako je njihov sin, unuk, brat, poceo da diluje. O ovome pricaju i sami dileri iz zatvora, gde su zaglavili duge robije. Svi su pokajnici, sada puni mudrosti. Citav dokumentarac traje skoro sat i po, sto je po mom misljenju previse. Mislim da u prvih pola sata ima dosta toga da se vidi i cuje.
Ono sto me je posebno fasciniralo je sam odabir kuce. Trazi se odredjen standard kada se bira "crack house", nekretnina odakle se prodaje gudra. Ovde su lepo rekli, da nije na samoj ulici (dakle da nije na meti drugih bandi i policije i da ima lak pristup). Zanimljiva je i struktura musterija, od belaca i porodicnih ljudi do teskih komana.
Ovaj dokumentarac se razlikuje od mnogih jer posmatra pricu iz vise uglova. Prvo panduri, tuzilac, FBI i ATF koji su nadgledali mesecima aktivnosti bande pricaju o ovome, ali ne nadrkano, vec imaju zanimljiv pogled na stvari. Onda o ovome pricaju clanovi porodice ovih clanova bande, koji prica svako svoju pricu kako je njihov sin, unuk, brat, poceo da diluje. O ovome pricaju i sami dileri iz zatvora, gde su zaglavili duge robije. Svi su pokajnici, sada puni mudrosti. Citav dokumentarac traje skoro sat i po, sto je po mom misljenju previse. Mislim da u prvih pola sata ima dosta toga da se vidi i cuje.
Ono sto me je posebno fasciniralo je sam odabir kuce. Trazi se odredjen standard kada se bira "crack house", nekretnina odakle se prodaje gudra. Ovde su lepo rekli, da nije na samoj ulici (dakle da nije na meti drugih bandi i policije i da ima lak pristup). Zanimljiva je i struktura musterija, od belaca i porodicnih ljudi do teskih komana.
Who is online
Users browsing this forum: No registered users and 16 guests