Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Mar 30, 2024 9:07 pm

Obisao sam dva glavna centra Luzickih Srba-Kotbus I Budisin(Bautzen).

Kotbus, Serbski muzej(na luzicko srpskom) ili Wendisch museum na nemackom

Image

Odatle su Srbi dosli na, pogresno nazvani,Balkan.
Kotbus je prilicno zapusten, vidi se da je Istocna Nemacka dosta pukla.

Budisin je znacajno uredjeni bio u vreme kada sam ja bio tamo.

Od Srba iz Srbije ni traga ni glasa. Iako brojne eskurzije idu do Praga a Budisin je na granici sa Ceskom.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Mar 30, 2024 9:11 pm

Takodje sam bio na ostrvu Ruegen, cuvenom po vendskom svetlistu bogu rata Svetovidu, koji se do danas kod Srba odrzao kao jak simbol kroz Vidovdan.
Na Ruegenu se nalazi Arkona, to je ime svetiliste, koje je uzela ruska metal grupa.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Mon Apr 01, 2024 3:23 pm

Ne znam koliko ljudi poznaju politiku Nemacke Ali propagandu protiv AfD u Nemackoj nisam video u Srbiji. A proziveo sam Slobu, dos, sns.
Sve sto imate od propagande u Srbiji imate protiv AfD u Nemackoj. Ali uz neke dodatke tipa: rimokatolicka crkva u Nemackoj, lokalnija biskupija je otvoreno pozvala da se ne glasa za AfD. Tada sam poceo da kapiram zasto nemacki nacionalisti su mahom protestanti I protiv rimokatolicizma cak I kada su krsteni kao rimokatolici.

Ali to je manji nivo saznanja od toga: kada ovo rade svojima nije ni cudo sta nama rada.

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lukabrasi » Tue Apr 02, 2024 11:13 pm

Cuo sam za to, kinje AFD svuda i bas jako, to se vidi po ovim smecarskim medijima tipa Blic.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ElPadrino » Wed Apr 03, 2024 9:03 am

Pa ne treba biti naivan, pa misliti da je ovaj nas zvalavi neki reformator sto se tice politicko - medijske propagande. Sve je to krenulo od Gebelsa a onda se nastavilo kroz Cetvrti rajh poznatiji kao EU. Samo sto je to kod njih upakovano u 2-3 mantre koje stalno vrte tipa ljudska prava, zastita zivotne sredine itd itd.

Zastrasujuce je samo kako su i na koji nacin zaglupili citave nacije po Zapadnoj Evropi kada je prije par godina* bila anketa da l u skolama ili medju studentima u Francuskoj sa pitanjem "Ko je podnio najvecu zrtvu u 2. svj. ratu za Evropu" tipa 70% je odgovorilo Amerikanci (400 000 ljudi) dok je tek 10-20% odgovorilo Rusi (20 - 27 miliona). Meni je nerealno da je takav drustveni inzenjering uspio proci.

Nexone, slobodno pisi ove izvjestaje i sa izleta i sa utakmica, dosta su zanimljivi, makar meni, i ima interesantnih pogleda na zapadno drustvo.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Apr 06, 2024 11:38 pm

Mislim da sam upoznao vec dosta dobro Nemce. Obisao sam dosta od Nemacke, uglavnom istok, koji sam obisao od Ruegena do Cvikau. Jer sam trazio obelezja Luzickih Srba i polabskih Slovena.
Ali i ostatak sam prilicno obisao, tipa Valhala kod Regensburga ili Nirnberg i ogromni kompleks nacisticke partije, bio sam na stadionu i mestu odakle su drzali govore na sletovima.

Image

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lukabrasi » Sun Apr 07, 2024 6:03 pm

Kako ti se uzivo cini kompleks? Treba zamisliti kako je to izgledalo onda u ono vreme...

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sun Apr 07, 2024 6:39 pm

Nema potrebe da se zamislja, svaki deo kompleksa je oznacen i prikazane su originlane slike, tipa

Image

Sam kompleks je velik. Ostaci velikog stadiona su prisutni na sve strane.
Odmah pored se nalazi novi stadion FK Nirnberga.

Image

Sa ovog mesta du Adolf i druzina drzali govore a vidi se novi stsdion.

Tek kada sam dosao u Nirnberg sam shvatio zasto bas tamo. Nirnberg je stari srednjvekovni grad gde je stlovao Barbarosa. U starom delu grada se nalazi uzvisenje gde je stara tvrdjava, osnove 1 000 godina stare.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ElPadrino » Mon Apr 08, 2024 1:25 pm

Zanima me baš, da li si imao nekih priča i diskusija sa samim Švabama oko Hitlera ?

Jedan moj prijatelj, koji je isto tako radio u Njemačkoj, mi je spominjao je čistokrvnim Švabama često znao dići desnicu i kao "Zig hajl" ili takav neki fazon i da su mu redovno, čak sa ponosom i nadmenošću odgovarali pozitivno. Za mene zapanjujuće, i dalje u principu ne vjerujem.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Tue Apr 09, 2024 11:38 am

Ali nisu dizali "rimski pozdrav", zar ne?
Rast desnice u Nemackoj je povezan sa ogromnim ulaskom imigranata nakon 2015. Nemacki gradovi su puni crnaca, arapa, centralnoazijaca, indusa, pakistanaca...sto je dovelo do rasta kriminala. Primera radi, Frankfurt na Majni, ima oko 15% registrovanih muslimana i gle cuda najvecu stopu kriminala u Nemackoj. To izaziva sve veci otpor etnickih Nemaca, narocito sto mediji precutkuju mnoge zlocine. Tako je AfD skocio u pocetku, na osnovama antimuslimanskog pokreta Pegida.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Tue Apr 09, 2024 4:16 pm

Sto se tice Istocne Nemacke, pored gore navedenih razloga za rast desnice postoje bas istocnonemacki uzroci.
Istocna Nemacka je dozivela slicnu sudbinu Istoka Evrope, pa i Srbije. Cudna privatizacija koja je unistila sva domaca preduzeca, nekoliko direktora sluzbe za privatizaciju u Istocnoj Nemackoj se ubilo.
Nagli skok nezaposlenosti i beg u zapadne oblasti.
Politicka odbacenost, nametani su politicari sa zapada za nosioce vlasti po istocnim oblastima ne lokalni politicari.
Istocna Nemacka je istorijska Pruska, dom protestantizma i nemackog ekspanzionizma,sve sto znate o nemackoj vojsci to je uglavnom vezano za Prusku a ne zapadne nemacke oblasti.

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lukabrasi » Wed Apr 10, 2024 9:20 pm

Bio sam svojevremeno u Berlinu i posetio sam Muzej Stazija koji se nalazi u Istocnom delu. Naravno, stice se utisak da su Stazijevci bili oooozbiljni manijaci i psihopate (i jesu pomalo ;)), ali ni pomena o policiji i sluzbama Zapadne Nemacke.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ElPadrino » Thu Apr 11, 2024 8:47 am

Ima dobar film, kad smo već kod Štazija, mislim da se zove Life of others ili tako nešto, zanimljiv film u svakom slučaju.

A naravno da je tako, jer eto gle čuda zapadne službe uvijek rade za dobrobit ljudi, ljudskih prava, za mir u svijetu i ostala preseravanja.

Baš sam skoro gledao neku mini seriju na Netflixu, nešto na principu SPY OPS. I naravno kada KGB recimo nešto uradi to je onda teroristički napad, to je onda totalno ludilo, to je nehuman čin, a recimo kada Cija ubija i vrši operacije to je onda za dobrobit Zapadne kulture, to je da se oslobodi tiranije sa Istoka itd.

Jednostavno, Holivud nam kreira javno mijenje (ne samo u kontekstu filmova).

Ja ovako, što sam vidio i prošao, a bio sam skoro i na malo bližem Istoku, moj neki suma sumarum, jeste da se na Istoku oduvijek ljepše i složnije i nekako humanije, čovječnije živjelo. Pod tim više mislim na te međuljudske odnose i sve ostalo. Naravno, vlast je često bila monarhistička, ali za neke narode i ne treba bolje.

User avatar
жабац
Posts: 612
Joined: Mon Feb 01, 2016 12:02 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby жабац » Thu Apr 11, 2024 11:29 am

Malo skretanje sa teme (izvinjavam se) , al odličan film, da. Obavezno pogledati, Life of others, da.

https://www.imdb.com/title/tt0405094/

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby lost&found » Thu Apr 11, 2024 12:11 pm

da, da, bas dobar. Treba pogledati opet, kad ga vec pomenuste.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Thu Apr 11, 2024 7:00 pm

Nemci iz Istocne Nemacke su vise tezili ujedinjenju nego oni sa zapada. Oni su mislili da ce biti docekani kao braca. A ispostavilo se da su tretirani kao neko ko je porazen u ratu. Zato danas na sve strane zastave DDR, nije vise ni Stazi los.

Sto se tice Stazija, pa to je nemacko: najgori gospodari, najbolji robovi. Stazi je bio "uspesniji" i od samog KGB. Ali nisu ni oni sa zada zaostajali, stavise, po metodama.

Inace Bader-Majnhof kao grupa je jedno od poslednjih likvadacija izvrsila nad prvim direktorom za privatizaciju u Istocnoj Nemackoj. Do danas se ne zns ko tacno i zasto, sumnja se na ostatke Stazija, zbog diranja njihovih preduzeca.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby ElPadrino » Fri Apr 12, 2024 9:05 am

Nek' se i zabac javio sa nekom pametnom. :mrgreen:

Inace, slobodno stancajte ako imate nekih spijunskih filmova, po mogucnosti da nisu ova smeca iz Holivuda.

Jedan iz Rusije, onako solidan, dosta neke licne borbe i karakterizacija likova. Ne bas kao tajna sluzba, vise kao taj neki njihov sistem, nacin prevaspitavanja i slicno.

https://www.imdb.com/title/tt13322726/?ref_=tt_sims_tt_t_12

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Fri Apr 12, 2024 11:07 am

Za mene jedna od najboljih himni je himna Istocne Nemacke



Sa motivima kada se znalo sta je dete, dva pola...

Pre oko mesec dana uhapsena u Berlinu jedna od poslednjih clanova Bader-Majnhofa, 30 godina u bekstvu i zivljenja u podzemlju. Njene kolege jos u bekstvu.

Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Sat Apr 13, 2024 12:24 pm

Povezano sa trenutnim desavanjima na Levantu izmedju semita.
Ovo je nekadasnje olimpijsko selo iz 1972 i OI u Minhenu.

Image

Tada su pripadmici palestinske organizacije "Crni septembar" uleteli u selo i zarobili pa ubili izraelske sportiste.



Nexon
Posts: 2388
Joined: Wed Feb 17, 2016 8:19 pm

Re: Историјске заблуде + идеолошко препуцавање

Postby Nexon » Mon Apr 15, 2024 6:00 pm

Pozivam da svi koji mogu dodju na Trg Krajine u Banjaluci 18. aprila u 18h.
Ovo je vise od politickih stranaka.
Previse se olaksavaju po nama od Kosova i Metohije do Srpske. Sto se vise cuti oni vise udaraju, ne vredi tako.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 63 guests