Војска и војне теме

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Thu Feb 15, 2024 9:25 am

Pa to je sad već standardan pokušaj pravljenja tzv kotla. Valjda u Avdijevci Ukra ima oko 10 000 dok je Rusa i do 4 puta više, tako da su ozbiljno zagrizli. Čini mi se da idu po tom principu da kad jednom krenu da nemaju više ni jednu tvrđavu ispred sebe + na ovaj način konstantno održavaju protivnika pod tenzijom i pod osjećajem da nešto mora da odbrani pod svaku cijenu.

Što se tiče tih brodova i sličnih situacija koje su se sporadično dešavale, možda sam malo pristrasan, ali mislim da tu veliku ulogu igra zapadna propaganda. Recimo, kada Rusi poruše i unište neko skladište municije (a uništili su ih nebrojeno puta do sada) to je "Rusko standardno granatiranje Ukrajine", a recimo kada Ukri pogode skladište od Rusa i pobiju par desetina vojnika, to je onda senzacija, Ruska nemoć, katastrofa, kataklizma i slično. Isto je i za te brodove..
Ne kažem, sigurno je tragedija, ali ovo je i rat i to moderan rat. Vjerovatno po prvi put u istoriji se upotrebljavaju morski dronovi i na njih se tek treba prilagođavati.

Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Misa Tumbas » Thu Feb 15, 2024 12:52 pm

ElPadrino wrote:Što se tiče tih brodova i sličnih situacija koje su se sporadično dešavale, možda sam malo pristrasan, ali mislim da tu veliku ulogu igra zapadna propaganda. Recimo, kada Rusi poruše i unište neko skladište municije (a uništili su ih nebrojeno puta do sada) to je "Rusko standardno granatiranje Ukrajine", a recimo kada Ukri pogode skladište od Rusa i pobiju par desetina vojnika, to je onda senzacija, Ruska nemoć, katastrofa, kataklizma i slično. Isto je i za te brodove..
Ne kažem, sigurno je tragedija, ali ovo je i rat i to moderan rat. Vjerovatno po prvi put u istoriji se upotrebljavaju morski dronovi i na njih se tek treba prilagođavati.


Pa ne znam koliko je "sporadicno" kad ti neko oduva pola crnomorske flote za 2 godine,a da svoju flotu skoro ni nemaju. Porediti gubitke brodova koji svi zajedno vrijede ko zna koliko milijardi sami po sebi (da ne govorim o vaternoj moci koju Rusi gube kad ostanu bez ovakvih brodova, jer sa dosta ovih brodova gadju Kalibrima i drugim jakim raketama) sa unistavanjem skladista municije je pomalo smijesno, da se ne izrazim drugacije.Pa da je ne znam ni koja municija po tim skladistima.

Da je sa ove liste samo brod Moskva unisten pa nije malo, koji je inace bio zastavni brod i ponos citave crnomorske flote sa dosta ratova iza sebe,i koji je sam vredio preko 700 miliona,ukupno su Rusi imali samo 3 takva broda aktivna...sad ne razumem kakva propaganda moze tu da uradi bilo sta ? Jel nas lazu i nije unisten brod uopste, jel oni zapravo ne vrijede toliko ili mislis da su to preuvelicani uspjesi - kad neko sa par dronova koje plati 100 hiljada ili sa raketom koju plati 2-3 miliona, potopi brod koji vrijedi stotine miliona i koji imaju ogroman znacaj za dalje ratovanje ?sta ti tu vidis kao zapadnu propagandu, posto je "isto za TE brodove" kao za skladista municije.

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lost&found » Thu Feb 15, 2024 1:45 pm

Unistavanje tih brodova je sramota, objektivno i realno, i nema tu sta dalje da se prica.
To sto Ukrajinci nemaju svoju flotu je doduse apsolutno nebitno, jer su se napadi raketama i dronovima (sto letecim, sto plovnim) pokazali kao mnogo efikasnija (i jeftinija) opcija, i to ce biti problem i za druge, ne samo za Ruse. Huti su takodje bez postojanja sopstvene flote uspeli da naprave pometnju u Crvenom moru.

Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Misa Tumbas » Thu Feb 15, 2024 6:11 pm

lost&found wrote:To sto Ukrajinci nemaju svoju flotu je doduse apsolutno nebitno, jer su se napadi raketama i dronovima (sto letecim, sto plovnim) pokazali kao mnogo efikasnija (i jeftinija) opcija, i to ce biti problem i za druge, ne samo za Ruse. Huti su takodje bez postojanja sopstvene flote uspeli da naprave pometnju u Crvenom moru.


Nisam ni spomenuo da nemaju flotu u smislu da su Rusi debili jer gube brodove od nekoga ko ih nema, vec sam se osvrnuo na komentar da su napadi na rusku mornaricu "sporadicni". Po meni to jeste otezavajuca okolnost za njih, jer na tom moru nemaju protivnika. potopili su ukrajincima skoro sve sto su imali u prvoj godini rata bez velike muke, pa ih sad svako malo potapaju na iste fore, da li uz britanske rakete ili ove vodene dronove,svejedno.

Huti su napravili pometnju za trgovacke brodove i protok istih, steta je ekonomska, jer su natjerali brodove da idu duzim putevima. Pa ipak nijedan trgovacki brod nije potopljen,da ne pricam o tome da su uspijeli da pogode neki vojni brod amera ili engleza,pa makar i signalnom raketom, dok nasoj braci potapaju brodove i kad su usidreni u gradu na samom kraju Krima,koji je 10 godina vec stroga cuvana teritorija.

lukabrasi
Posts: 259
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Feb 15, 2024 9:50 pm

Danas je smenjen komandant Crnomorske flote, definitivno je bilo vreme da se nesto menja. Rusi nikad nisu bili toliko jaki na moru, nije im to u krvi kao Britancima.
Avdejevka je gotova.prica izgleda, potrajace mozda jos koji dan, ali odbrana Ukra je u kolapsu, izvlace se(beze) ka Lastockinu.
Ja bih iskrebo voleo da vidim neku masovnu predaju, to bi bio ogroman propagandni uspeh.

User avatar
1937
Posts: 73
Joined: Tue Jul 07, 2020 4:36 am
Location: Српска Атина

Re: Војска и војне теме

Postby 1937 » Thu Feb 15, 2024 9:51 pm

Ako je istina ovo sto se pise i prica za potapanje ovih brodova "morskim dronovima" onda je to malo i smesno. Za desetak hiljada dolara, na dzet skijevima se stave bombe ili eksploziv sta vec urade, i navode ga na daljinski, kao igricu da igraju. Ok, snalazljivost 10/10, ali da to tako prolazi lagano to mi nekako ne ide u glavu. Uostalom samo sam posmatrac, ko zna sta je i kako, posto i sam fasujem tu neku propagandu, nije bitno sa koje strane.

Evo i snimak kako je to navodno izgledalo, i na samom snimku se vidi da je to neko plovilo koje talasi pomeraju prilicno lako, a on ga usmerava, ako je istina, daljinskim upravljacem i uspeva da pogodi cilj, i to ne jedan taj "dron" nego vise njih za redom ga pogadjaju ako dobro primecujem.

"Војводина је на једној страни, сви остали на другој!" Вујадин Бошков

lukabrasi
Posts: 259
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Feb 15, 2024 10:16 pm

Isto tako se i FPV dronovi koriste, stvarcica od par hiljada e unisti tenk ili neko drugo vozilo od milion e. To je nova era ratovanja, na zalost tako je.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Fri Feb 16, 2024 8:30 am

@MIsa Tumbas

Poenta moje priče je bila ta potcjenjivačka retorika oko uspjeha Rusa, a veličanje oko uspjeha Ukrajinaca. Ipak je rat u pitanju i po meni je sasvim i prirodno da postoji dosta propusta. Problem te propagande koju spominjem jeste što većina ljudi i ovako u životu što pričam je i dalje u onom filmu "ma počistiće to Rusi za 3 dana". Ko je mislio da će ovaj rat trajati 3 dana, 3 sedmice ili 3 mjeseca taj evidentno pojma nema o Ukrajini kao državi, a tek pojma nema o ratu i svemu ostalome.

Takođe, šta hoću reći šta je propaganda, što ti recimo sada nikada nećeš kao nešto spektakularno navesti recimo to što je u Odesi u 3 dana izbombardovano skoro sve što Ukrajinci u tom gradu imaju vezano za flotu, za brodove, za uopšteno morski transport i slične stvari, ali će recimo potapanje ovih brodova biti senzacija, što realno i jeste i ta priča koju ti pričaš stoji, ali hoću reći da u suprotnom smjeru nema gotovo nikada takvih priča i onda kad se pričaju to se odmah medijski guši.
Recimo pompezno najavljivana, pa odgođena, pa opet pompezno i uz nenormalnu buku najavljena ofanziva nije dala bukvalno nikakve rezultate. Ali to se negdje gleda kao eto, očekivano, odavanje počasti Rusima skoro i da ne postoji. Da je recimo to u suprotnom smjeru, pa ne bi prošlo dana a ni sata da se ne bi spominjalo "Da li su Rusi u problemu", "Da li je na pomolu rusko povlačenje iz Ukrajine" itd itd. a svi naši fotelja anlitičari bi već proglasili predaju Rusije.

Takođe se i dosta potcjenjuje uticaj Zapada I NATO u samoj ukrajinskoj vojsci, gdje ovi smradovi britanci, amerikanci itd. sigurno imaju umješane prste u recimo baš ovakvim akcijama, gdje imaš njihove instruktore i slične stvari.

Ono što je moj zaključak na kraju jeste da, iako ima traljavih poteza, iako ima propusta, iako ima nekih poteškoća, mislim da Rusi lagano melju i melju Ukrajinu i da će se na kraju Ukrajina urušiti sama od sebe što je i neki širi cilj Rusije ili ti "doktirna Artičoke" kidaj list po list dok ne pokidaš čitav cvijet.

shark23
Posts: 74
Joined: Wed Aug 16, 2017 3:29 pm

Re: Војска и војне теме

Postby shark23 » Fri Feb 16, 2024 10:09 am

ElPadrino wrote:@MIsa Tumbas
Ko je mislio da će ovaj rat trajati 3 dana, 3 sedmice ili 3 mjeseca taj evidentno pojma nema o Ukrajini kao državi, a tek pojma nema o ratu i svemu ostalome.



.


Ovaj rat je itekako mogao biti gotov za 3 meseca, mozda i ranije da Ukrajina nema podrsku ovakvu kakvu ima. I naravno da je vecina ljudi mislilo da se nece ovoliko oduziti. Nego je lako praviti se pametan sad. Inace sam bio u Kijevu 2019, nije da ne znam kakva je to zemlja. Ali, Rusi su svakako jaci i da au ih napali svom snagom, a da ovi nisu imali pomagace vec davno bi sve bilo gotovo. Nego, jbg.. nekome ovo debelo odgovara da se oduzi sto vise

lukabrasi
Posts: 259
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Fri Feb 16, 2024 12:26 pm

Zna se kome odgovara, Boris Dzonson ih je licno odgovorio od.primirja na pocetku rata.

Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Misa Tumbas » Sat Feb 17, 2024 3:46 pm

Zbogom Avdijevka :!: braca su ih prethodnih dana masakrirali napadima i nemilosrdno bombardovali FAB bombama, na stotine dnevno su bacali .izgleda da su preko noci napustili i fabriku, izasao je snimak kako Rusi postavljaju zastavu.

Image

lukabrasi
Posts: 259
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Sat Feb 17, 2024 4:52 pm

Gotovo je sa Avdejevkom! Grad koji je bio tvedjava i smatran neosvojivim od 2014. godine. Bog samo zna koliko hiljada ljudi je stradalo tu.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Mon Feb 19, 2024 10:15 am

shark23 wrote:Ovaj rat je itekako mogao biti gotov za 3 meseca, mozda i ranije da Ukrajina nema podrsku ovakvu kakvu ima. I naravno da je vecina ljudi mislilo da se nece ovoliko oduziti. Nego je lako praviti se pametan sad. Inace sam bio u Kijevu 2019, nije da ne znam kakva je to zemlja. Ali, Rusi su svakako jaci i da au ih napali svom snagom, a da ovi nisu imali pomagace vec davno bi sve bilo gotovo. Nego, jbg.. nekome ovo debelo odgovara da se oduzi sto vise


Ne vjerujem ni da bi tada(da nisu pomagali) mogao biti za 3 mjeseca gotov. Ipak su Ukrajinci Sloveni a znamo da su Sloveni dosta žilaviji sami po sebi od ovih zapadnjačkih kretena. I treba računati takođe da se Ukrajina za ovo sprema još od 2014. Dokazi za to su baš Bahmut, Avdijevka i ssva ostala pogranična mjesta.

Problem je, što raznorazni analitičari, kojekakvi intelektualci i slične felne su zauzele medijski prostor i pričaju bajke, a nisu uopšte vojno potkovani za takvo nešto. Baš ti ljudi su stvorili tu prizmu da je sve gotovo za 3 dana ili 3 mjeseca + Zapadna propaganda koja duva kako gazde kažu. MI ovde možemo da laprdamo koliko hoćemo, jer ko smo mi, ali ti idioti što su napunili glavu ljudima da se najveća država u Evropi može pregaziti za 3 dana, oni su krivci za tu priču.

Može, pregazili bi za 3 dana da je uspio plan A čitaj da se Ukrajina uruši iznutra. Kada je propao tj. kada su uvidjeli da plan A ne prolazi, tada se krenulo na ovaj pozicioni rat dugoročnog iscrpljivanja.

Prije sam ovde kačio video sa Admiralom Lošom, inače osvjedočenim ustašom, i tada sam rekao da je to jedini ustaša kojeg bi možda trebali pogledati, jer je sa vojnog aspekta dosta realno pričao o dešavanjima u Ukrajini. Takođe i ovaj link što sam skoro postavio dosta toga objašnjava. Odatle i ova priča "doktrina artičoke" ili ti lagano mljevenje i mljevenje.

Ono što je najbitnije, da su do sada Rusi u 3 presudne bitke svaki put izvojevali pobjede, da su odbili dugo najavljivanu, pompeznu ofanzivu i da su se inteligentno i promišljeno povlačili kada je trebalo. Pametnom dosta.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Tue Feb 20, 2024 10:36 am

KGB ne prašta. Izvinjavam se zbog hrvatskog članka.

Kuzminov upucan 12 puta i dotučen autom: Je li metak pronašao izdajicu u Španjolskoj?

Pilot Maxim Kuzminov, koji je oteo ruski vojni helikopter, pronađen je mrtav u Španjolskoj: upucan je 12 puta, a potom pregažen automobilom, piše lokalni tisak. Ali nije to tako jednostavno.

Prema lokalnim medijima, tijelo Kuzminova pronađeno je u općini Villajoyosa na zapadu zemlje. Samo ubojstvo moglo se dogoditi 13. veljače. Policija nije objavila identitet preminulog, no prema medijskim izvješćima radi se o bivšem pilotu ruskog ratnog zrakoplovstva.
Početkom kolovoza 2023. Maxim Kuzminov oteo je helikopter Mi-8 iz Kurska i njime odletio u Ukrajinu. Bijeg je rezultirao smrću dvojice članova njegove posade koji su bili s njim na brodu.

Kako javlja Il Correspondente , Maxim Kuzminov, ruski pilot koji je izdao Rusiju ubivši dvojicu svojih kolega za 500.000 eura i predavši svoj helikopter ukrajinskoj vojsci, pronađen je mrtav u Španjolskoj.

Vođen pohlepom, Kuzminov je početkom 2023. uspostavio kontakt s ukrajinskom obavještajnom službom. Polijetavši iz zračne luke Kursk prema regiji Harkov, otprilike 20 kilometara od granice, 9. kolovoza 2023. letio je na iznimno niskoj visini od 5-10 metara u radio tišini, a potom je sletio na mjesto koje su naveli ukrajinski obavještajci.

Druga dva člana posade, koji nisu znali za planove pilota, pokušali su izbjeći podlu i sramotnu izdaju, ali ih je ustrijelio sam Kuzminov. Nakon ubojstva njegovih suboraca i izdaje, Kuzminov je čak dao intervju za ukrajinsku televiziju i nadao se da je zaradio ugodan i miran život, ali se prevario.

lukabrasi
Posts: 259
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Tue Feb 20, 2024 11:13 pm

Koje smece treba da budes, em prebegnes, em to uradis sa masinom, em likvidiras ili pomognes u tome svoje saborce...psu pasja smrt...

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Mon Feb 26, 2024 9:19 am

Je l i neko upratio da su ovi naši opet nešto zakuvali u Rusiji ?
Ja sam tek jutros došao do nekih info i čudno mi izgelda sve ovo. Prvo je bio sukob na relaciji Deki Berić - Zarković i Dobrovoljci (Žika Borčanac itd), a sada je izgleda sukob na relaciji Deki Berić + Dobrovoljci - rusko rukovodstvo.

Dekiju Beriću zapaljena kuća u Rusiji..

https://twitter.com/LXSummer1/status/1761091683922366546?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1761091683922366546%7Ctwgr%5Eba22c3779919b4fb609fd0914467e67798f4991f%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsrpskainfo.com%2Fvideo-skupo-ga-kostala-izjava-zapaljena-kuca-srpskog-placenika-u-rusiji%2F

Evo ga ovde i prilog, doduše od Al Džamahire, srpskih dobrovoljaca koji govore o tome kako ih tretiraju i još Deki se obraća na Ruskom vjerovatno nekoj Ruskoj televiziji ili slično. Edit: Vidim da je ovaj video malo stariji, nekad početkom januara ove godine.

https://www.youtube.com/watch?v=56hPvAVYWwo

lukabrasi
Posts: 259
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Mar 14, 2024 5:51 pm

Zajimljivosti iz poslednje 2 nedelje u Ukr.
1.Rusi konacno izbacili snimak unistenja Himarsa (ima ih nekoliko, ali 2 su sigurno unistena)
2. Unistenje jedne baterije Patriota, takodje ovekoveceno snimkom
3. Ukri intezivirali napade na Kursku i Belgorodsku oblast, ali za sada trpe velike gubitke bez i minimalnih uspeha (ovo je klasicna PR akcija kako bi pred RU izbore upisali neku medijsku pobedu)
4. Objavljen razgovor oficira Bundesvera, Nemci priznali autenticnost, gde kuju planove za udar po Krimskom mostu.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Mon Mar 18, 2024 9:47 am

Moglo bi se komotno u tu listu dodati i Makronova lupetanja oko ulaska Francuske vojske u Ukrajinu kao i diplomatska šamarčina od strane skoro svih "saveznika" na čelu sa sekretarom saveza.
U međuvremenu Putin "pobjedio" izbore sa 87% glasova.
U kom pravcu će sve ovo sada ići, mislim da to niko ne zna.

No al calcio moderno
Posts: 201
Joined: Sun Apr 03, 2022 10:15 am

Re: Војска и војне теме

Postby No al calcio moderno » Mon Mar 18, 2024 11:43 am

Da li je pobedio na Novom Beogradu juce i znas li mozda kada ce drugorusijanci dobiti status nacionalne manjine kod nas posto ih ima najvise pa ce moci da glasaju za naseg preCednika u znak zahvalnosti sto ih je toliko primio i dao im sve uslove jebo im on majku, a oni njemu...

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Fri Mar 22, 2024 2:26 pm

Evo jedne dobre analize profesora sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu. Na dobar nacin je objašnjeno trenutno lajanje galskog smeća.
Zastrašujuće je koliko su od svog naroda otuđene te zapadnjačke elite. Tekst je potkrepljen sa linkovima i vijestima koje su dovele do određenih zaključaka samog autora.

https://standard.rs/2024/03/17/zasto-galski-petao-kukurice-o-odesi/


I još jednom se pokazalo da se istorija ponavlja. Glavni cilj Zapada jeste odvraćanje Rusije od toplih mora i onemogućavanja da dostigne svoj puni trgovački obim. Srećom, nadam se, da su ljudi u Kremlju dobro proučili istoriju (po Putinovom odnosu prema istoriji čini se da jesu) pa da ovaj put neće omanuti u tom planu koji Rusiju mori već stotinama godina.

Srećom po cjelokupni svijet, ovoj bolesnoj oligarhiji u vidu Rotšilda, Rokfelera pa do ovih beskičmenjaka i bezličnih ološa u pogledu Šolca, Makrona i sličnih, ima ko da se suprostavi, Bogu hvala pa je tu Treći Rim ili nasljednik Vizantije.
U zadnjih tridesetak godina vidjeli smo šta se dešava kada nema ko da im se suprostavi..
Last edited by ElPadrino on Fri Mar 22, 2024 2:31 pm, edited 1 time in total.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests