Војска и војне теме

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lost&found » Thu May 25, 2023 4:09 pm

No al calcio moderno wrote:Necu vise daviti na ovoj temi.


No al calcio moderno wrote:Uzeli su Beograd bez ispaljenog metka.


Covek od reci

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Thu Jun 01, 2023 5:11 pm

Evo jedna tema za diskusiju, da skroz ne zamre forum, vjerovatno već svi znate i pratite situaciju oko Vagnera, a pogotovo oko izjava Prigožina tzv. Putinovog kuvara. Šta mislite je l moguće da toliko baljezga o nesposobnosti Ministarstva Odbrane, o nesposobnostima komande, generalštaba i svih ostalih bez ikakvih posljedica ? U zadnje vrijeme imao je bar 3-4 eksceesa i preseravanja i kritikovanja vojnog i državnog vrha. Da li je moguće da KGB ne može tu ništa da napravi (pa čak i da ga smakne) ili je sve ovo dio dogovorenog folklora na relaciji Vlado - Prigožin ?

1914
Posts: 1210
Joined: Sun May 07, 2017 3:23 pm

Re: Војска и војне теме

Postby 1914 » Thu Jun 01, 2023 5:34 pm

ElPadrino wrote:Evo jedna tema za diskusiju, da skroz ne zamre forum, vjerovatno već svi znate i pratite situaciju oko Vagnera, a pogotovo oko izjava Prigožina tzv. Putinovog kuvara. Šta mislite je l moguće da toliko baljezga o nesposobnosti Ministarstva Odbrane, o nesposobnostima komande, generalštaba i svih ostalih bez ikakvih posljedica ? U zadnje vrijeme imao je bar 3-4 eksceesa i preseravanja i kritikovanja vojnog i državnog vrha. Da li je moguće da KGB ne može tu ništa da napravi (pa čak i da ga smakne) ili je sve ovo dio dogovorenog folklora na relaciji Vlado - Prigožin ?


Pirgozin je samo "lice" Wagnera,oni su u stavri pod palicom drzavne bezbedonsne sluzbe.Sada koja je pojenta njegovog kritikovanja ko ce ga znati,ima jako puno laznih i mutnih izjava sa jedne i druge zaracene strane gde pokusavaju da navedu protivnike na greske.Na primer ova prica sa nedostatkom municije je jako sumnjiva,posto su bukvalno przilli po Bahmutu skoro non stop sa artiljerijom....sto je on vise kukao to su udari bili sve jaci.

Koliko sam shvatio ovaj rat vodi ruske vojska tako sto u najteze bitke salje da ginu pre svega placenici(Wagner,ima tu jos koji bataljon,ali se o njima malo zna),DNR i LNR borci,Ceceni,a da ruska regularna vojska sto manje gine radi mira u kuci.

lukabrasi
Posts: 263
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Jun 01, 2023 8:36 pm

Malopre sam citao izjave glavnog Vagnerovog oficira inace bivseg specijalca GRU (vojne obavestajne uprave) koji odgovara Kadirovljevim pomocnicima na optuzbe.
Sada se i na toj relaciji nazire konflikt. Ovo je bas rijaliti postao.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Mon Jun 05, 2023 9:52 am

1914 wrote:
ElPadrino wrote:Evo jedna tema za diskusiju, da skroz ne zamre forum, vjerovatno već svi znate i pratite situaciju oko Vagnera, a pogotovo oko izjava Prigožina tzv. Putinovog kuvara. Šta mislite je l moguće da toliko baljezga o nesposobnosti Ministarstva Odbrane, o nesposobnostima komande, generalštaba i svih ostalih bez ikakvih posljedica ? U zadnje vrijeme imao je bar 3-4 eksceesa i preseravanja i kritikovanja vojnog i državnog vrha. Da li je moguće da KGB ne može tu ništa da napravi (pa čak i da ga smakne) ili je sve ovo dio dogovorenog folklora na relaciji Vlado - Prigožin ?


Pirgozin je samo "lice" Wagnera,oni su u stavri pod palicom drzavne bezbedonsne sluzbe.Sada koja je pojenta njegovog kritikovanja ko ce ga znati,ima jako puno laznih i mutnih izjava sa jedne i druge zaracene strane gde pokusavaju da navedu protivnike na greske.Na primer ova prica sa nedostatkom municije je jako sumnjiva,posto su bukvalno przilli po Bahmutu skoro non stop sa artiljerijom....sto je on vise kukao to su udari bili sve jaci.

Koliko sam shvatio ovaj rat vodi ruske vojska tako sto u najteze bitke salje da ginu pre svega placenici(Wagner,ima tu jos koji bataljon,ali se o njima malo zna),DNR i LNR borci,Ceceni,a da ruska regularna vojska sto manje gine radi mira u kuci.


E pa baš to i meni je lično to bilo sumnjivo. A pogotovo mi je sad sumnjivo kad su sad kao zakuvali nešto sa Čečenima. MIslim, vrlo je teško manevrisati takvu baš stvar, puno je ego tripa, puno je ponosa i svega ostaloga.
Ako stvarno mogu da naprave ovakvu situaciju gdje se Prigožin i Čečeni prozivaju po telegramima i na taj način bacaju dimne bombe u pogledu rasformiranosti vojske, svađa i međusobnih razmjerica, što vjerovatno rezultuje okuraženosti Ukrajinaca koji bi se onda glavom bez obzira zaletili na, kako sve informacije kažu neprobojnu prvu i drugu liniju odbrane, onda je to genijalna vojna taktika.

Imamo sad i napad na Moskvu, koji je realizovan pod dosta čudnim okolnostima (sateliti i slično), ali nakon toga je odmah uslijedio raketni udar u kojem je pogođeno, kako se priča, glavni vojni štab Ukrajinaca. Da li je moguće da onda Rusi namjerno dopuštaju ovakve stvari (Krimski most, bombardovanje Donjecka) zbog svog javnog mijenja i slično ?
Baš dosta čudnih situacija, čak i ja koji sam oduvijek i ovako u "realnom životu" branio SVO, počinjem pomalo sumnjati.

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Војска и војне теме

Postby калашњиков » Mon Jun 05, 2023 5:31 pm

da se ne lazemo, rusi onu ukrajinu mogu obrisati sa lica zemlje ocas posla, ali tu je neka dublja prica. Jadni ti civili u Donjecku i ostalim mestima u ukrajini koji ginu jer je to sve deo plana i neke taktike. ljudski zivot je bezvredan.

lukabrasi
Posts: 263
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Mon Jun 05, 2023 9:05 pm

Pa mogu ako upotrebe nuklearke...sve ostalo je ovakva prica...konvencionalni rat je krvav, a jaki su i jedni i drugi i niko nema snage da na brzinu razbuca ove druge.
Ovih dana su Ukri pokrenuli "medijsku" ofanzivu sa nacistima iz Rusije koji su osnovali "Ruski dobrovoljacki korpus". Upadaju u Belgorodsku oblast i vode se ozbiljne borbe.
.

No al calcio moderno
Posts: 211
Joined: Sun Apr 03, 2022 10:15 am

Re: Војска и војне теме

Postby No al calcio moderno » Sat Jun 24, 2023 12:37 pm

Sta je bre sada ovo, podelise se rusi u frakcije neke?

lukabrasi
Posts: 263
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Sat Jun 24, 2023 12:52 pm

Taman kada pomislis da ne moze ludje, Rusi te demantuju.
Wagner se otrgao kontroli, krenuo na Moskvu. Navodno Prigozin zeli da smeni Sojgua i Gerasimova (koji se i nisu bas pokazali), ali je izbarao momenat u pm.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Sat Jun 24, 2023 6:40 pm

Sada ćemo vidjeti kakva je snaga države. Ako ovo i dalje nije neka igrarija, u šta vrlo malo vjerujem, ali rat je nikad ne znaš šta je taktika i šta je kome u glavi.
Mislio sam da će Rusi lakše riješiti Prigožina i sve do sada sam mislio da ga namjerno puštaju. Imali su vremena pripremiti ovu akciju, dobro je što je narod stao uz Putina, čini se ispravno u ovakvim okolnostima.

lukabrasi
Posts: 263
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Sun Jun 25, 2023 9:00 pm

Smirilo se sve, ali 1000 pitanja ostaje na koje nikada necemo dobiti odgovor. Ovo je bas haos po Ruse, ali imaju sansu da iz ovoga izadju jaci nego ikada ili da skroz puknu.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Mon Jun 26, 2023 3:14 pm

Nije mi samo jasno kako uvijek Rusija majku mu. Pa pogledaj ove Francuze gori im država na sve strane, igra Maroko Francuska u fudbalu maltene građanski rat na ulici, političke elite im urnišu po narodu što se pokazalo i na ovim protestima (gdje je policija bila daleko brutalnija nego recimo u Rusiji), Korzika maltene gori i opet nikom ništa.
Italija koja je podjeljena već stotinu godina, sa Jugom koji prezire Sjever i ne mogu se smisliti pa opet ništa.
O unutrašnjim stvarima Britanaca, pa i Amera da ne pričam.

I opet samo kod ludog Rusa nekakvi prevrati i borbe. Da li je to možda naša Slovenska krv ili taj neki naš kompleks jebem li ga ne znam. A i kakav je to uopšte čovjek, osim kupljen, koji sada u ovakvom trenutnu (kontraofanziva, evidentno u raspadu, ali opet kontraofanziva, Zalužni, bombardovanje GRU i slično) pokušava bilo kakav puč.

I naravno šta je sada sa slavnim KGB - om ?! Da li mi Srbi uopšteno idealizujemo Ruse ili je nešto drugo po strani, ali ja bih garantovao da će KGB Prigožina riješiti o čas posla. Ipak pričamo o službi sa toliko surovih, ali obavještajno skoro pa savršenih trenutaka.

Ono što je sigurno - ovako nešto je svakom i malo iskusnijem strategu bilo očekivano (nakon svih onih izjava Prigožina i slično), tako da su vjerovatno i bezbjednosne strukture (KGB) očekivao tako nešto.

Ostaje samo pitanje - da li je sve ovo bila tzv. maskirovka ? Ako nije, šta onda dalje ? I koji je klinac Lukašenko da on pravi nekakav dogovor u čitavoj priči ?!

shark23
Posts: 76
Joined: Wed Aug 16, 2017 3:29 pm

Re: Војска и војне теме

Postby shark23 » Mon Jun 26, 2023 6:02 pm

Putin je jako omrazena licnost u Rusiji, gore nego ovaj nas kod nas trenutno, tako da meni ovo nije nimalo cudno. Sve te zemlje koje si pobrojao su u zadnjih 30 godina promenile ko zna koliko vladara, dok je ovaj u Rusiji vec 20+ godina lider. Pa pogledaj kod nas kakvo je misljenje naroda bilo o Slobi, zutima, pa sad ovom koji su jahali narod 10-15 godina i zamisli kako je Rusima koji trpe jednog te istog toliko dugo. Tako da mora se ukljuciti i taj faktor kad se gleda ta situacija oko Putina kod njih..

Драгољупче
Posts: 90
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:03 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Драгољупче » Mon Jun 26, 2023 6:51 pm

Da ovako brinemo o Srbiji, gde bi nam kraj bio. Koga boli kurac za Ruse i Putina u trenutku kada nas ponizavaju kozojebi? Ej bre, sta smo dozvolili. Pa bolje da nestanemo kao narod nego ovo da gledamo. Kasarna gde su turci smesteni nosi naziv car murat. Hapse ona tri matora siptara, pa ih pustaju. Prodaju price kako se oni bore za ljude dole, a priznali i dokumenta i tablice i sve sto traze. Je l taj expo cena KiM? Puna drzava nekih migranata, nekih nepalaca, turaka, tadzika pitaj Boga koga vise nema. A mi gledamo Ruse, jebali nam oni majku. Koliko smo jadni prodajemo se za sendvice, za radno mesto, za d.o.o, za kojekakve licne kombinacije. I nije nam kriv niko, krivi smo sami jer smo toliko jadni i jeftini postali da je to strasno. Treba da nestanemo.

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Thu Jun 29, 2023 11:18 am

Ko ne vidi da je čitava ta priča oko Kosmeta nažalost jedna režirana farsta taj je promašio život.. Bukvalno sve to što si ti nabrojao se NAMJERNO radi da bi se do kraja srozao bilo kakav ugled i čast i osjećaj za vrijednost svakog prosječnog Srbina. Strašan inženjering se preusmjerio na jadnu Srbiju, a kako i ne bi kad je od xy država u Evropi jedina odbila da bude dio te fašistitčke anti Rusija propagande.
Otprilike, sudbina rata u Ukrajini direktno utiče na sve nas, na našu budućnost i sve ostalo. Trenutno se odlučuje hoćeš li ići u Crkvu ili na paradu, hoćeš li imati dječicu ili dijete x i y, hoćeš li biti muškarac ili ONO itd itd. Možda jedan do najbitnijih ratova u istoriji čovječanstva iako tako možda ne izgleda.
Ali poslušajte malo u vezi svih ovih zapadnjačkih elita i ološa kakvi su planovi itd, da se zalediš. Baš je prije neki dan odobrena laboratorijska piletina u SAD (naravno kompanije koje je prave su finansirani od već poznatih imena), farmeri u Holandiji se uništavaju, sve se više priča o digitalnoj valuti i totalnom ukidanju gotovine itd itd. ]E sad, ako je i Kina u talu sa njima (što ne bi čudilo s obzirom na kontrolu svog stanovništva) i Rusija, onda smo ga najebali svi kolektivno.
Malo sam otišao u širinu, ali je i širok sukob i šta je sve na kocki trenutno.

lukabrasi
Posts: 263
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Fri Jun 30, 2023 7:07 am

Slazem se sa gore napisanim.
Sto se tice ove pobune u Rusiji, Putin je sada u losoj poziciji, ako smeni Sojgua i Gerasimova ispasce da je pokazao slabost, a sa druge strane bi trebalo da ih smeni, jer je ogromno nezadovoljstvo u vojsci. Njih dvojica su izgubili svaki autoritet medju mladjim oficirskim kadrom, odgovorni su za brojne neuspehe na frontu.

Sevastopole
Posts: 637
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Sevastopole » Mon Jul 03, 2023 8:32 pm

Драгољупче wrote:Da ovako brinemo o Srbiji, gde bi nam kraj bio. Koga boli kurac za Ruse i Putina u trenutku kada nas ponizavaju kozojebi? Ej bre, sta smo dozvolili. Pa bolje da nestanemo kao narod nego ovo da gledamo. Kasarna gde su turci smesteni nosi naziv car murat. Hapse ona tri matora siptara, pa ih pustaju. Prodaju price kako se oni bore za ljude dole, a priznali i dokumenta i tablice i sve sto traze. Je l taj expo cena KiM? Puna drzava nekih migranata, nekih nepalaca, turaka, tadzika pitaj Boga koga vise nema. A mi gledamo Ruse, jebali nam oni majku. Koliko smo jadni prodajemo se za sendvice, za radno mesto, za d.o.o, za kojekakve licne kombinacije. I nije nam kriv niko, krivi smo sami jer smo toliko jadni i jeftini postali da je to strasno. Treba da nestanemo.

Na zalost, mi smo takvi kakvi smo, ima nas koliko nas ima, rat smo izgubili jos 1999. godine i sve na dalje je samo kupovina vremena. Neko se bolje snalazio ili losije ali krivica lezi u onom trenutku kada je poslednji tenk izasao sa prostora Kosmeta 1999. godine. Sve na dalje je posledica stezanja onih koji su nas i bombardovali i onih koji i dan danas kroje sudbinu sveta. A rat u Ukrajini mozda, ali mozda, covecanstvu sutra bude neka vrsta pretnje, tacnije ovom delu koji vodi svet da ih zaboli glava kada ova druga strana kaze njet na nesto. Ali tesko da to Rusi mogu sami, tu moraju mnogi da se ujedine ili bar da pokazu da su solidarni. Ali valjda ovo stradanje ljudi u Ukrajini nije uzaludno vec ce nauciti covecanstvo necemu. Pre svega danasnje vladare sveta da postoji i druga strana i da se ne pritiska okidac tek tako lako jer ima i sa druge strane ko moze slicno ili isto. Rusija je saterana u cosak bila nije imama kud, ovo je za njih jedina opcija ako hoce da budu suverena drzava i ako hoce da imaju svoje satelite. Duboko sam uveren da i pored svih mana, svet koji oni zastupaju je daleko prihvatljiviji nego ovaj danasnji koji nosi da ne nabrajam vec sta sve sa sobom. To tablice i dokumenta, to ti je ako zelis da verujes da niko nece da izda svoju zemlju, kupovina vremena. Do kad? Pa sto je vise moguce samo da ne priznas ti sam. Za nas je mnogo lose sto se desio rat u Ukrajini, ali sad kad se desio bar treba znati na cemu si, sta mozes a sta ne. Kad je vreme da se pritajis i sacuvas ljude dole sto je vise moguce, mozda nam za 5 godina od danas sve drugacije bude izgledalo. Ne znamo to, samo je bitno pregurati sada ovaj tezak period. Njihov ne zna se ni sta je, dal spor ili neki manevar od jednog dana "sukoba" Kremlja i Vagnera odneo je na desetine zivota. I to niko ni ne pominje nigde, jer su to ogromne sile, jer se tu brani mnogo toga. Drugim recima u ratu, pogotovu ovakvom, mora da se podnesu zrtve, nekada i trpi. NIje lako uopste, ali ovo je stanje koje je zateklo celu planetu koja nije verovala da ovako nesto moze da se desi, a desilo se. Tako da, hteo ili ne, sudbina Kosova se dobrim delom odlucuje bas u Ukrajini.
Ja bih prvi voleo da se udje i da se krene redom, ali to u ovom trenutku nije realno i treba biti mudar sada. Postujem svakog ko je iskreno na ovim protestima i nema politicke kranje namere, ali tamo nema ni reci o Kosmetu, bukvalno ne znam sem par mini skupova da postoji neka stvarna briga o nasoj okupiranoj teritoriji. Uhvatilo nas je najgore moguce vreme. Ne mozes ni da ratujes, a ne mozes nista ni da promenis tek tako.

Sevastopole
Posts: 637
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Sevastopole » Tue Jul 04, 2023 12:05 am

I mnogo ljudi pominje migrante a niko da pomene 200000 Rusa i Ukrajinaca samo u Beogradu. Sta cemo sa njima? Razumem ljude koji su pobegli od rata ali donekle, ali oni ovde odose u BW, A blok, 365 West, digose cenu kvadrata, jedu po Skadarliji kao da imaju bonove za dorucak rucak i veceru kao da je menza. Nasi kad su bezali od ratova kretali su kao cistacice, djubretari, konobari itd. Vecina ih i posle 30 godina u zapadnim zemljama nije dalje dogurala, a ovi ovde su u ovom trenutku svaki 20 i covek Beograda. A valjda svako ima oci da vidi koja fela nam je zapala, i koliko cemo u buducnosti tek imati problema sa "liberalnim Rusima", pa kad nam u toj seobi dodje sve odande sto inace dolazi. Mnogo ljudi brinu za migrante a ogroman problem pred nosem ne vide. Dakle, to nisu ljudi koji dele nase stavove niti vrednuju tako stvari, vec skoro pa obrnuto. I to siromasniji su zavrsavali u Srbiji i Beogradu. Kroz njih ce i rusiti Putina, Rusija ovako moze 50 godina i recice ajmo jos 50 ako hocete, ali ovi idu na kartu toga da ce narod iz unutra da krene da se buni. Mozda grubo zvuci, ali Rusija se sada prociscava, i ono sto ostane to je to. Svi ovi petokolonasi su odavno po Los Andjelesima, Barselonama itd. Ne pisem ovo tek tako, imaju vec odredjene stvari koje se desavaju i seku u korenu, ali mislim da je mali broj ljudi svestan u sta smo zapali za samo par meseci.

svuda.prisutan
Posts: 547
Joined: Tue Feb 02, 2016 1:00 pm

Re: Војска и војне теме

Postby svuda.prisutan » Tue Jul 04, 2023 8:30 am

Dosli su oni koji ne zele da ratuju, plus imaju neku kintu. Tako je svuda u svetu, samo sto smo mi navikli da budemo "sami", izgleda da toga vise nema. Videh malo pre na drustvenim mrezama kako neki ljudi hvale vozaca autobusa kako cisti autobus za vreme pauze, pri tom je iz Sri Lanke (bar mislim da su tako napisli, nas nije sigurno).

ElPadrino
Posts: 522
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Tue Jul 04, 2023 9:43 am

Široka je tema u tri lijepe.

Nekako čini mi se da je naša najveća istorijska greška što nikako nismo mogli da budemo pametni, da se ponašamo onako kako nam i dolikuje - kao mala ili srednja država. Problem je što mi sa blizu 10 miliona stanovnika(kad zbrojimo sve srpske države i dijasporu) radimo neke stvari koje ne rade države od po 30-50-60 miliona.

Možda da smo 90tih stali na stranu Zapada (koji nam tada nije bio možda toliki neprijatelj kao sad) možda bi dosta bolje prošli. A pitanje je opet da li smo mogli uopšte da stanemo na tu stranu ?! Nekako čini mi se da imamo čitav vijek pogrešne spoljne politike i odnosa prema svim okolnim državama. A sve to je nekako povezano iz te naše neke ljubavi ili poštovanja prema Rusiji za koju je pitanje koliko je opravdana. Mislim, ja sam prvi za Rusiju, ali imali smo bar 3-4 primjera u istoriji gdje nam i nisu baš bili prijatelji (Katarina Velika i Grci, okretanje prema Bugarima tamo negdje u 19 vijeku, zadnji rat i Hrvati i slično).

Opet, možda smo mogli proći kao Mađari (koji su primjer male i suverene države koja se ne kurči i brine o svom narodu) ili Rumuni, ali opet, mogli smo proći i kao Makedonci koji su prihvatili sve pa im je država raspadnuta po svim poljima - vjera, nacija, ekonomija.

Nekako kad god učim i slušam o našoj istoriji zapitam se šta su svi koji k* protiv nas, ali zapitam se i kako uvijek baš mi ?!

Što se tiče migranata, to je tek široka tema. Uvijek se postavlja jednostavno pitanje, kako se boriti protiv toga u državi i državama gdje je apatija zavladala i oko mnogo bitnijih pitanja ? Ja se prvi uhvatim u razmišljanju kako bih makar nekako reagovao, ali bukvalno ne pada mi na pamet kako.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests