Војска и војне теме

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Mon Jan 29, 2024 11:49 pm

Ocekuje se da USA udari jace na Bliskom Istoku...svet je krenuo u jos dublju krizu.
Ono sto mene uzasava i nervira je Ukr taktika, oni su bukvalno svaku njivu prekopali sa rovovima i bunkerima. Ako ne dodje do nekog naglog sloma, ovaj rat ce trajati jos 10 godina.

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Војска и војне теме

Postby калашњиков » Tue Jan 30, 2024 9:14 pm

Mozda u zadnje vreme rusi pritiskaju malo jace, gine vise ukra, ali nigde ni sa jedne ni sa druge ni sa trece strane nema zvanicnih informacija koje su tacne u vezi gubitka ljudstva. Svi guraju svoju propagandu, samo zapad bas preteruje. Moze samo da se nagadja a mislim da necemo znati ni posle rata koliko je zapravo tu izginulo. Mozda je sada trenutno takav odnos kao sto kazes jer u zadnje vreme ukri imaju mnogo problema kod sebe, no mnogo i rusa gine a i ginulo je. Ipak se tu osvajaju teritorije, a ukri se mahom brane, imaju rovove i cuda, bazice, utvrdjenja, koja su spremana i gradjena godinama, koje jednostavno nije lako osvojiti. Bas sam citao i gledao neke tabele ili kako bih to vec nazvao, od strane ukrajinaca, rusa, eu, amerike i jos nekih izvora... brojevi se nigde apsolutno nikako ne poklapaju, jedino sto se poklapa je da kod zapadnih medija rusa gine vise, a kod ruskih i pro ruskih, ukra gine vise, ali brojevi zrtava nemaju dodirnih tacaka. Mnogo mnogo ima izgubljenih zivota i sa jedne i sa druge strane, licno mislim da nije neka prevelika razlika, mozda eto, kazem, trenutno rusi gaze njih vise, za sad.... videcemo oce li se ovo rasplamsati jos vise, nista nije iskljuceno

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Tue Jan 30, 2024 11:19 pm

Nikad se nece saznati tacan broj, ali neke procene su izmedju 200 i 400 hiljada Ukra i mozda do 100 hiljada Rusa. Racunajte da na svakog poginulog dolazi do 3-4 ranjena. Jezivi gubici, imate snimke Ukr vojnickih grobalja sa onim zastavama, ono je kao u horor filmu.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Wed Jan 31, 2024 9:28 am

@калашњиков

Najčešće se te procjene, kod nekih istraživačkih novinara, prave na osnovu više izvora. Jer recimo ako se zna, a recimo te stvari se znaju, da je Ukra na frontu (bubam) 400 000 i ako oni kažu da ih je izginulo samo 50 000, a opet prave mobilizaciju (znači treba im još vojnika) znači tu nešto ne pije vodu.

Ili recimo ako je Rusa izginulo slično kao Ukrajinaca, a procjenjuje se za Ukrajince da je više stotina hiljada, negdje čini mi se samo 300 000+ mrtvih, onda bi Rusi morali još jednu mobilizaciju izvršiti, a nisu, onda to znači da njih ne gine isto.

Takođe, postoje sad te neke morbidne analize koliki je broj novih groblja po Ukrajini, pa recimo onda šta objavljuje ova komanda, šta ona, pa se onda tu bacaš sa brojkama. Sve u svemu može se doći do neke realne cifre, a ja gdje god sam čitao te realne cifre, neuporedivo je više Ukrajinaca izginulo.

Recimo to se može vidjeti i po ponašanju komande u neposrednim akcijama i sličnim stvarima. Počevši od Mariupolja gdje se nisu htjeli predati već išli da ginu iako je bilo jasno da su okruženi, preko Bahmuta itd itd. Za razliku od Rusa koji su se povukli kad su vidjeli da bi mogli biti veliki gubici.

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Војска и војне теме

Postby калашњиков » Wed Jan 31, 2024 2:19 pm

tacno je to sto pises, slazem se da je poginulo vise ukrajinaca.
oni ne gledaju na zrtve, kao sto napiasah pre, a ko prati situaciju tamo, skoro je komadant njihov jedan kada je shvatio da je okruzen naredio svojima da ginu do poslednjeg a on ode. I takvih ima dosta primera gde guraju ljude u vatru ne obaziru se na zrtve, a rusi se povuku u harkovskoj oblasti i iz hersona, jer se videlo da nema smisla gubiti toliko ljudstvo.
samo komentarisem one koji kazu (navodim samo primer, nisu tacne cifre) kao ukra je izginulo 300 000 a rusa 70 000 i tako neki odnos.
Ima tu i ukrajinskih kanala po internetu, kao sto ima ruskih, i moze se i s jedne i s druge strane videti velike zrtve, napadi dronovima i letelicama, i ostale stvari. Nije da ukri nemaju kako da odgovore rusima. Imaju rusi dosta unistenog naoruzanja. I zato meni barem realnije nekako zvuci da bi odnos zrtava pre bio (navodim samo primer) 200 000 ukra, a 130/140 000 rusa
Ali eto opet, ne znam, samo ne bih zato sto sam u ovom sukobu na ruskoj strani, da preuvelicavam u korist rusa.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Thu Feb 01, 2024 9:40 am

A niko da spomene da li je to na pomolu građanski rat u Americi ?



Hoće li to jednom i kod njih malo planuti negdje. Teksas je kao rođen za takvu neku stvar. A stvarno se krčka i to dobro. Ovo je već stariji video, sada su već neki od guvernera state - ova od "united" states - a javno izrazili podršku guverneru Teksasa. Znači bukvalno nacionalna garda Teksasa ne dozvoljava zvaničnoj Američkoj graničnoj patroli da radi svoj posao, nego su uzeli stvari u svoje ruke.

Ne mogu se oteti utisku da je recimo slična stvar u Rusiji ili Kini, da bi Ameri već odavno ubacili svoje elemente da to rasplamsaju do maksimuma(naoružaj, potplati, poguraj kešom, umješaj se politički itd).

Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Misa Tumbas » Thu Feb 01, 2024 12:02 pm

калашњиков wrote:Ima tu i ukrajinskih kanala po internetu, kao sto ima ruskih, i moze se i s jedne i s druge strane videti velike zrtve, napadi dronovima i letelicama, i ostale stvari. Nije da ukri nemaju kako da odgovore rusima. Imaju rusi dosta unistenog naoruzanja. I zato meni barem realnije nekako zvuci da bi odnos zrtava pre bio (navodim samo primer) 200 000 ukra, a 130/140 000 rusa
Ali eto opet, ne znam, samo ne bih zato sto sam u ovom sukobu na ruskoj strani, da preuvelicavam u korist rusa.

Dovoljno je samo ponekad pogledati te klipove druge strane, pa je onda vrlo lako doci do zakljucka da ne postoji sansa da na jednog Rusa ginu 4 ukrajinca, kao ni obrnuto, i ako su to zvanicni narativi ruske i ukrajinske propagande. Ne sumnjam da je ukrajinaca izginulo vise,al nazalost mislim da nema sanse da su te razlike toliko velike,a lako se stekne takav utisak kad se informisete samo sa ruske strane. Kao sto su ljetos ukrajinci jako ginuli u ofanzivi, isto tako sada ginu rusi u svojoj ofanzivi, doduse sa dosta vecim rezultatima na terenu od protivnika ljetos.

da li je to na pomolu građanski rat u Americi ?

u americi su na pomolu predsjednicki izbori

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Војска и војне теме

Postby калашњиков » Thu Feb 01, 2024 12:57 pm

@Misa Tumbas upravo to

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Feb 01, 2024 2:30 pm

Naravno da postoji sansa da je upravo taj odnos, jer Rusi raketiraju i bombarduju Ukrajinu 2 godine. Zamislite koliko puta su poginuli Ukri na gomili kada im se npr pogodi neki objekat u kome su stacionirani.
Ali da umeju da udare jak samar Ukri (NATO) Rusima to stoji. Sinoc su im unistili jedan brod sa dronovima na vodi. Rusi bi morali da skinu rukavice i da pokazu zube NATO ekipi kojiguraju ovaj sukob sve dublje.

Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Misa Tumbas » Thu Feb 01, 2024 4:08 pm

lukabrasi wrote:Naravno da postoji sansa da je upravo taj odnos, jer Rusi raketiraju i bombarduju Ukrajinu 2 godine.

Vrhunska argumentacija, potkrepljena suvom logikom,nakon koje sam promijenio misljenje i sada i ja tvrdim da na jednog Rusa ginu cetiri ukrajinca. Hvala ti :mrgreen:

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Feb 01, 2024 10:38 pm

Ja sam izneo moje misljenje, a ti si zakljucio da to nije tacno zbog???

Druze moj, ko zna koliko ima mrtvih, to Bog samo zna, ali ja sam rekao da je moguce da ovi imaju vece gubitke i to 3 puta i stvarno je moguce. Jednostavno Ukri ne brinu toliko o ljudima, tj ne brinu njihove gazde i stvarno su gubici kolosalni. Citave regije su im prazne, tj uglavnom sela, salju ljude u smrt i boli ih uvo.

Moje pisanje se odnosilo da se rat vodi na teritoriji Ukrajine citave 2 godine, logicnije je da imaju vece gubitke plus sa ovim sto Rusi gadjaju i raketiraju po dubini teritorije. Zatim, Rusi su u celu zurku usli sa samo cirka 120 000 ljudi, tek posle debakla u Harkovskoj regiji su mobilisali 300 000 ljudi, plus dobrovoljci koji su u nekoj meri postojali. Tek u poslednje vreme uspevaju da povecaju brojno stanje ljudi u ratu, sto je po mom misljenju i dalje nedovoljno, ali nikada brojka nije prelazila 500 000 ljudi. Da je do sada poginulo 150 000 Rusa, bilo bi jos 400 000 ranjenih, a taj broj ne mozes da sakrijes, to bi se jednostavno osetilo i videlo.

Druidid
Posts: 225
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Војска и војне теме

Postby Druidid » Thu Feb 01, 2024 11:12 pm

Kako možeš ti u Srbiji da znaš šta se i kako se krije. Pola miliona ljudi je manje od pola procenta populacije cele Rusije. Ne da brojke mogu da se sakriju na njihov broj stanovnika, i Ukrajine i Rusije, nego bukvalno mogu da pričaju šta hoće i jedni i drugi, i koliko je mobilisano i koliko je izginulo sa obe strane

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Feb 01, 2024 11:37 pm

Ja u Srbiji imam mozda.malo manju predstavu o nekim stvarima tamo, ali imam mnooogo kontakata (iz njohove.vojske) tako da imam solidnu sliku sta se desava. Znam i dosta prljavog vesa iz prve ruke takoreci, ali posto pricamo o gubicima zadrzacu se ma tome.
Drugar koji je u vdv (ruski padobranci) i sam ranjen pre godinu dana mi cesto pise i njegove reci su bile da su borbe teske, krvave, ali da bukvalno ponekad zale Ukrajince, jer ginu na tone.
Ako neko prati trenutno front ima prilike da vidi sta rade Ukri kod Krinkija na levoj obali Dnjepra gde su pre 3 meseca napravili mostobran. Sa vojnog i zdravorazumske tacke gledista ono je klanica i samoubistvo. Oni na dnevnom nivou gube 20-40 ljudi i 5-10 camaca u borbama za jedno selo velicine pola Knez Mihajlove ulice. Imaju i Rusi tu gubitke i to najvise od malih fpv dronova, ali nista naspram ovih ludaka.

User avatar
1937
Posts: 73
Joined: Tue Jul 07, 2020 4:36 am
Location: Српска Атина

Re: Војска и војне теме

Postby 1937 » Tue Feb 06, 2024 7:33 am



Evo ok snimak o brojkama i svemu tome. Pa koga zanima nek pogleda, ne kazem da su mu tacni statistike, ali mogu donekle da prikazu stanje.
"Војводина је на једној страни, сви остали на другој!" Вујадин Бошков

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Tue Feb 06, 2024 10:14 pm

Dobra analiza, ali ima nekih pogresnih procena kao sto je pocetan broj stanovnika u Ukr pre rata. Odavno njih nema 40+ miliona.
Posle izbeglica i prisvajanja novih oblasti, procene su da je sada brojka oko 25 miliona na Ukr teritoriji, a na pocetku rata je broj maksimalno bio 35-38 miliona.

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Thu Feb 08, 2024 6:17 pm

Smenjen prvi vojnik Ukrajine, Zaluzni, mada se to nista nece osetiti na frontu, odavno Ukrima komanduju Ameri.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Fri Feb 09, 2024 4:07 pm

A izvali tek ovaj paradoks, jebem te živote. I dalje ne mogu shvatiti da je moguće da se izvrši takav društveni inženjering i da se tako izmanipuliše sa jednim narodom. I nerealno mi je koliko je taj mali čovjek, onaj što radi neki prosječan posao i živi prosječno, toliko lak za izmanipulisati i poslati u pogubni bratoubilački rat protiv nemjerljivo jačeg protivnika..

Roditelji i brat novog ukrajinskog glavnog komandanta Oleksandra Sirskog žive u Rusiji, izvještava više ruskih novina.

U četvrtak je predsjednik Volodimir Zelenski objavio da je izabrao Sirskog da zamijeni generala Valerija Zalužnog. Rekonstrukcija se dogodila mjesecima nakon neuspjele ukrajinske kontraofanzive i usred pogoršanja situacije na bojnom polju.

General-pukovnik Sirski rođen je u zapadnoj Vladimirskoj oblasti Rusije kada su i Rusija i Ukrajina bile dio Sovjetskog Saveza. Njegov brat Oleg i dalje živi u pokrajinskoj prestonici Vladimiru, prenio je TASS.

Oleg je rekao novinarima da godinama nije razgovarao sa svojim bliskim rođakom. „Ne komuniciram s njim. Ne znam ni gdje je“, rekao je Oleg za TASS. „Ne znam ništa o njemu. Prošlo je mnogo vremena otkako se preselio u Ukrajinu.“

Prema nalozima na društvenim mrežama, roditelji Sirskog redovno prisustvuju proslavama pobjede Rusije u Drugom svjetskom ratu.

Oleksandar Sirski je završio vojnu akademiju u Moskvi i služio je u Ukrajini kada je ona proglasila nezavisnost 1991. Aktivno je učestvovao u ratu u Donbasu 2010-ih. Prema Zelenskom, on je igrao glavnu ulogu u odbrani Kijeva od Rusije 2022. i ofanzivi na Harkov kasnije te godine.

lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Војска и војне теме

Postby lukabrasi » Mon Feb 12, 2024 10:27 pm

Rusi su trenutno u "naletu", na vise mesta su stisli (Avdejevka, Bahmut ka Casov Jaru, Novomihajlovka). Iako su borbe i gubici zestoki cini se da pritisak uradja plodom, Ukri su u defanzivi i polako guve teritoriju.
Na sve ovo doslo je kao slag na tortu smena Zaluznog koga je vojska volela i uvazavala, a na njegovo mesto je dosao etnicki Rus koji je jako omrazen medju potcinjenima.

ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Војска и војне теме

Postby ElPadrino » Wed Feb 14, 2024 8:48 am

Čini mi se, al to je samo neko moje viđenje, da im je cilj da osvoje i polome sva veća ukrajinska utvrđena tipa Avdijevka, Bahmut ranije i slično, da kada jednom krenu u ofanzivu, a znamo kako kod Rusa idu ofanzive, da tada nemaju nijednu tvrđavu koju je potrebno osvojiti.
Tako kad se pogleda, njihova taktika izgleda zaista lucidno. Malo po malo melješ protivnika, bez većih gubitaka (dokaz je u onom članku što sam prije par stranica podjelio) tj. sa uobičajenim gubicima, melješ mu vojsku kao mljeveno meso, zaustaviš mu pompezno najavljivanu ofanzivu, porušiš mu tvrđave i utvrđenja i onda kreće presudni napad.
Zvuči dosta optimistično, ali kad sagledaš na malo višem nivou (ako izuzmemo da ljudi ginu i sve ostalo) mislim da je to negdje suština.

Misa Tumbas
Posts: 64
Joined: Sun Feb 24, 2019 3:35 pm

Re: Војска и војне теме

Postby Misa Tumbas » Wed Feb 14, 2024 12:21 pm

Presekla su braca juce Avdijevku na dva dijela,valjda im to olaksa i ubrza posao...
Nazalost ne moze ni bez losih vijesti, opet debakl na crnom moru, ostali su bez jos jednog velikog broda. Brod pod nazivom Cezar Kunikov potopljen sinoc na isti nacin kao prethodni brod, morskim dronovima. Na listi ostecenih i unistenih brodova kojoj kacim taj brod se vec nalazi, jer je vec jednom ostecen prije dvije godine,a sinoc je i potopljen.

Image



Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests