Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Далтон » Tue Apr 10, 2018 4:22 pm

S obzirom da je bila priča na temi za sve i svašta i da su neki ljudi pisali o malinama, pečurkama itd.. Da neki žele da uđu u posao voćarstva, plastenika, sadnica i dr. A pritom da ne bi gušili neke druge teme mogli bi pisati i raspitati se ovde.

Elem, moji su prošle godine ušlii u posao sa malinama dok sam bio na brodu i nisam znao ništa o tome. Kada sam se vratio za Srbiju odlučio sam da im pomognem i krenem u taj posao. Pa šta bude bude.
Prva godina (prošla) je bila super. Ovo kažem, s obzirom šta su sve preživele i sam im se čudim. Prvo suša mesecima, pa crvi u stabljici, pa slaba prihrana itd... Međutim sada su perfektne.
Izrasle su oko 20tak cm za svega nekoliko dana i trenutno mnogo dobro napreduju.
Zemlju sam pripremio ali je sada problem jer su se raširile i u širinu i u dužinu. Na sve strane ih ima. (*vidi sliku).
Ne znam šta da radim s njima sada? Da li da čupam i ostavim svega nekoliko izdanaka, presadim ili ipak ostavim pa ih posle posečem?
Kontam ako ih ostavim sve da će mnogo crpiti zemlju i da će biti sitnije. Odnosno prinosi nešto manji. Ne znam nisam pametan.
Pa bih upitao ove malinare sa tribine kako se oni bore sa tim?

Image
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 755
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Bruno Sulak » Tue Apr 10, 2018 6:47 pm

Nisam strucnjak ali ovako brate nemoj nikako da ostavis. Cupaj to pa presadjuj, Posadi to u redove i sa nekim redosledom na odredjenu razdaljinu i stavi neke stapove pored njih i par redova zice da imaju da se uvijaju negde. Ovako ce se samo gusiti i ne vodi nicemu. Mada su dobre, lepe zelene, sa puno listova.
Evo ti jedna osnova iz poljoprivrede: Ako ce godina biti susna seje se na vecu razdaljinu, tipa 30cm jer samim tim ima manje biljaka na metru kvadratnom i imace vlage za tu biljku, to ti je sigurnija varijanta, naravno manji je rizik samim tim i manja potencijalna zarada. Veci rizik ti je da ih posadis gusce, na lupam 20 cm, ako bude dosta kise ubo si dzekpot, ako bude susa najebao si ko zuti. Tako da proceni, to ti zavisi koliko imas zemlje i to pricam uopsteno za sve kulture. Ljudi koji su limitirani sa zemljom obicno gledaju da iskoriste svaki centimetar pa seju duple redove, vecu gustinu...

Imao sam ja par sadnica uz zicu sto je keva posadila, nisam nesto ni pratio ni odrzavao al onako rodilo je nesto nista posebno, mada kazem ulog je bio skoro nikakav, a i to ono bilo 20ak sadnica cisto da se zasladis malo.

Gde se nalazi ova parcela? Nesto mi je zemlja bledunjava mada moguce i da je do slike tako.

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Далтон » Tue Apr 10, 2018 9:47 pm

Parcela mi je u bašti. Srem. Zemlja je ovde itekako kvalitetna mineralima i radio sam uzorak pre nekih mesec, dva. Azot, fosfor itd.. I zemlja je bogata mineralima i veruj mi i kamen kada bih posadio iznikao bi. Uglavnom sam ja sadio 4000 sadnica na 50 ari. Znaci nekih 8 redova malina po 100m duzine i imam razmak oko 3m izmedju redova.
A malina je na 30tak cm sađena prve godine. Zato se sada raširila i u dužinu i u širinu. A zemlja kao što rekoh je i pored prošlogodišnje suše i svih onih vetrova pičke materine dosta plodna te sam i tada imao dobar prinos.
Samo se sada razmišljam šta mi je pametno raditi. Ali svakako ću onda vaditi ostatak i ostaviti po dva struka na istu dužinu.
(Street Force / Curva Orientale)

mungos
Posts: 339
Joined: Mon Feb 01, 2016 10:43 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby mungos » Wed Apr 11, 2018 3:45 am

Samo Hesi TNT.

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby santamarija » Wed Apr 11, 2018 11:28 pm

U Srbiji se jedino ispalti saditi marihuanu, dilovati drogu i varati ako si trgovac,sve ostalo je UZALUD !!!!!!!!!!!!!!!!!!

SAO_Zeljin
Posts: 712
Joined: Sun Feb 07, 2016 10:57 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby SAO_Zeljin » Wed Apr 11, 2018 11:34 pm

santamarija wrote:U Srbiji se jedino ispalti saditi marihuanu, dilovati drogu i varati ako si trgovac,sve ostalo je UZALUD !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ne isplati se saditi marihuanu, uvek neko prijavi

santamarija
Posts: 283
Joined: Mon Feb 15, 2016 11:32 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby santamarija » Thu Apr 12, 2018 9:23 pm

SAO_Zeljin wrote:
santamarija wrote:U Srbiji se jedino ispalti saditi marihuanu, dilovati drogu i varati ako si trgovac,sve ostalo je UZALUD !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ne isplati se saditi marihuanu, uvek neko prijavi

pa ako tri cetiri godine prodjes bez prijave,onda se isplati :D ,ako se maline cekaju na pun rod 3 a borovnice 7 i lesnik 10 godina , onda se to tek ne ispalti :D

Далтон
Posts: 1205
Joined: Tue Feb 02, 2016 7:43 pm
Location: Koјекуде
Contact:

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Далтон » Thu Apr 12, 2018 10:40 pm

pa ako tri cetiri godine prodjes bez prijave,onda se isplati :D ,ako se maline cekaju na pun rod 3 a borovnice 7 i lesnik 10 godina , onda se to tek ne ispalti :D


Ma ako prve godine prodjes bez prijavi i dosta posadis i toliko oberes. Mozes slobodno razorati i da te narednih 20 godina boli ona stvar. :mrgreen:
Još i da bude za svakog a i prodaju
(Street Force / Curva Orientale)

User avatar
Пирамида
Posts: 52
Joined: Tue Feb 02, 2016 9:10 am
Location: Нови Сад

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Пирамида » Wed Apr 25, 2018 10:01 pm

Имам у дворишту сребрну јелку, стара је неких 5-6 година, високе је преко 3 метра, и баш се лепо разгранала, занима ме да ли за то може да се узме нека мало озбиљнија кинта ?
Офсајд слепче!

User avatar
1958
Posts: 1157
Joined: Sun Feb 07, 2016 2:41 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby 1958 » Thu Apr 26, 2018 1:17 am

zavisi kad daje pun rod
Често одем до на село

User avatar
Kibiców
Posts: 753
Joined: Tue Feb 02, 2016 8:37 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Kibiców » Sun Apr 29, 2018 1:21 pm

Ima li ko iskustva sa pinjolima? Odnosno da su nesto culi o tome? Znam da je skupo ko djavo. I mimo toga, moze li se iz obicnih sisarki izvaditi kakva semenka?

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

User avatar
Kockalone
Posts: 287
Joined: Sun Jan 31, 2016 8:54 pm

Re: Ratarstvo, povrtarstvo, voćarstvo ...

Postby Kockalone » Mon May 14, 2018 7:55 pm

Ima li ko iskustva sa paulovnijom? Moze li se primiti na susnom zemljistu na nadmorskoj visini preko hiljadu metara?


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests