Sukarno wrote:riper wrote:Dakle Gigo, daj ti nama daj odgovor zasto je propao komunizam. Zasto je tako savrsen sistem koji glorifikujes imao takav brutalan pad u realnom zivotu.
Једна од највећих тешкоћа са којима се социјалистичка (самоуправна) предузећа суочавају су однос и начин на који се класична (капиталистички вођена) предузећа постављају према њима.Класична предузећа у већини случајева из разноразних разлога (а најчешће је то идеолошко непријатељство према самом принципу самоуправљања) не желе да раде,нити да тргују са социјалистичким предузећима,те их доводе у изолацију,а тако не могу опстати у тржишној привреди.Социјалистичким предузећима је засад најлакше да раде са другим слични предузећима у једној врсти алтернативног економског система и да на тај начин дођу до критичне величине и снаге када више неће морати да зависе ни од кога.
Такав је случај и на нивоу држава.Социјалистичкој НР Кини заиста нико није потребан да би била самодржива.Један од разлога је њена величина и бројна популација које јој то гарантују,а друга ствар окружена је у Азији са државама (Вијетнам,Лаос,Непал...) које имају сличан социјалистички систем или су на том трагу Камбоџа и Монголија.
Исто се може рећи и за Белорусију која највише тргује са Русијом и уопште земаљама Евроазијске Уније, тако да ни она не осећа претерано изолацију од стране Запада.
Латиноамериким земљама је са друге стране заиста тешко.Имамо пример Кубе или нпр.Венецуеле које су годинама под санцијама.Дакле није проблем у лошем систему,већ у наметању економског ембарга да би се показало како је тај систем нефункционалан.

Samo da proverim da li je ovo zaista sto si hteo da mi napises kao odgovor na pitanje zasto je propao komunizam. I kakve ovo veze ima sa bilo cime. Nadam se da si pogresio i da nisi ovo naveo kao razlog raspada komunizma, pre svega ekonomskog urusavanja.
Pa i ovo sto si napisao je u najmanju ruku bizarno. Zapadna preduzeca nema sta da se postavljaju prema firmama iz kapitalistickih zemalja. I jedni i drugi se bore za trziste. Cak je i u ona vremena cesto bio slucaj, u Jugoslaviji, da su nase firme proizvodile komponente za neke proizvode u fabrikama na zapadu i to je jedini slucaj saradnje koji postoji. Sve drugo je borba za trziste, gde drzava carinama i nekim drugim merama moze da zastiti sopstvene proizvodjace (tacnije mogla je, sada skoro da ne moze).
Zapadni sistem kakav jeste priznaje samo kapital. Ako je njima isplativo da dobiju sirovinu, poluproizvod, deo iz bilo kojeg dela sveta, oni ce to uciniti. Oni ce beskrupulozno dopustiti da maloletna deca siju lopte i stvari, bole ce ih kurac bukvalno za sve, a posebno za sistem vlasti u nekoj zemlji, ako ono sto im treba dobiju po ceni koja im odgovara.
Jedini put kada nece saradjivati je ako postoje zvanicne sankcije za odredjenu zemlju, kao sto su bile one koje su nama nametnute, pa cak i tu ce se u slucaju posebnih potreba napraviti izuzetak. U sred sankcija Rusiji jedna Nemacka je zavrsila gasovod sa Rusima. I to nije uradila zato sto vole Ruse, vec sto im je potreban najjeftiniji moguci energent. Iako su Nemci jedni od ekstremnijih zagovaraca sankcija za Rusiju.
I to se znalo cak i pored svih napora, ili bolje da kazem "napora" SAD da kao to sprece. Jer to je uvek bila predstava za budale. Niti su SAD mogle da sprece, niti su zaista zelele jer i same kupuju ruski gas, vec su morale da glume da su protiv toga, pa uvode neke pojedinacne sankcije i gluposti.
Dakle nije komunizam propao sto veliki zli zapad nije zeleo da saradjuje sa komunistickim drzavnim firmama, vec zato sto su te firme u svojim kasnijim stadijumima bile generator gubitaka. Naravno to je jedan od mnogih razloga.