Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Разонода, спорт, музика, филмови, серије, занимљиви клипови...
фикрета
Posts: 267
Joined: Thu Feb 11, 2016 6:15 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby фикрета » Thu Aug 15, 2019 1:08 pm

ima li neko neku rec o temisvaru?
video sam par puta da je ovde on njemu pisano,ne mogu sad da nadjem
bilo je i ljudi odande na forumu

seo bih u kola i romanticni izletu sa boljom polovinom
sta videti gde otici jos ako igra poli,sekirce u med

User avatar
ultrastito
Posts: 1766
Joined: Sun Jan 31, 2016 10:03 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ultrastito » Thu Aug 15, 2019 2:53 pm

Temisvar je malo uredjenija Hirosima. Po mom misljenju naravno. Imaju neku ulicu u centru, los pokusaj Knez Mihailove od nekog trga do crkve i to je to. Ostalo, ajme!

Jedino sto se isplati u toj celoj prici su posete trznim centrima jer mogu da se nadju stvari po pristojnim cenama.
"...ми смо имали ту срећу да смо имали припадност крају, једном ћошку..."
преле

фикрета
Posts: 267
Joined: Thu Feb 11, 2016 6:15 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby фикрета » Thu Aug 15, 2019 5:28 pm

hvala burazeru

User avatar
CREW pg
Posts: 169
Joined: Sun Feb 28, 2016 10:06 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby CREW pg » Thu Aug 22, 2019 7:30 pm

Skoro sam se vratio sa Rodosa, pa da bacim koju.

Najistocnije ostrvo Grcke je dugo oko 100,a siroko oko 60km.
Glavna turisticka mjesta su grad Rodos, Faliraki i Lindos.
Druga dva su za porodicnu varijantu, i nalaze se na 15ak odnosno 50km od glavnog grada na istocnoj obali.

Sam Rodos je na sjevernom spicu ostrva. Glavna plaza se grana na istocnu i zapadnu stranu. Istocna je sa mirnijim vjetrom i pogodnija za kupanje, dok na zapadu piche talasi.

Plata je sljunkovita, jako ciste vode, iako dosta popunjena
Par lezaljki je od 10 do 20 eura u fensi plaznom baru
Pice - sokovi 3, pivo 4 -6n , kafa 2, 3 eura.

Solidan obrok u restoranu je oko 30 eura za dvoje. Ribe je naravno skoro duplo skuplja, pa i vise.

Sam centar ima par ulica sa finim tavernama, kaficima. Imaju i jednu klasicnu Budva ulicu ka zapadu, gde skoro nikog nije bilo.

Stari grad je prica za sebe. Velicine nekih 3 Kalemegdana, opasan duplim zidovima sa sancima, bio je sediste templara. Ima dosta muzeja, par ulica su krcate, dok su ostale uvece skoro u mraku.

Grci kao Grci, fini a jako lezerni. Jebe im se bas :)

Ovde dolaze nordijci, dosta italijana, nasih jako malo.
Renta kar je obavezan. Istocna strana je bogata pjescanim i kamenim plazama, ima i finih sela sa tavernama. Mada ko ostane u samom Rodosu, nece se smoriti
Obilasci brodom su 20ak evra po osobi, a moze se ici i do Turskr (35-50 eur) na dan.

Sve u svemu preporuka, nisam bio ludacki odusevljen necim posebno, ali je dobro mjesto za ljetovanje. I za mirnu i za aktivnu varijantu.
"Вјечна зубља вјечне помрчинe
нит догори нити свјетлост губи"

dok
Posts: 54
Joined: Tue Apr 05, 2016 11:02 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby dok » Sun Sep 08, 2019 8:51 pm

CREW pg wrote:Skoro sam se vratio sa Rodosa, pa da bacim koju.

Najistocnije ostrvo Grcke je dugo oko 100,a siroko oko 60km.
Glavna turisticka mjesta su grad Rodos, Faliraki i Lindos.
Druga dva su za porodicnu varijantu, i nalaze se na 15ak odnosno 50km od glavnog grada na istocnoj obali.

Sam Rodos je na sjevernom spicu ostrva. Glavna plaza se grana na istocnu i zapadnu stranu. Istocna je sa mirnijim vjetrom i pogodnija za kupanje, dok na zapadu piche talasi.

Plata je sljunkovita, jako ciste vode, iako dosta popunjena
Par lezaljki je od 10 do 20 eura u fensi plaznom baru
Pice - sokovi 3, pivo 4 -6n , kafa 2, 3 eura.

Solidan obrok u restoranu je oko 30 eura za dvoje. Ribe je naravno skoro duplo skuplja, pa i vise.

Sam centar ima par ulica sa finim tavernama, kaficima. Imaju i jednu klasicnu Budva ulicu ka zapadu, gde skoro nikog nije bilo.

Stari grad je prica za sebe. Velicine nekih 3 Kalemegdana, opasan duplim zidovima sa sancima, bio je sediste templara. Ima dosta muzeja, par ulica su krcate, dok su ostale uvece skoro u mraku.

Grci kao Grci, fini a jako lezerni. Jebe im se bas :)

Ovde dolaze nordijci, dosta italijana, nasih jako malo.
Renta kar je obavezan. Istocna strana je bogata pjescanim i kamenim plazama, ima i finih sela sa tavernama. Mada ko ostane u samom Rodosu, nece se smoriti
Obilasci brodom su 20ak evra po osobi, a moze se ici i do Turskr (35-50 eur) na dan.

Sve u svemu preporuka, nisam bio ludacki odusevljen necim posebno, ali je dobro mjesto za ljetovanje. I za mirnu i za aktivnu varijantu.

trenutno sam sa zenom i detetom na Rodosu u Falirakiju!grad Rodos ostavio jak utisak na mene!sta jos ima da se vidi?

Druidid
Posts: 225
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Druidid » Tue Sep 17, 2019 12:20 am

Putovao sam skoro na 5 dana do Lisabona, polu sluzbeno polu turisticki pa da podelim iskustva dok su jos sveza, koristice nekome ko bude hteo da ide.

Prvo transport, aerodrom se nalazi u sirem krugu grada, blizu stadiona Benfike i Sportinga, do centra grada se moze stici metroom ili Uberom, pored metroa tu su jos mali tramvaji koji su i zastitni znak Lisabona i razni busevi. Metro kosta 1,5e jedna voznja dok je dnevna karta oko 6e, mislim da dnevna karta vazi i za buseve dok za tramvaje mora jos malo da se doplati. Sam Lisabon je dosta brdovit, ravnih delova ima samo uz reku ostalo je sve sa brda na brdo. Sto se tice reke ona se nedaleko od Lisabona uliva u okean, tj prvo u zaliv pa je taj ceo zaliv opet deo reke koji se uliva u okean :D Imaju dva mosta od kojih se ne zna koji je lepsi, prvi je most 25. aprila koji lici na Golden Gejt, a drugi je most Vasko de gama koji je najduzi most u Evropi, znaci stanes na jedan kraj mosta i ne vidis gde se drugi kraj spaja sa kopnom. U gradu od znamenitosti ima glavni trg pored same reke, dosta nekih katedrala i bazilika, sve su lepe ali vidjao sam i lepse i to je jedino sta moze da se vidi za dz. Tvrdjava Svetog Djorda se nalazi na obliznjem brdu, ulaz je 10e pogled je fenomenalan sa nje ali osim tog pogleda nema manje vise nista, vredi videti a da li bas vredi 10 evrica nemam pojma. Kada se krene niz reku, prvo se nailazi na spomenik istrazivacima gde se isto placa da se popenjes na njega (ne znam koliko), a nakon toga se nailazi na Belem tower koji je najpoznatiji simbol Lisabona, ogromni redovi za ulaz unutra su bili pa nisam ulazio. Ubedljivo najbolji vidikovac je sa krova trznog centra Amoreiras gde se bukvalno vidi ceo grad 360 stepeni panorama, na svim stranama su postavljeni neki mini teleskopi koji bas dosta zumiraju sve, cini mi se preko 100x, 5e je ulaz, vredi svaki dinar. U blizini je i park Eduardo VII koji je isto jedan od simbola Lisabona, prelepo. Takodje sa druge strane reke se nalazi statua Isusa slicna onoj u riju koja bas mocno izgleda ali nisam isao do nje. Generalno ceo taj uzi centar Lisabona je prelep i dovoljno je samo lutati ulicicama i uvek moze da se naleti na nesto zanimljivo.
Otisao sam jedan dan do Sintre koja je nekih sat vremena voznje vozom udaljena. Karta povratna je 4.5e. E sad Sintra je prelepa ali nije bas jeftina. Tu se nalazi 7 nekih zamkova od kojih sam ja obisao dva. Do njih se ide busom koji prilicno skup, povratna karta je 7e a dnevna 15e. U svaki zamak se placa ulaz, cene znam samo za ova dva gde sam bio. Prvi je Quinta da Regaleira, ulaz je 8e u ceo kompleks, tu se nalaze one spiralne stepenice (Initiatic Well), a ceo kompleks jako podseca na Panov lavirint. Sama palata je isto jako lepa spolja, dok je iznutra nista specijalno, tu su takodje snimani neki delove Devete kapije sa Dzoni Depom. Druga je Palácio da Pena, ulaz je 14e ali vredi svaku paru, palata bukvalno kao da je ispala iz neke bajke. Nalazi se na vrhu nekog brda i pogled je nestvaran, guglajte slike ali to je opet nula u odnosu pravi dozivljaj.
Klopa i pice je mozda 30% skuplje nego u Beogradu, bifteci su im odlicni, sva riba je takodje vrhunska od koje najvise specijaliteta ima od Codefish-a sto je mislim bakalar, nemam pojma. Sirevi su im takodje jako dobri. Pivo im je onako, moze da prodje, ali je zato vino vrhunsko, ali bas vrhunsko, cak i ono najjeftinije u marketima od po 4-5e je bas dobro. Koliko sam razumeo lokalce najbolja su iz okoline Porta, takodje imaju neko zeleno vino koje se pravi od neke posebne vrste grozdja, fantazija.
Droga je totalno dekriminalizovana i na svakom cosku se nalazi neki crnac koji ti nudi nesto, sto zna poprilicno da smara. Nocni zivot im je bas dobar, imaju jedan deo grada Bairo Alto gde se nalaze pabovi, barovi, itd, slicno kao Laze Teleckog u NS samo dosta vece. Atmosfera je bas bas opustena, ljudi bleje okolo po trotoarima, svuda se cirka, svi su manje vise druzeljubivi, ma vrh. Postoji jos jedan deo grada, zove se Pink street, gde je slicna prica samo sto ima i klubova. U gradu ima ljudi bukvalno svih nijansi, od najcrnjih crnaca do belaca, sad u kom procentu su koji zastupljeni nemam pojma ali ima svih :D E da, i Portugalke su generalno bas lepe.
Jos jedna stvar, slucajno me put naveo do njhovog univerziteta, imaju mnogo mnogo kul skolske uniforme, kao da su svi ispali iz Hogvortsa, guglajte "Lisbon university uniform". Dzoana Rouling je jedno vreme zivela u Portu i bas dosta inspiracije je pokupila iz Portugala.

ElPadrino
Posts: 527
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Tue Sep 17, 2019 4:58 pm

Sjajan izvjestaj, stvarno svaka cast.

Jedino mozda sto bih te pitao jeste kako si se dosao do Lisabona, da li je to isto firma organizovala ili si morao individualno ?
Posto vjerujem da je najveci problem za planiranje Spanije - Portugala kako odavde uopste doci do tamo.. Najblize opcije su Budimpesta i Bec, koliko me sjecanje sluzi sto su mi neki drugari pricali.

Druidid
Posts: 225
Joined: Thu Feb 11, 2016 9:25 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Druidid » Tue Sep 17, 2019 11:10 pm

Organizovao sam sam, ali je firma placala karte 8-) Tako da sam gledao da mi bude sto jednostavnije, u principu iz Beograda uvek imas Lufthansu sa presedanjem u Frankfurtu ili Minhenu za 230-300e zavisi koliko ranije kupujes karte. Tako sam ja leteo. Imas Vueling iz Bg-a do Barselone direktno pa da posle odatle hvatas konekciju, to ti je low cost kompanija i mogu jeftine karte da se nadju, samo mislim da leti sezonski, tipa od aprila do oktobra ili tako nesto. Takodje imas direktan let iz Budimpeste sa Wizz Airom.

Neapoli
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2016 1:11 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Neapoli » Sun Sep 22, 2019 10:45 am

@el padrino
Nije uopste toliki problem kad se na vreme pojure karte, najjeftinije iz Budimpeste, bez presedanja. Ja sam prosle godine Lisabon platio 120e, u junu karta kupljena za sredinu avgusta.

Trenutno sam u Sevilji, na turi po Andaluziji, odavde je blablakar do Lisabona 30ak ojra. Kod nas mozda nije toliko zaziveo, al generalno je ovde jako popularan takav vid prevoza. I naravno, ono sto je najvažnije neuporedivo je jeftiniji i brzi od buseva i vozova.
Valensija, Granada, Kordoba, Sevilja, Malaga apsolutno sve preporuke, ne zna se koji je grad od kog lepsi. Ako nekog bude interesovalo detaljnije, raspisacu se

ElPadrino
Posts: 527
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Thu Sep 26, 2019 6:03 pm

120e povratna ? Slobodno se raspisi brate, vjerujem da nas ima puno sto bi procitali, samo se vjerovatno nikom ne da napisati. :mrgreen: U svakom slucaju mozda necu ici prekosutra, ali jednog dana kada budem planirao sigurno cu doci na ovu temu prvo pitati a onda i procitati neke izvjestaje, tako da samo pucaj, vjerujem da je jaka prica, mada su mi neki drugari bili bas slicnu turu sa Portom i Lisabonom pa neke stvari vec i znam.

Neapoli
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2016 1:11 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Neapoli » Wed Oct 02, 2019 10:29 am

Da, da, 120e povratna karta Budimpesta-Lisabon, wizz. Kolega se gore fino raspisao o Lisabonu, covek je sve do detalja opisao, dodao bih samo oko dnevne karte od 6e, u nju spada apsolutno sve, metro, bus i voznja cuvenim lisabonskim 28 tramvajem(3.8e kosta karta kod vozaca kad se uzima).

Budimpesta - Kasteljon(mesto pored Valensije) 25e karta u jednom smeru, 4 dana u Valensiji. Jako lep grad, ziv poprilicno do kasnih sati. Cene smestaja po centru grada su povoljne, moze covek da prodje relativno jeftino, cene po barovima, restoranima standardno evropske. U principu 3,4 dana su sasvim dovoljna za Valensiju, od znamenitosti ima taj noviji deo grada gde se nalazi muzej nauke i umetnosti. Ceo taj kompleks cine hemisferik(najveci bioskop u Spaniji), Opera mislim da se zove "Kraljica Sofija" uzgred najveca opera na svetu, nerealno izgleda zaista. U samom kompleksu je jos par muzeja, izmedju ostalog okeanografski muzej, kazu za njega da je najveci akvarijum u Evropi. Ulazak u sve objekte fino naplacuju,akvarijum 30e po glavi, za ostalo se nisam raspitivao.
Sto se tice starog dela grada, sjajne gradjevine, ocuvane, par crkava starih po nekoliko vekova, besplatni ulazi u sve. Ima neki šmek taj stari deo grada, tu je i najbolje biti pozicioniran jer se sve stize u 10ak minuta lagane setnje. Grad ima i metro, al nije neophodan osim u odlasku do plaze i mora.

Granada 2 dana. 500km juzno od Valensije, Granada manji gradic, jako zanimljive istorije, jedno od najposecenijih turistickih destinacija u Andaluziji. Najpoznatija gradjevina Alhambra, kompleks dvoraca iz 13og veka, kazu za njega da je jedina netaknuta gradjevina iz perioda mavarskih vladara. Zajebano je sto pustaju samo 8500 ljudi dnevno, pa je neophodno nekoliko mesecu unapred platiti i rezervisti ulaz u odredjene palate. Lep grad, prepun turista, ušuškan izmedju planina, ko ide u Andaluziju mislim da je neizbežna poseta istom. Za nas stokilaše, poprilicno brdovit, treba se biti u dobroj formi :D
Cene korektne, ne odskacu od nasih.

Sevilja 3 dana. Fantazija od grada. Cela istorija grada, odiše nekom Španijom kakvom je bar ja zamisljam. Kao da je taj stari deo grada zarobljen u nekom 18om veku. Na ulici milion kocija, svi ti nude voznje, muzika sa svih strana, neizostavni flamenko, karnevalski grad.
Trebao bi covek da dodje koliko toliko informisan da ne blene kao tele u sve one gradjevine stare po nekoliko stotina godina. Mnogo parkova, centralnih trgova, bukvalno ne znas gde prvo da pogledas.
Pametniji su po tom pitanju od nas, bukvalno sve naplacuju, u svaku crkvu, katedralu... Jednostavno, svesni su da imaju previse turista i fino ih šišaju, sve to deluje sitno, po par evrica al se jebiga nakupi.
Preporuka za ulazak u Alkazar, kraljevska palata sa vrtovima, jako lepo sve to izgleda. Cene su za nijansu jace nego u prethodna dva grada, al nista drastično ni dramatično.
Stadioni su poprilicno udaljeni, jedan je skoro u centru, Betisov je s druge strane reke, vidi se da su ostrasceni, da su zive vatre, malo malo pa neko setka ulicama u dresovima dva najveca kluba. Turista ko zutih mrava.

Malaga par dana, tipicno spansko letovaliste, par interesantnih gradjevina za obici, cuti nesto i pravac plaza. Lepa gradska, u okolini su jos Marbelja i Nerha, za ovu drugu kazu da se najlepše plaze u Spaniji nalaze tamo. Ko hoce da odmori dusu desetak Dana, Malaga je lepo letovaliste, ko hoce turisticki da ga obidje u dva dana sve stize. Cene, sta ja znam, kao po Grckim letovalistima, nema tu preteranih odstupanja.

Jedan prijateljski savet ako se neko odluci za Andaluziju, ni slucajno kraj juna, jul, avgust. I lokalci kazu da su leta nenormalno topla i da se temperature ni nocu ne spustaju ispod 30. Mene je primera radi u Malagi 24og sept docekalo 36 stepeni oko 14h. Mogu misliti samo kako je u jeku sezone...
Povratna iz Malage do Budimpeste 60e, kupljena preko wizza nekih 10ak dana pred put.

Rasprdeo sam se poprilicno, al neka stoji, mozda nekom bude od koristi.

User avatar
Brdja
Posts: 1594
Joined: Mon Feb 01, 2016 1:06 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby Brdja » Fri Nov 15, 2019 7:30 pm

Društvo, jel neko beše pisao da je išao na neko putovanje po Španiji, malo more, malo neki gradovi? Ne mogu da nađem a čini mi se da je bio neki duži tekst
Spustili su tenzije,
izdali su prezime,
izdali ste pretke,
eto sto vas narod prezire.

User avatar
H-30
Posts: 82
Joined: Tue Feb 02, 2016 1:49 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby H-30 » Sat Nov 16, 2019 7:42 pm

Јел био ко на Кипру?
незнам

несуна реса
Posts: 345
Joined: Sun Sep 18, 2016 10:17 pm
Location: nella strada

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby несуна реса » Mon Nov 18, 2019 6:31 pm

Неку реч о Софији , био неко ? Пошто сам само 2 дана тамо (викенд) највише ме занима ноћни живот :mrgreen:
Космет је Србија !

User avatar
pertla
Posts: 1056
Joined: Sat Feb 06, 2016 4:20 pm
Location: Novi Sad,Srbija

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby pertla » Mon Nov 18, 2019 6:33 pm

Ima pun kurac bugara
Dvor na Uni,crkvica na brijegu,to je mesto dje se Srbi legu

User avatar
st.vuki
Posts: 389
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:33 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby st.vuki » Mon Nov 18, 2019 9:50 pm

несуна реса wrote:Неку реч о Софији , био неко ? Пошто сам само 2 дана тамо (викенд) највише ме занима ноћни живот :mrgreen:
Svaka kafana ima klavijaturu i pevaca i obicno pice nase pesme

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

ElPadrino
Posts: 527
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby ElPadrino » Tue Nov 19, 2019 12:52 pm

H-30 wrote:Јел био ко на Кипру?


Sta te zanima, poslovno ili turisticki ?

Bila je moja prijateljica, more je fantazija, znaci slike su one sa postera i razglednica. Haos koliko je prelijepo. Nikozija svakako zaobici, ne samo od nje vec od jos nelih ljudi sam cuo da je bezveze skroz, jedini (glavni) grad sa granicnim prelazom.

U sustini ako me sjecanje sluzi definitivno ganjaj grcki dio, oni su sami po sebi ekstremno ljubazan i prijatan narod.

User avatar
H-30
Posts: 82
Joined: Tue Feb 02, 2016 1:49 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby H-30 » Tue Nov 19, 2019 1:03 pm

Идем туристички и дефинитивно сам мислио само у грчки дио.
Интересује ме каква је ситуација у марту пошто тада идем, шта обићи на острву, какве су цијене по ресторанима и кафанама...

Плнирам изнајмити ауто, па ме интересује је л' се тешко навикнути на вожњу десном страном и какве су путарине тамо?
незнам

User avatar
lost&found
Posts: 1106
Joined: Wed Feb 03, 2016 10:40 pm

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby lost&found » Tue Nov 19, 2019 1:07 pm

Vozio sam ja na Malti desnom stranom, i to jos nije bio automatik. U sustini, u prvih par sati moras da budes ekstremno oprezan, i ako tu ne napravis neku pizdariju, dobar si. Posle jedno 2 dana ce ti delovati kao da si maltene ceo zivot vozio desnom stranom.

User avatar
жабац
Posts: 612
Joined: Mon Feb 01, 2016 12:02 am

Re: Putovanja... pitanja, saveti, iskustva...

Postby жабац » Tue Nov 19, 2019 7:26 pm

Никако турски, има хотела добрих, ал све ограђено жицама, ко у логору да си. Искључиво и само грчки.


Return to “Само опуштено”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 88 guests