Италија

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Jan 29, 2024 8:58 am

evo isto seria D, nista sad da kazes vauuuu nikad video ovako nesto... ali tako jednostavna stvar na izgled, a barem meni ima daleko vecu dusu i lepse mi za videti nego kada tako neki na primer poljaci nacrtaju nekog nindzu i upale 50 baklji, ili bilo ko po toj evropi kada radi tako nesto...


ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Италија

Postby ElPadrino » Mon Jan 29, 2024 9:40 am

Ovako kad pogledam ovo, pa se sjetim naših tribina u onom vrhuncu navijačkog pokreta u Srbiji, tamo negdje 09 - 10, da imamo malo masovnosti mislim da bi i prešišali Žabare sa tom našom inovativnošću i sličnim stvarima.

Čitam baš prije neki dan jedan od brojeva Srpskog navijača i oduševim se koreografijom Taurunuma, nešto je iz fazona bio je Taurunum lovac, podignuti su papirići i Zečevi sa plavim šalovima (Plava Unija) su jedan po jedan padali nakon "pucanja" topovskog udara. Genijalno !
Ili recimo koreografija Delija sa tenkom koji ruši ili ubija šiptare a onda se pretvaraju brojevi. Pa onda ona čuvena ograda Junajted Forsa čini mi se sa Karaburme (I dalje nisam vidio ljepšu ogradu). Pa recimo ona fenomenalna koreografija "uskakanje" Delije na teren, pa recimo neke Firmine koreografije koje su imale dosta neki autentičan šmek. Pri tome smo imali jednu od najaktivnijih zemalja po broju baklji, dimova i sličnih stvari (a nije da nije bilo problema zbog istih).

Kada recimo pogledam jedne Poljake, njihove koreografije, zastave, transparente, koliko god bili jaki ili ne znam ni ja šta, ono nije ni blizu nekih naših navijačkih tribina (osim po masovnosti). Ne mogu se oteteti utisku da, da imamo masovnost i taj navijački mentalitet i da smo još malo manje dušmani međusobno, da bi bili jedna od top 3 navijačka pokreta na svijetu.

Možda nema toliko veze sa Žabarima, al čini mi se nama je u krvi da poredimo nešto sa nama. Ja kada vidim ovu poslednju koreografiju od kartona od Đenove, meni ne ide u glavu da je recimo Zvezdana noć od Delija ili neka druga koreografija miljama ispred toga.

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Jan 29, 2024 3:51 pm

Slozicu se sa ElPadrinom, ideja i mastovitosti imamo, ali najmanje ljudi i mentaliteta.
Izgleda da nismo nazalost navijacki narod, to je samo mali broj ljudi, nadam se samo da mozemo odrzati i ovo sto imamo sada, jer iskreno cisto sumnjam da ce biti bolje. A gore je iz godine u godinu.




калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Jan 29, 2024 3:58 pm

Evo jos Serie D

L Aquila - Campobasso

Gostujuci navijaci


калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Jan 29, 2024 4:25 pm



ne napisah, ovo cak nije ni Seria D, vec jos nize lige
sad nisam nesto pametan previse, ali ovakve snimke cesto delim sa prijateljima, komentarisemo, nema ni njih mnogo koje zanima puno ovo sve, ali opet mozda bi trebali sto vise da pricamo, razgovaramo medjusobom, podeliti ovo s mladjima, neka pogledaju, neka se zanimaju, neka prate jer ako hocemo da napredujemo i da se popravljamo ko scena, tesko da cemo to uspeti ako budemo pokusavali da vracamo ljude koji su se penzionisali, a da manje ucimo mladje da se istinski zanimaju za navijanje. Shvatam da je to tesko u srbiji, ali opet.... mora se nesto ciniti... previse je zla medju nama, a sve manje navijaca ali bas navijaca.

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Mon Jan 29, 2024 5:58 pm

Ja sam ubedjen da i sada ima onih kojima bi ovo bilo interesantno, ali generalno, takav neko morao bi da znaci svojoj tribini nesto, da je bar medju mladjima neko ko moze da izgura nesto, jer kvalitet je kvalitet i ne moze da se pobegne od toga. Nekome je to eto palo sa neba kao Italijanima, niti moraju da dovlace ljude na utakmicu, niti moraju da brinu dal ce da preguraju mesec sa primanjima, niti dal ce deo zemlje da im se odcepi, niti dal kad krene na utakmicu ce da zavrsi na urgentnom ili na stadionu, nema da od tebe zavisi dal ce da se menja vlast ili ne, oni tamo ne mogu ni predsdnika kluba da ukore cak kad smeni trenera a niko nije za smenu, itd.

Ovo je za one koji razumeju da je njima ovo dar od Boga bukvalno kada se prica o navijanju, tesko da neko sa ovih podneblja moze i treba da preslikava njih ovde jer je to nemoguce. Treba videti kako izgleda navijacki raj, ali ne zanositi se da to moze kod nas jer smo drugaciji, ali svakako treba videti i znati sta je gornja granica u nekim stvarima. Tako oni mogu nas da gledaju za neke druge granice, ali generalno, srecniji su mnogo vise od nas i uzivaju i to je ono sto je najbitnije za navijaca.

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Mon Jan 29, 2024 6:02 pm

Pre godinu dana i pre 9 godina neka Andria. Nerealno da kod njih svako selo ima kulturu i dolaska na stadion i od sela do sela neko vecu neko manju Ultras kulturu.




калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Jan 29, 2024 6:26 pm

Sevastopole wrote:Ja sam ubedjen da i sada ima onih kojima bi ovo bilo interesantno, ali generalno, takav neko morao bi da znaci svojoj tribini nesto, da je bar medju mladjima neko ko moze da izgura nesto, jer kvalitet je kvalitet i ne moze da se pobegne od toga. Nekome je to eto palo sa neba kao Italijanima, niti moraju da dovlace ljude na utakmicu, niti moraju da brinu dal ce da preguraju mesec sa primanjima, niti dal ce deo zemlje da im se odcepi, niti dal kad krene na utakmicu ce da zavrsi na urgentnom ili na stadionu, nema da od tebe zavisi dal ce da se menja vlast ili ne, oni tamo ne mogu ni predsdnika kluba da ukore cak kad smeni trenera a niko nije za smenu, itd.

Ovo je za one koji razumeju da je njima ovo dar od Boga bukvalno kada se prica o navijanju, tesko da neko sa ovih podneblja moze i treba da preslikava njih ovde jer je to nemoguce. Treba videti kako izgleda navijacki raj, ali ne zanositi se da to moze kod nas jer smo drugaciji, ali svakako treba videti i znati sta je gornja granica u nekim stvarima. Tako oni mogu nas da gledaju za neke druge granice, ali generalno, srecniji su mnogo vise od nas i uzivaju i to je ono sto je najbitnije za navijaca.


slazem se ja sa svim napisanim. trebamo biti realni. ne trebamo da tezimo necemu sto ne mozemo biti, mi imamo svoj fazon, srbija kao srbija. ali svakako se mozemo svi zajedno potruditi na naucimo koliko mozemo buduce narastaje. to treba da je zadatak za svaku tribinu, i verujem da se svi trude koliko su u mogucnosti, ne zelim nikog da vredjam i umanjujem neciji trud. tesko je, sve manje ima zainteresovanih, ali ima, i takvima se treba pruziti prilika, takvi trebaju svakoj tribini. ali danas je kod nas navijac na takvom glasu kakvom je....

neko voli vise italijane, neko ruse, neko poljake, neko svabe, neko grke... neka prate mladji a i svi ostali, scene koje ih najvise zanimaju, neka se i ovde pise i razgovara, pa neka ti mladji, a i ne samo mladji, kupe najbolje sto mogu od svake scene...

sada da ne pisem previse, svasta bi se moglo reci, ali bice prilike da se porazgovara jos na ovu temu. najgore moguce uciniti je biti svestan svega, primetiti nesto, a ne uciniti nista povodom toga, pa ni pokusati ni najmanje sto je do tebe ako vec sebe smatras navijacem. time je svaka osoba koja tako postupi direktan ucesnik gasenja ove vec napacene i skoro nepostojece scene.

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Mon Jan 29, 2024 6:57 pm

Jugoslovenska scena je svakako nastala na ugledu na Italiju najvise, nema tu puno tajni niti kompleksa da se to kaze. Stariji i dalje prate sigurno iako u Nemackoj moze da se vidi zanimljivije mozda trenutno, ili Francuskoj ne bitno. Ipak, znas odakle idu koreni, odakle su i ti Nemci i Francuzi i svi zivi kupili. Sto se mene licno tice sigurno da pripadam generaciji koja ne moze da se odvoji od Italijanske scene koliko god da je degradirana, oni su oni i to je to.

Buduce generacije to je jako kompleksna stvar, prvo mora da hoce da bude navijac navijac, a to je u startu prvo tezak posao, a onda i kad ti se toliko posreci da bas neki odabre to, na njemu je dal ce da gleda u Poljake, Ruse, Nemce ili Italijane. On ne zna istoriju Italije, 90% njih ne zna da je cela Evropa ucila od Italijana, i on gleda iz vremena danasnjice gde sigurno da mu neki Poljaci tamo deluju i opasnije i ekstremnije, a deluje da umeju i da popale, podignu koreografiju, masu barjacima..dakle, jako tesko on moze da shvati zasto bas treba makar jednim okom pratiti zabare. Oni su navijanju dali taj smisao koji su svi prekopirali.

Jedina mana njihova je sto su mnogi na raznim poljima ih prestigli, udarili neke granice koje ovi nikad nece moci da dostignu. Ali kao gotov proizvod, Italijanska scena i kad je u kurcu, vredna je da se pogleda. Slazem se da mladje treba upucivati na njih, ali to je njima sad na odabir da sami shvate tezinu njihovu iako vide i sa strane da ima nesto, po njima bolje. Ko shvati navijanje na pravi nacin, shvatice da bez obzira sto smo ih prestigli, u mnogim stvarima mozemo da mi njih ucimo danas...ipak treba gledati krajickom oka u njih. Puni su svega i svacega, sve manje je dobrog medju njima isto, ali kao sto rekoh, to je navijacki raj, nema dalje od toga sigurno. Ko razume, razume. Ko ne razume, tesko ces mu objasniti.

Legija recimo, nema ko je malo stariji da se ne seca Dele Alpija i pored zastave Taxi maltene svaku drugu utakmicu stoji Legia zastava. I onda prodje neko vreme i dodju u posetu Juventusovima protiv cini mi se Fejnorda. Ne mogu da se setim 100% koji je protivnik bio ali sigurno neko ko je vredan pomena na ulici cim su ovi dosli u trocifrenom broju. I oko stadiona jedini koji su napadali te gostujuce su Legijini. Cak su neki i pohapseni. Dok Juventusovi sede po standovima okolo piju i u fazonu sta je sa vama? Pa dodje Legijin i kaze nekom Fajtersu ako moze da ga upozna sa Vikinzima a ovaj kaze eno ti ih tamo za onim standom idi ti mi ne pricamo sa njima. I tako Legija mic po mic ode iz Torina jer vide da nemaju sta vise tu da traze i da to nema nikakvog smisla vise jer eto dokle su ovi dogurali. Pokupili su sve sto su mogli, videli da su ovi postali bulja i to je to.

Tako da, idealizovanje Italijana nije bas ni najzdravije raditi evo bas zbog ovakvih situacija. To valjda samo Italijanima moze da podje za rukom da i kad su losi, oni su ipak dobri, koliko god mana imali, negde u dubini sigurno jos postoji ono pravo koje s vremena na vreme ispliva negde.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Mon Jan 29, 2024 7:52 pm

Prestao sam da pisem na ovom forumu jer mi je delovalo da vise nije imalo neke svrhe pa ste me sada podstakli da napisem i ja koju rec...
Sto se tice Italijana tesko ih je opisati i definisati tek tako. Ja sam ranije postavljao ovde izvestaj iz Kaljarija i Torre Annunziate. Prosle godine sam bio na Roma-Kaljari i Venecija-Katanzaro i opet se uverio u neke stvari kod njih, dosta toga ste i vi lepo rekli. Dok ovo govorim akcenat bih pre svega stavio na nize lige, tamo je "mentaliteta" i dalje vise zastupljena nego u visim ligama, naravno da je ima svuda, ali manja sredina jasnije se vidi.

"Ultras Chieti" su jedni od najjaktivnijih grupa van terena, pre svega po humanitarnom radu. Potenza takodje, Torres...Ultrasi u Italiji imaju posebnu "tezinu", na njih se gleda drugacije, obicna publika ih ne dozivljava isto, ali ne samo zato sto bodre klub sa druge tribine nego oni, nego jer je "ultras" nesto posebno. Prvo mi sada pada na pamet scena kada "Sconvolts"-i ulaze na tribinu na poluvremenu, i reakcija obicne publike i pogleda usmerenih ka njima, domunjdjavanja...sam izraz njihovih lica mi je dao do znanja kako se na njih gleda.

Da u nekim sredinama protesti i prkos mogu da budu jaci, tacno je, isto tako je tacno da mnogo veliki broj grupa radi na borbi, na ovaj ili onaj nacin, jedno je sigurno, ogromna je solidarnost izmedju svih grupa kada je u pitanju opstanak ultra pokreta. Da ima i samih ultrasa svakakvih ima, i veoma ispravnih, i onih koji to ne rade na pravi nacin. Nemamo mi ovde dovoljno jasnu sliku i pravo stanje stvari i tezinu citave njihove borbe...

Neverovatan je taj njihov odnos na relaciji grupa-klub. Bio je cetvrtak, Roma-Djenova kup utakmica, 70 000 ljudi. Brojka Katanzarovih u Veneciji na tolikoj udaljenosti gradova, petak vece...Mislim da pravi utisak moze da se stekne u razgovoru sa njima, iz prve ruke. Menjali su se i oni kao i cela Evropa na bolje ili losije, ali kao sto kaze Sevastopole oni imaju nesto svoje i to nikada nece izgubiti. Nisu oni na ulici sta su nekada bili, to stoji, ali oni imaju ono izvorno „ultra“ sto nikada nece izumreti, iz tog razloga vi i postavljate i uzivate u ovim klipovima nizih liga, a tu se krije ono pravo, cast izuzecima u visim ligama, tu bih posebno izdvojio Djenovu...

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Mon Jan 29, 2024 8:20 pm

mnogi su nastajali po ugledu na italijane, tu nema lazi, i treba da se znaju poceci. Malo ovoga, malo onoga, napravismo neki nas fazon. I ne treba idealizovati nikog, slazem se, ja i ako odrastao na Italijanima i oni su razlog mog interesovanja za navijanjem, isto tako uzivam kada drugi upuceniji pisu o Ruskoj i Poljskoj sceni na primer, gledam da izvucem nesto odatle i ima tu nekih stvari koje mi se svidjaju kod njih u odnosu na druge, ne mnogo toga, ali nesto se nadje. Imaju ti Italijani svojih rupa, mana i da se ne ponavljamo, rekao si dosta toga i naveo primer jedan sasvim dovoljan. Ali isto tako imaju taj neki svoj smek, navijacki raj kao sto kazes.

Samo fokusirati se na mladje narastaje, ako je nesto lakse danas u odnosu na period od pre 20 godina recimo to je da nikad lakse nije bilo videti druge navijacke grupe. Koliko god to bilo i dobro, ima svojih mana, sve nadjes za 3 minuta, sve vidis, sve znas, i mnogi na los nacin to koriste, tu olaksicu. Evo okaceno je nekoliko primera iz italijanske 4. lige i nizih liga i ko hoce moze da izvuce nesto iz njih i da nauci vise nego na nekim xy stranicama instagrama koji postavljaju uglavnom najpopularnije stvari. Samo malo da zagrebu mogu naci i nauciti mnogo toga. pricam za mladje.

Ja cu gledati nekada kada sam u mogucnosti da okacim ovde nesto pa ako ima zalutalih koji vole, koje zanima, a naravno i mladjih, neka vide. Ima tu dosta zanimljivih stvari, samo zavisi koliko koga zanima i sta ga zanima. Nisu ovi za idealizovanje, ali i nije da nema sta da se vidi.

No al calcio moderno
Posts: 201
Joined: Sun Apr 03, 2022 10:15 am

Re: Италија

Postby No al calcio moderno » Mon Jan 29, 2024 11:15 pm

калашњиков wrote:evo isto seria D, nista sad da kazes vauuuu nikad video ovako nesto... ali tako jednostavna stvar na izgled, a barem meni ima daleko vecu dusu i lepse mi za videti nego kada tako neki na primer poljaci nacrtaju nekog nindzu i upale 50 baklji, ili bilo ko po toj evropi kada radi tako nesto...




Evo opet da se slozim s tobom, apsolutno delim misljenje.

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Mon Jan 29, 2024 11:33 pm

Ne treba banalizovati stvari. Recimo Legija ima odlicne koreografije sa odlicnim porukama, ali iz aviona se vidi sta je "kumovalo" tome. U glavnom kopije pesama kada slusas su bolje od originala kada preprevaju nasi pevaci neke Grke ili sta znam, a to je iz razloga sto je mnogo lakse na original samo jos malo da usavrsis zvuk dodas nesto i da to bude jos bolje. Ali treba izmisliti onu prvu melodiju. E tako i sa navijanjem. Poceli su i Poljaci da dizu smislene koreografije, pa i neki zapadnjaci, ali sve to vuce korene iz Italije.

Nacin razmisljanja o navijanju uopste, izrazavanje kroz parole, setalice na kojima su razni motivi(od grbova klubova, preko gradova, istorije itd.), markeri jos 1990/91 godine, koriscenje svega sto su mnogi tek 5/10 godina kasnije krenuli da koriste. U glavnom, naucili su svi obrazac kako se razmislja, pa sad svako to na svoje podneblje primenjuje. Grci su tu ostali svoji, i ajde da kazemo da mi tu negde mozemo da delujemo da malo odskacemo u nekim stvarima da smo dosta toga izmesali i dobili nesto svoje. Ovo ostalo je sve je kao jaje jajetu sto se kaze, i sve vec vidjeno.

Eventualno je u nekom delu ulogu imala i Juzna Amerika, ali mislim da je to predaleko za ostale zemlje. U Italiji je mozda Juzna Amerika igrala ulogu, ali oni su uveli i nadogradili to na svoj Ultras fazon. Svakako, i Poljaci danas znaju da ubodu sa koreografijom, sta vise, mislim da je u Poljskoj mnogo gori i zakon i represija pa se ne zale i ne kukaju. Nego u kombinezone, svi iste boje patike, pa polako. Najsmesnije mi je kad kod nas vidim nekog da upali dve baklje, to se zove izivljavanje, a video je nema gde drugde nego kod Poljaka, koji verovatno silom prilika to rade da bi upalili vise stvari, jer ljudi koji su i bili tamo kazu da je represija na maksimumu a oni su takvi kakvi jesu. Mnogo su cvrsci nego Italijani, ali opet, Poljska je Poljska a Italija je Italija.

Zabari vole da od svega prave pricu i dramu, poeziju. Dok kod drugih se to svodi na prezivljavanje u teskim uslovima, oni odaju pocast difidatima, i od toga prave citave price i bajke. Jesu jebene te zabrane, ali sigurno bi i kod nas i kod Poljaka to drugacije docekano i mnogo bi se drugacije postavili prema tome. verovatno bi bilo ili...ili. Svakako fudbalskim zargonom receno, danas se svuda navija i svi znaju da urade koreografiju da to bude "ozbiljno", ali je pitanje koliko je unutra ozbiljno.

калашњиков
Posts: 169
Joined: Thu May 12, 2022 11:41 am

Re: Италија

Postby калашњиков » Tue Jan 30, 2024 12:24 am

da ne dodje do nesporazuma nekog. imaju i druge tribine i druge zemlje kvalitetnih i koreografija i pesama i mnogo toga, nije da nema, negde je vise teze, negde lakse biti navijac, samo znamo odakle je to sve poteklo i od koga smo svi ucili, da ne idemo u neku dublju analizu sad. sutina svega je u poslednjoj recenici iznad napisanoj.

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Tue Jan 30, 2024 11:29 am

Non mollare mai, Laciova pesma bar je nekako pripala njima iako je peva ko zna ko sve, 10 puta bolje otpevana kod Barijevih.




lukabrasi
Posts: 260
Joined: Sun Dec 13, 2020 3:54 pm

Re: Италија

Postby lukabrasi » Tue Jan 30, 2024 5:01 pm

Navukli ste me da opet pregledavam stare klipove sto sam nekad skidao sa neta :), pa se prepevavale pesme...pocetak 2000tih, kako je bilo lepo ici na stadion tada.

Palermo
Posts: 78
Joined: Fri Jan 29, 2016 1:27 pm

Re: Италија

Postby Palermo » Tue Jan 30, 2024 11:01 pm

sesirici , bar salovi , barjaci na dve motke , to je period '98 - '02 , joj kad se setim samo ... :)

Palermo
Posts: 78
Joined: Fri Jan 29, 2016 1:27 pm

Re: Италија

Postby Palermo » Tue Jan 30, 2024 11:02 pm

pa romin scudeto 2001 , prenos na pinku , poslednje kolo , pun olimpiko, ludilo




ElPadrino
Posts: 520
Joined: Thu Feb 21, 2019 12:18 am

Re: Италија

Postby ElPadrino » Wed Jan 31, 2024 9:50 am

Sevastopole wrote:Ja sam ubedjen da i sada ima onih kojima bi ovo bilo interesantno, ali generalno, takav neko morao bi da znaci svojoj tribini nesto, da je bar medju mladjima neko ko moze da izgura nesto, jer kvalitet je kvalitet i ne moze da se pobegne od toga. Nekome je to eto palo sa neba kao Italijanima, niti moraju da dovlace ljude na utakmicu, niti moraju da brinu dal ce da preguraju mesec sa primanjima, niti dal ce deo zemlje da im se odcepi, niti dal kad krene na utakmicu ce da zavrsi na urgentnom ili na stadionu, nema da od tebe zavisi dal ce da se menja vlast ili ne, oni tamo ne mogu ni predsdnika kluba da ukore cak kad smeni trenera a niko nije za smenu, itd. Ovo je za one koji razumeju da je njima ovo dar od Boga bukvalno kada se prica o navijanju, tesko da neko sa ovih podneblja moze i treba da preslikava njih ovde jer je to nemoguce. Treba videti kako izgleda navijacki raj, ali ne zanositi se da to moze kod nas jer smo drugaciji, ali svakako treba videti i znati sta je gornja granica u nekim stvarima. Tako oni mogu nas da gledaju za neke druge granice, ali generalno, srecniji su mnogo vise od nas i uzivaju i to je ono sto je najbitnije za navijaca.


E o ovome ja pričam. Takođe, sigurno je veći zamah i veći polet kada tek nešto izmisliš (prva generacija Ultrasa) ili što bi se reklo "nijedna ideja nije tako jaka kao ona čije je vrijeme došlo". Mislim da se to desilo kod Žabara, imali su taj polet i taj nalet i onda je došla nova generacija. Nova generacija komformista, ultrasa sa ray ban čalama i north face jaknama i pozerskim fazonima bez ikakvih akcija na ulici (nevezano za tribinu) na to se nadovezala ozbiljna murija i ozbiljan zakon i dobio si mirniju čizmu gdje je negdje najveći protest ugasiti grupu i izdati saopštenje. Realno gledano, nekada su te grupe mogle izaći i na ulice (kao recimo, pada mi na pamet, u Budimpešti, Sofiji ili Bukureštu) i napraviti ozbiljan problem tim vladajućim demonskim elitama (malo i ja idem u širu analizu od navijanja).

I naravno da su skoro svi od njih učili i da su od njih nastale i koreografije i bakljade i šarpate, ali.. Opet mislim da naša scena, a ako je malo proširimo na ex yu kao neki prostor koji je sličan da tu ima dosta zanimljivih i jedinstvenih stvari. Realno kad pogledaš takvu raznovrstnost, kad se vratiš u 2010 godinu, gdje si imao bukvalno bar 10 grupa koje si mogao gledati iz kola u kolo i diviti se novim stvarima. Recimo kad se sjetim čuvenog izdanja Taurunuma "Povratak u Seriju B", pa mislim jebeš Žabare šta je to, makar za mene.

@Sevastopole
Baš me zanima, da li imaš primjer, jer ja nemam, da li postoji igdje u Evropi da je jedna grupa (Forsi) bila pohapšena cjelokupno sa svojih 150 ljudi zbog nekog, bilo kakvog, SKANDIRANJA ? I to skandiranje ne možeš reči da je fašističko (nešto za šta bi u Evropi vjerovatno bila takva reakcija).

Sevastopole
Posts: 602
Joined: Sun Jul 17, 2016 3:58 pm

Re: Италија

Postby Sevastopole » Wed Jan 31, 2024 10:47 am

Uhapsili su ceo kop Cska oko 400 ljudi malo pre pocetka vojne operacije, zbog upaljenih 50 ak baklji. Za skandiranje bar ja ne znam da se tako nesto desilo.


Return to “Свет”

Who is online

Users browsing this forum: Pinturicchio and 7 guests