Италија

User avatar
njasvi
Posts: 920
Joined: Mon Feb 08, 2016 1:40 pm

Re: Италија

Postby njasvi » Thu Feb 08, 2018 9:33 pm

vrv ce me mnogi oterati u tri lepe al meni su te livade najobicnija budalastina, jedno da se ekipe sretnu na ulici pre tekme ili posle, ili negde u gradu pa dodje do sukoba levo desno al to zakazivanje pegle ne znam meni to nije nesto
04 X 1945

DRINK
Posts: 563
Joined: Fri Nov 25, 2016 9:57 pm

Re: Италија

Postby DRINK » Thu Feb 08, 2018 11:43 pm

njasvi wrote:vrv ce me mnogi oterati u tri lepe al meni su te livade najobicnija budalastina, jedno da se ekipe sretnu na ulici pre tekme ili posle, ili negde u gradu pa dodje do sukoba levo desno al to zakazivanje pegle ne znam meni to nije nesto


Slazem se u potpunosti, meni peglanje ima smisla samo na dan utakmice, sve ostalo gubi smisao...

Avanti ragazzi
Posts: 216
Joined: Wed Feb 03, 2016 2:25 pm

Re: Италија

Postby Avanti ragazzi » Fri Feb 09, 2018 12:04 am

@Молоси

Мала исправка, победник аматерског купа иде у Серију Д, ипак је Б сувише високо за такмичење клубова из Еселенце и Промоционе. Сада се међусобно укрштају победници тих регионалних купова где су се Транези изборили као представик из Апуље. Интересантних клубова има, помало заборављених.

User avatar
Molossi
Posts: 240
Joined: Sat Feb 20, 2016 1:06 am

Re: Италија

Postby Molossi » Fri Feb 09, 2018 7:14 am

Avanti,C sam i hteo da napisem ali mahinalno napisah B,hvala na ispravci...evo igrali i Chieti-Giulianova i dobise ovi drugi,u proslosti prilicno zanimljive grupe.

МГП
Posts: 502
Joined: Thu Feb 04, 2016 12:28 pm

Re: Италија

Postby МГП » Mon Feb 12, 2018 9:33 pm

Молоси, Б. Централе или ко је већ већ упућен, има ли случајева у Италији да већи клубови типа Јувентус, Милан, Интер, Рома, Лацио.... имају екипе из других градова и ако имају колико су оне озбиљне? Је ли нешто слично као у Русији са екипама Спартака, ЦСКА, Зенита или је нешто друго у питању? Мислим на ниво организације и прихваћености на матичној трибини.

User avatar
B.Centrale
Posts: 651
Joined: Mon Feb 29, 2016 5:00 pm

Re: Италија

Postby B.Centrale » Tue Feb 13, 2018 12:26 am

Svaki veci klub ima manje ili vise sekcija po nekim delovima zemlje. Kod manjih to nije cest slucaj, mada se desava da tribine s juga zemlje imaju korektne sekcije na severu. Npr. CUCN reggina su pre deceniju i po imali u emilia romagni (bologna i modena) sasvim ok redovnu ekipu. Ja sam sa njima imao 3-4 gostovanja na severu i imali su prilicno dobar status kod direttiva iz reggio calabrie. Jbg to je opet manje vise nametnuto, nisu mahom ljudi koji su se rodili na severu, vec tamo zive, sljakaju, poneko studira, kad je dole na jugu vec jad i beda. Ista stvar je s baresima, leccesima, palermitanima, napoli na prvom mestu. Najvise ozbiljnijih sekcija ima naravno Juve, cak su i Vikings nastali u Milanu. Milanisti takodje imaju dobru ekipu u brescia-i. Ne znam, izdvojio bih licno Boys Roma, bas dobra ekipa interista iz rima, uvek prisutni, dosta sukoba po rimu i okolini. Neka kaze jos molossi ono sto je vredno pomena
bologna centrale

User avatar
ashatoraman
Posts: 68
Joined: Tue Apr 05, 2016 9:32 pm

Re: Италија

Postby ashatoraman » Sun Feb 18, 2018 9:29 pm

Benevento - Crotone





Mollosi mozes li nesto napisati o ultrasima ove dve ekipe.

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Италија

Postby Bruno Sulak » Sun Feb 18, 2018 11:40 pm

Sreca njegova sto je pao na dupe inace bi bilo zajebano



User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Италија

Postby fedayn » Tue Feb 20, 2018 1:21 pm

Statuto - Mods Torino



STATUTO

У свакој прилици кад год је то могуће, Црвени Скинхед ће се трудити да вас упозна са култним музичким групама међу фудбалским навијачима. То једноставно могу бити бендови који су везани за одређену субкултуру, односно екипе чији чланови активно узимају учешће у уличном животу ултраса. Овога пута бавићемо се Фудбалским Клубом Торино и бендом ''Statuto'' чији чланови су део трибине ''Curva Maratona'' окупљени око ултра подгрупе ''Mods''.

Image

Statuto је један од најпознатијих 2Tone Ska бендова, који је први почео да снима песме на матерњем италијанском језику. Овај састав оформљен је 1983 године, а име је добио по главном торинском скверу, где су се редовно окупљали Модови. Први демо ''Statuto'' је снимио средином 80-их, да би се нешто касније 1986/87 појавили њихови студијски синглови ''Lo Dio'' и ''Ghetto'' што је имало за последицу организовање концертне турнеје широм Италије.Statuto након тога издаје два албума ''Vacanze'' (1988) и ''Senza Di Lei'' (1990) за издавачку кућу Toast Records. Године 1992 излази њихов чувени албум ''Zighida'' у продукцији EMI, чиме њихова слава достиже врхунац,па тако добијају позив да наступају на музичком фестивалу Сан Ремо. Наредно издање ''Canzonissime'' појављује се 1996. На њему се налазе познате италијанске песме класичне музике, међутим речи и музика су у њима измењени приликом обраде. Албум ''Tempi Moderni'' излази годину дана касније за Epic Sony. Statuto одмах након промоције бива позван да наступа на Куби и то лично од Фидела Кастра на Тргу Револуције пред невероватних 200.000 људи, тако да цео догађај прати кубанска државна телевизија. Године 1998 бенд избацује сингл ''Un posto al sole'' уз видео спот истоветног назива у коме чланови групе играју фудбал против играча Торина,а на моменте се виде и трибине са великом заставом MODS.

Image

Треба рећи и то да је певач Оскар написао књигу ''Il migliore dei mondi'' у којој се налазе истините приче торинских Модова. Популарност коју је ово штиво доживело, приморава чланове бенда да сниме албум од 13 песама заснованих на причама из књиге. Statuto 2003 прославља 20-годишњицу постојања па је том приликом изашла и антологија ''I Campioni Siamo Noi'' за којом следе нових 6 албума – последњи ''E Gia Domenica'' (2010). На крају шта рећи о њима...једна од најистрајних музичких/навијачких група италијанске сцене активних преко 30 година. Мало ли је?

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Италија

Postby Bruno Sulak » Fri Mar 09, 2018 12:31 am

Sahrana Davidea Astorija

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Neapoli
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2016 1:11 pm

Re: Италија

Postby Neapoli » Fri Mar 09, 2018 7:17 pm

Tuzno, mlad covek, u punoj snazi, katastrofa.

Za vikend sam isao na Lacio-Juve, malo cu o tome, mozda nekom i bude interesantno da procita tih par redova.

Prvobitan plan je bio od 15h Olimpico, zatim jurnjava na voz i pravac Napulj na Napoli-Roma.
Rezervisao neke karte preko neta, medjutim nekih 7,8 dana pred put dobijam obavestenje da je mec Lacio-Juventus pomeren za 18h, tako da mi prvobitan plan odlazi niz vodu, jebiga.

Sto se tice same tekme, juventina poprilicno, 2 sektora svoja napunili, otprilike 7000 ljudi u kopu, na kraju kad su dali gol i kad su poskakali delovi istoka i pogotovo zapada, zakljucuje se da ih je sigurno bilo 13,14 hiljada. Navijanje,bar ono koliko sam mogao da cujem preko puta, nista spektakularno, zagrmeli su par puta na pocetku, al sve to je kratkog daha, sporadicno.

Lacijali sa druge strane isto prosecni, navijanje 90min koliko god je to moguce, na momente su pokretali ceo stadion, koji je uzgred apsolutno nezainteresovan za bilo kakvo ucesce u istom. Kao sto svi znamo, njihova tribina je podeljena na 3 ogromna sektora, u tom centralnom je Irr koji kolo vodi 90min, ova dva bocna dela, na moje iznenadjenje, sa prvim zvizdukom sudije sedaju i tu svako navijanje prestaje. Cimaju se ljudi sto vode tribinu,vidi se da im je stalo, animiraju, pokrecu pesme svaki momenat, al dzabe kad ti tribinu cini 75% lelemuda. Pun kurac kineza, turista, devojaka...Momci se bore sa vetrenjacama, ukratko.
Primera radi, lik napravio barjak sa svojim porodicnom slikom, on, zena, deca i to se vrti u tom sektoru koji bi trebao da bude navijacki.

Posle tekme sam se vracao sa nekim starijim likovima koji su se cimali oko svega dok su bili mladji, malo se prisetili kad su culi odakle sam, novembra 2004,kazu i oni da nije to to. Neuporediva vremena.
Biraju se gostovanja, non stop peripetije sa upravom, kontrole jako rigorozne, kazne paprene,jednostavno u samom Rimu nema vise tog naboja kao nekad. Neko cimanje tu i tamo se desi, al sadasnjost je ipak takva da i jedni i drugi idu najopustenije zajedno na stadione, da Juve u samom Rimu ima na hiljade i hiljade simpatizera itd.

Posle svega vidjenog, poslusanog, nisam naravno merodavan, al nekako i kroz njihovu pricu i price drugih, sve vise mislim da ce u buducnosti biti sve blizi po tom stilu Englezima, nego nekim Italijanima iz proslih, srecnijih vremena. Uveliko su nam pred nosom vremena gde je sve vezano za fudbal postalo zestoka komercijalizacija.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Италија

Postby fedayn » Fri Mar 30, 2018 10:36 am

Kako je političko nasilje zahvatilo italijanski fudbal

Image

Od šezdesetih godina prošlog veka, italijanski navijači bave se fašizmom, komunizmom, i bacanjem „fića“ na protivnike.

Vićenco Papareli rođen je u Rimu prvog maja 1946. Završio je osnovnu školu, par godina šegrtovao kod mehaničara, zatim oženio suprugu Vandu i otvorio garažu u predgrađu sa bratom Anđelom.

Vićenco je obožavao automobile, posebno svoj Alfa Romeo 1750. Dvadeset osmog oktobra 1979., upravo njim se odvezao do Olimpijskog stadiona u Rimu kako bi gledao derbi između svog Lacija i mrskog lokalnog rivala Rome. Tokom meča, Vićenca je pogodila raketa ispaljena sa tribine na kojoj su se nalazili navijači Rome i ubila ga na mestu. Doktor koji je prvi stigao na mesto događaja kasnije je izjavio da gore povrede nikad ranije nije video.

Počinilac, osamnaestogodišnji Đovani Fiorilo, pobegao je sa stadiona događaja pre nego što je policija stigla da reaguje. Predao se četrnaest meseci kasnije, pa je bio osuđen na šest godina i deset meseci zatvora.

Nasilje na italijanskim stadionima nije počelo sa Vićencom Paparelijem a nije se ni završilo sa njim, ali ovaj incident obeležio je početak organizovane mržnje između Lacijala i Romanista. Godinama su navijači Lacija po Olimpiku širili transparente sa natpisima „Osvetićemo te Papareli“ i „Ne zaboravimo Paparelija“.

Ovaj bes pokrenuo je javnu raspravu po pitanju fudbalskih huligana, pa su tako bile zabranjene određene tradicije koje su rimskim navijačima mnogo značile, kao što su bubnjari na tribinama i transparenti. Te restrikcije donete su da bi se suzbio huliganizam, smanjile tenzije unutar Olimpijskog stadiona, i fudbalska kultura vratila na relativno mirne dane pedesetih godina. Naravno, pokazale su se neuspešnim po sve tri tačke.

Opravo tokom tih mirnijih pedesetih osnovane su prve navijačke grupe, ali u deceniji koja je usledila promenila se socijalna struktura navijača što je u ogromnoj meri uticalo na razvoj fudbalske kulture u Italiji.

Cena karata je tokom šezdesetih pala, pa su na stadione pohrlili mladi ljudi iz radničke klase i sa sobom doneli novine kako u modi tako i u politici. Stariji navijači nosili su redovna odela kad bi došli na utakmicu, ali ovi novi bi se pojavljivali u maskirnim uniformama i vojnim čizmama, otvoreno demonstrirajući svoju političku pripadnost. Neki su nosili ekstremističke simbole, od neofašističke dvosekle sekire, preko komunističke petokrake, do anarhističkog zaokruženog slova „A“.

Image

I sami igrači počeli su da podržavaju ovo stapanje fudbala sa politikom. Paolo Solijer koji je igrao za Peruđu u drugoj ligi pre utakmice bi salutirao navijačima podignutom pesnicom – tako je podržavao marksističku organizaciju Avanguardia Operaia.

Negde u to vreme, zvezde Lacija Lućano Re Ćekoni i Luiđi Martini glasno su podržavale neofašističku stranku Movimento Sociale Italiano osnovanu 1946. Sredinom sedamdesetih, nekoliko fudbalera Lacija je na teren izlazilo sa lančićima oko vrata sa kojih su visili fašistički simboli. Za to vreme Romini Fedajini – navijačka grupa osnovana sedamdesetih – su se otvoreno deklarisali kao komunisti i agresivno gestikulirali prema protivničkim navijačima. Pod takvim okolnostima, rimski derbi važio je za najvatreniji susret u italijanskom fudbalskom kalendaru.

Među navijačima Lacija, izdvojile su se dve „ultras“ grupacije – inkluzivni Orlovi i radikalni Vikinzi. Ovi drugi su bili među najozloglašenijim navijačkim grupama tog vremena. Njima je pripadao čuveni Er Maćiste, za kog se pričalo da je mogao jednom rukom da digne iznad glave Fijata 500 dok drugom bije protivničke navijače. I danas se mesto nedaleko od Olimpika gde je Maćiste poginuo u saobraćajnoj nesreći obeležava cvećem i šalovima Lacija.

Organizovani huligani nisu postojali samo u prestonici. Navijači Milana osnovali su Fossa dei Leoni 1968., kao najstariju navijačku grupu u Italiji. U Torinu, Juventusovi Panteri osnovani su 1975. a Fajteri 1977.

Osamdesete je režiser Danijele Segre snimio dva dokumentarca o najvernijim navijačima Juventusa: Il potere deve'essere bianconero odnosno Ragazzi di stadio. U ovim filmovima jasno se definiše razlika između običnog navijača i pravog ultraša: ovim drugima utakmica i nije previše bitna.

„Ja sam na stadionu samo zbog atmosfere“, tvrdio je Bepe Rosi iz Fajtersa za Segre 2007. „Kad sam na šipci ja ni ne vidim šta se dešava na terenu, često mi promaknu golovi. Okrenut sam masi, trudim se da pokrenem naše navijače. Važno je bi na stadionu.“ Ne misli ovako samo Bepe – mnogi navijači i danas skandiraju „jebe nam se za tekmu“.

Image

Za La Repubblica, Danijele Segre se priseća vremena koje je proveo dokumentujući aktivnosti navijačkih grupa kao što su Panteri odnosno Fajteri. „Video sam toliko neobičnih stvari na tribinama, na primer navijače kako razmenjuju vatreno oružje. Mnogi od mojih sagovornika su bili osuđeni zbog sudelovanja u organizovanom kriminalu.“

Sedamdesetih i osamdesetih, narkotici su postali popularna tema navijačkih pesama. Pjerluđi Spanjolo iz Gazzetta dello Sport u svojoj knjizi „Pobunjenici sa tribina“ citira neke od njih. Navijači Lacija su pevali „Ponedeljak LSD / Ekstazi do srede / Pravimo sranja, radimo šta hoćemo / Otkud Lacio u Seriji B“ Romini navijači na melodiju „Žute podmornice“ pevaju „I ćale će da ti puši / Ako nas bude sreo / Radiće dop sa ultrasima.“

Ali od tog vremena, mnogo toga se promenilo. Neke od ovih navijačkih grupa – na primer Milanova Fossa dei Leoni – ili su se raspale, ili digle ruke od politike, ili potpuno promenile svoje stavove. Romini Curva Romanisti su krajem prošlog veka bili otvoreno antifašistički nastrojeni, da bi 2006 počeli da šire neonacističke slogane.

Italijansko Ministarstvo unutrašnjih poslova nedavno je sprovelo istraživanje po kom u zemlji postoje 382 aktivne navijačke grupe. Od njih, 151 otvoreno izražava politički stav; 85 grupa čine ekstremni desničari, 54 ekstremni levičari, a 12 ih ima „mešanu ideologiju“.

Što se tiče ultrasa, procenjuje se da ovih hard-kor navijača još ima oko 40,000 u Italiji. Mnogi su i dalje nasilno netolerantni, a većini se i dalje „jebe za tekmu“.

Odan
Posts: 595
Joined: Mon Aug 29, 2016 12:04 pm

Re: Италија

Postby Odan » Sun Apr 08, 2018 11:20 am

Milan - Inter

Image

Image

Odan
Posts: 595
Joined: Mon Aug 29, 2016 12:04 pm

Re: Италија

Postby Odan » Sun Apr 08, 2018 11:22 am

Sampdorija - Đenova

Image

Image

User avatar
Kiboleica
Posts: 16
Joined: Wed Mar 21, 2018 3:16 am

Re: Италија

Postby Kiboleica » Tue Apr 10, 2018 7:15 pm

Може ли неко више да напише о дербију Ђенова Сампдорија

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Италија

Postby Bruno Sulak » Tue Apr 10, 2018 7:24 pm

Negde sam procitao da bukvalno imaju isti broj navijaca u gradu, znaci 50-50.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Италија

Postby fedayn » Tue Apr 10, 2018 8:48 pm

Mi smo u kraju imali lika koji nije isao ni jedan od dva najveca BG kluba, vec je navijao za Djenovu,napravio trans "Grifoni di Belgrado",ispisao ceo Stari Merkator sa grafitima i putovao na tekme u vreme najzesce hiperinflacije '92-'94.To je strast.

User avatar
fedayn
Posts: 458
Joined: Thu Nov 16, 2017 1:06 pm

Re: Италија

Postby fedayn » Tue Apr 10, 2018 8:55 pm

Nakon 2000 god. dao je intervju za jedan casopis,vrtela se fotka bas sa tim transom gde je on i jos par ljudi.Sve u svemu bio je dobro prihvacen na Gradinata Nord kod Djenovljana. Bruno Sulak mislim da navijaca Djenove ima vise u gradu.Neka kaze Mollossi.

User avatar
Bruno Sulak
Posts: 750
Joined: Wed Feb 03, 2016 11:27 am
Location: Cannes

Re: Италија

Postby Bruno Sulak » Tue Apr 10, 2018 8:57 pm

Moguce, ipak su mnogo stariji klub. Mada i ako ih ima vise ne verujem da je nesto mnogo.

User avatar
njasvi
Posts: 920
Joined: Mon Feb 08, 2016 1:40 pm

Re: Италија

Postby njasvi » Tue Apr 10, 2018 10:23 pm

Derbi della Lanterna

Jedino u ovo vrijeme talijanski fudbal postane tako blizak i ličan. Blizak, specifičan teren stvara priliku kao nijednu drugu. Imena klubova se kroz godine nisu promijenila, ali intenzitet, strast i energija derbija iz Genove ostaju netaknuti.

U Italiji poznat kao Derby Della Lanterna, tj. „Derbi svjetiljke“, u čast gradskom svjetioniku , osvojio je srca mnogih ljubitelja, uključujući Marcella Lippija koji kaže da je igra „najposebnija u Italiji“.

Tek je osnivanjem Sampdorije 1946. derbi dobio svoj današnji identitet. Oba tima su imala svoje periode uspjeha, ali historijski, Genoa je uspješniji. Ovi klubovi su bili među prvim uzdanicama talijanskog fudbala. Osnovao ih je Englez, otud i englesko ime grada umjesto originalnog talijanskog Genova, Genoa je ostvarila nevjerovatnih 6 uzastopnih naslova prvaka od 1897-1904 pod vodstvom Engleza Jamesa Richardsona Spensleya.

S još tri titule u narednih 20 godina, izgledalo je da je Genoa predodređena da bude prva talijanska ekipa koja će osvojiti 10 scudettija i nositi zvijezdu na svom dresu.

Međutim, pojavom velikih timova Bologne, Torina i Juventusa, Genoa nikada nije osvojila historijsku 10 titulu i uskoro su se suočili s takmičenjem u svom gradu.

Nakon formiranja 1940-ih, Sampdoria je uživala u 10 godina velikog uspjeha između 1984-1994, počevši s prvim Coppa Italia 1985. Osvojili su još tri i UEFA-in Kup pobjednika kupova 1990. prije osvajanja Italije.

Oba kluba su imala svoje uspone i padove, okušavali su se i u evropskom fudbalu, ali kvalitet derbija nije ispaštao te je ostvareno dosta sjajnih rezultata zadnjih godina.

Ukupno Sampdoria ima bolji skor u derbijima s 29 pobjeda nasuprot 21 pobjedom za Crveno-plave, a 32 su odigrane neriješeno.

Stadion na kojem se igra derbi je simboličan. Luigi Ferraris ima kapacitet od 36.706 gledalaca i na njemu su odigrane četiri utakmice tokom Svjetskog prvenstva Italia 90. Također je ovdje odigrana kvalifikacijska utakmica za prvenstvo 2012. između Italije i Srbije, a koju je obilježio incident navijača.

Ovaj derbi je drugačiji od ostalih u Italiji jer oba tima uživaju veliku podršku navijača svog grada; utakmica bukvalno dijeli Genovu i regiju Ligurije na pola.

Jedna od najvećih utakmica u historiji derbija odigrala se 25.11.1990. kada je Sampdoria dočekala Genou u derbiju koji je značio mnogo više.

I Blucerchiati su bili na vrhuncu svoje snage pa je bilo izgledno da će poraziti svoje protivnike. Međutim, Genoa je povela zahvaljujući sjajnom pogotku Urugvajca Pata Aguilera u 25. minuti. Sampdoria je uzvratila penalom Viallija. Ipak, Genoa je odnijela pobjedu zahvaljujući još jednom sjajnom pogotku, iz prepoznatljivog slobodnog udarca brazilske zvijezde Claudija Branca.

Đenovljani su pogodak ovjekovječili prazničnom čestitkom koja je narednih mjeseci zabavljala cijeli grad.

Igra je jedna od mnogih veličanstvenih borbi između dvaju klubova tokom 110-godišnjeg derbija u Genovi.

Derbi poput nijednog drugog i uvijek obilježen incidentima, Derby Della Lanterna, ima posebno mjesto u talijanskom fudbalu



live387.ba
04 X 1945


Return to “Свет”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests